Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:27 30.05.24 
Компютри и Интернет
   >> WiFi
*Кратък преглед

Тема натройка на рутер на 10Mbps FullDuplex?  
Автор specular (минаващ)
Публикувано06.09.09 02:04



Нещастен потебител на БГМрежа съм от известно време. Причината да остана с тях е, че като ми нагласяха интернета, ми казаха, че вътрешното окабеляване на блока не струвало, и сигнала се губел до горе (5-ти етаж, не е чак толкова нагоре всъщност), при което мрежата трябва да работи на 10 мегабита. Така че се бях примирил с ниския трафик... Но си взех наскоро уай-фай рутер на тп-линк, и не успях да го настроя да работи с тая прецакана мрежа. Опциите му са супер огранични. Четох из някакъв форум за уъркърауд, да се ползва 10 мегабитов хъб преди рутера. Само че не знам откъде мога да изровя подобна антика и какво ще се получи накрая... А вече взех да се чудя и дали да не пробвам друга мрежа, за да не се окаже, че проблмът всъщност е при тях. Макар, че ходих долу в мазата където започва инсталацията на блока и там наистина мрежата им работи на 100 мегабита.
Някой, някакви предложения?



Тема Re: натройка на рутер на 10Mbps FullDuplex?нови [re: specular]  
Автор specular (минаващ)
Публикувано06.09.09 15:37



След още няколко часа борба, подкарах мрежата със следният уъркароунд. Кабелът от интернета влиза директно в компютъра, чийто лан карта е настроена на 10 мегабита (както си беше). Чрез ics, съм шернал връзката. Чрез втора лан карта, същият компютър се свързва с рутера, на който е забранен dhcp-то (за да работи ich-то). По този начин връзката се шерва по wi-fi-то и има нет. Проблемът е, че windows-а се оплаква, че не разпознава тази втора мрежа и автоматично я слага публик (това на windows 7). Трябва ръчно да се напише за гейтуей на втората мрежа адресът на рутера (192.168.1.1 по подразбиране). След тая процедура вече има и домашна мрежа/шерване на файлове. Недостатъкът на цялата работа е, че по тоя начин вече нямам уеб интерфейс до рутера, както и не мога да използвам неговия firewall итрябва компютъра да е включен за да има нет през wi-fi.



Тема Re: натройка на рутер на 10Mbps FullDuplex?нови [re: specular]  
Автор checho ()
Публикувано12.09.09 22:24



Аз от години се занимавам с такива неща и мога да ти кажа какво най-вероятно се е случило. Те са влезли в мазата, до там е ОК - техен си кабел - но от там нагоре вероятно е вътрешна инсталация с розетки до апартамента ти. Зависи какви кабели са ползвали строителите, доколко са стандартизирани и годни за мрежов стандарт, доколко имат или нямат снадки по пътя си до мазата. Строителите на сградите рядко имат необходимата квалификация да съобразят какво следва да се прави при прекарване на UTP / FTP кабели до клиенти, често се пускат само два чифта, което прави пускането на гигабит до клиента невъзможно, често се прави така, че розетките в апартаментите да са последователни, което на практика означава все едно 5-6 снадки по пътя от switch-a на твоя доставчик до теб.

Вариантите, които имаш за справяне със ситуацията са няколко.
1. Най-прост и най-мързелив: кажи им да дойдат и да тестват дали със switch у Вас няма да запали линк между техния и твоя на 100 мегабита. Имаш по-голям шанс да запалиш линк между два switch-a на 100 мегабита, отколкото между switch и лан карта, ако проблемът е в кабела.
2. Друг вариант, кажи им да дойдат и да проверят дали вътрешната инсталация от теб до мазата би могла да се провери и поправи. Разбира се, това ще резултира в заплащане от твоя страна към тях - следва да си наясно, че ако проблемът ти е именно този, то който и провайдер да дойде до тебе по същия кабел ще има същите проблеми. Нека да огледат дали има снадки, дали могат да се преправят, дали може поне част от кабела да се смени до тебе
3. Третия вариант е да измислят нещо и да влязат външно през терасата, прозореца или друг старомоден начин.

Надявам се разбираш, че който и провайдер да ползва тази инсталация, ако тя е зле, всеки провайдер ще е зле. Така че трябва да сметнеш как да решиш ситуацията реално, а не да я замажеш. Успех.



Тема Re: натройка на рутер на 10Mbps FullDuplex?нови [re: checho]  
Автор specular (член)
Публикувано21.09.09 01:34



Точно вътрешна инсталация с розетка... Но си мислех, че няма чак такава философия да опънат един кабел, особено след като блокът е нов :). Предположението им беше, че най-вероятно са ударили кабела при монтажа. За съжаление проверката и поправката сигурно са свързана с къртене и не съм особено ентусиазиран... Доколкото разбрах моят рутер е и суитч. И аз се надявах като мине през него интернета да се пооправи. Но уви, нищо. Освен това на тоя модел не мога да му сменя и firmware с някакъв по- advanced. Под линукс примерно, мрежата тръгва автоматично, без да трябва да пояснявам, че е 10 мегабитова.



Тема Re: натройка на рутер на 10Mbps FullDuplex?нови [re: specular]  
Автор checho ()
Публикувано22.09.09 23:51



Нали се сещаш, че 10-мегабитовото подкарване няма да ти реши истинския проблем. С тези хубави скорости, предлагани от ЛАН доставчиците, 10 мегабита за къде ще ти стигнат? Хората вече пускат гигабити. А решенията на проблема съм ти ги написал още в горното мнение, просто ги извикай да направят опит да поправят това срещу финансиране, да запалиш на 100 мегабита рутера ти и да се разрешат проблемите.

Само два чифта ли има от мазата до тебе, ако има още поне един, който се ползва за стационарен телефон и отива също до мазата, може да го завъртят и да ползват него за нета, а проблемния - за телефона. На телефона няма да му пречи ако му е малко по-зле кабела. Ако има четири чифта за лан, пробваха ли да завъртят сигнала по другите две, знаеш предполагам, че се ползват само два от четири за 100-мегабитов сигнал. Твоят провайдер има необходимите средства и уреди да измери и да оправи ситуацията, не си мисли какво може да се направи, защото не разбираш от ЛАН

. Поне четири решения може да се изтестват при тебе, извикай ги, пък ако стане - броиш им едни пари и вадиш едни мезета и работата ще е свършена.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.