Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:01 22.05.24 
Компютри и Интернет
   >> WiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Не тръгва тривиална безжична мрежа  
Авторvesilp (Нерегистриран)
Публикувано30.08.09 15:18



Здравейте,
Ако някой се е сблъсквал с близка до следната проблемна ситуация, ще бъда много признателен за

споделяне на възможно решение.
Отдавна ползвам вкъщи настолен РС (Windows XP SP2), с кабелен Интернет (от Евроком), съответно модем.

Неотдавна реших да включа в играта и един служебен лаптоп (Windows XP SP2). Реших да го включа безжично и

взех безжичен рутер Linksys WRT54GL. В настолния имам инсталирана мрежова карта Realtek RTL 8139, която

досега просто не се използваше, та сега й дойде моментът. Лаптопът има 2 мрежови карти: жична, която се

използва в служебната жична мрежа и безжична (SiS 163U), която досега не се е използвала, а аз реших да я

впрегна в домашната мрежа. Така се оформи следната конфигурация:
Входящ Евроком кабел -> кабелен модем (Scientific Atlanta) -> рутер (Linksys);
рутер -> (1) LAN кабел -> настолен РС (LAN карта);
рутер -> (2) (ефир) -> лаптоп (безжична карта)
След известни проблеми пуснах Интернета, през рутера, и в 2-та компютъра. Работи стабилно (засега), в

целия апартамент.
Твърдо ударих на камък, обаче, с локалната мрежа м/у 2-та компютъра.
Конфигурирането на Интернета направих с т.н. Web Based Utility - софтуер на рутера, от неговия CD.
Почнах да се опитвам да пусна "ръчно" локалната мрежа, на базата на личен опит с фирмена кабелна LAN и

на всякаква инфо от Нета и всякакви Help-източници. Пробвах различни рецепти, поединично и комбинирано

(без гаранция за оптимално и/или пълно комбиниране) в това число:
Първо създадох нова Workgroup за 2-та комп-а;
После активирах File and Printer sharing, на 2-та комп-а; Share-нах по една директория и на 2-та;
Дотук мрежа не се появи...
Пробвах да им сложа User Passwords (през User Accounts). Дали го направих, обаче, по правилния начин ?
Изключвах и включвах Windows Firewall и на 2-та комп-а.
Пробвах и с фиксирани IP-адреси на 2-та комп-а (рутерът-Gateway e 192.168.1.1; автоматичният му

диапазон на IP-та е 192.168.1.100-149; аз пробвах с фиксирани адреси 192.168.1.100 и 192.168.1.101);
Пробвах с On/Off на опцията "[ ] Use Simple file sharing", във Folder Options - View;
Минах и през магьосниците "(Wireless) Network Connection Wizard".
Най-големия успех, който постигнах, се състоеше в следното:
От единия комп се виждат и 2-та, в мрежата, но "чуждият" е недостъпен, със съобщението
"The network path is not valid"
От другия комп не се вижда нито единия, в мрежата, защото при опит за отваряне на "View Workgroup

Computers" се появява съобщението
"The list of servers for this workgroup is not currently available"
НАЙ-ИНТЕРСНОТО - на няколко пъти наблюдавах смяна на горните "роли" на 2-та компютъра !
Още нещо - на лаптопа първоначално си имаше Shortcut-ът на My Network Places, на Desktop-a, докато на

настолния така и не можах да постигна да се появи (един от признаците, че няма LAN ?).
Предварително благодаря на всеки, който прояви съпричастност.
Любо



Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: vesilp]  
Автор Чo :)Модератор (търси Дипл. раб)
Публикувано31.08.09 00:40



Първо трябва да го докараш да се виждат по TCP/IP.
всеки вижда ли се сам себе си с ping и след това другия
ping 192.168.1.101
ping 192.168.1.102

Ако не се виждат пробвай и двата га ги включиш lan кабел към рутера и постигни горното първо между тях. Поне ще знаеш къде да търсиш проблема.

По \\computername понякога не се виждат, но по ip трябва да се отварят share папките \\ip - пак провери първо дали всеки вижда сам себе си.

Може да им сложиш статично ip адресите към кой mac са като на всеки компютър зададеш за другия на кой съответства.
Примерно, ако
комп1 е с IP .101 и с mac 00-11-22-33-44-55, а
комп2 е с IP .102 и с mac 66-77-88-99-AA-BB,
пускаш
на комп1: arp -s 192.168.1.102 66-77-88-99-AA-BB
на комп2: arp -s 192.168.1.101 00-11-22-33-44-55

Редактирано от Чo :) на 31.08.09 23:04.



Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: Чo :)]  
Авторvesilp (Нерегистриран)
Публикувано31.08.09 09:09



Благодаря, Чо, за ценните препоръки !
Тези проверки наистина още не бях правил. Сега съм на работа, но като се прибера ще ги пробвам.





Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: Чo :)]  
Авторvesilp (Нерегистриран)
Публикувано31.08.09 23:57



Ето какво установих днес:
ping 192.168.1.100 (IP на Desktop-a) и
ping 192.168.1.101 (IP на Laptop-a), изпълнени на всеки от 2-та компютъра, дават перфектен резултат.
Отварянето на шернатите папки, и по 2-та начина
net use \\<workgroup-name>\<shared-folder>
net use \\192.168.1.100\<shared-folder> - за Desktop-a
или net use \\192.168.1.101\<shared-folder> - за Laptop-a
завършва със съобщението
"The command completed successfully"
Проверките с arp -s командата дават следните резултати:
( Desktop - IP: 192.168.1.100 MAC: yy-yy-yy-yy-yy-yy
Laptop - IP: 192.168.1.101 MAC: zz-zz-zz-zz-zz-zz )
1. За Desktop-a резултатът е
Interface: 192.168.1.100 --- 0x2
Internet Address............Physical Address...........Type
192.168.1.1________xx-xx-xx-xx-xx-xx______static
192.168.1.101______yy-yy-yy-yy-yy-yy_______static

2. За Laptop-a резултатът е
Interface: 192.168.1.101 --- 0x10004
Internet Address.........Physical Address..............Type
192.168.1.100_____zz-zz-zz-zz-zz-zz______static

Не съм съвсем наясно какво означават тези резултати, виждам, че не са "симетрични", но и компютрите не са свързани "симетрично" - единият е с кабел, другият - безжично.

Проверих дали се е появила локалната мрежа - НЕ !
След РЕСТАРТИРАНЕ на 2-та компа пак проверих , сега - с командата
"arp -a <Enter>"
Резултатите са, съответно:
1. За Desktop-a
Interface: 192.168.1.100 --- 0x2
Internet Address Physical Address Type
192.168.1.1 xx-xx-xx-xx-xx-xx dynamic
2. За Laptop-a
Interface: 192.168.1.101 --- 0x10004
Internet Address Physical Address Type
192.168.1.1 xx-xx-xx-xx-xx-xx dynamic

Ако споделите Вашето тълкуване на тези данни, ще Ви бъда отново много признателен.
Любо



Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: vesilp]  
Автор Чo :)Модератор (търси Дипл. раб)
Публикувано01.09.09 15:36



arp -а
е за информация

arp -s IP MAC
е за задаване на статично, че еди си кой IP адрес е с еди си какъв MAC.
Тя не е за проверка!

От това, кое си написал си ги разменил, т.е. ако
Desktop - IP: 192.168.1.100 MAC: yy-yy-yy-yy-yy-yy
Laptop - IP: 192.168.1.101 MAC: zz-zz-zz-zz-zz-zz

трябва на
Desktop да пуснеш: arp -s 192.168.1.101 zz-zz-zz-zz-zz-zz
Laptop да писнеш: arp -s 192.168.1.100 yy-yy-yy-yy-yy-yy

Пак ти препоръчвам да пробваш и лаптопа с един кабел към рутера и да пробваш.

За share папките, примерно имаш на Desktop - share папка movies
то пробвай на него дали се вижда като в Windows Explorer (не Internet Explorer) в Address напишеш \\192.168.1.100\movies




Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: Чo :)]  
Авторvesilp (Нерегистриран)
Публикувано01.09.09 20:42



Чо, на косъм съм от целта, благодарение на теб !
Съветът за тази проба:
\\192.168.1.100\movies
беше страшно ценен - оказа се, че на ниво този формат на адреса, в Windows Explorer, локална мрежа ИМА !
И десктопът влиза в лаптопа с адрес
\\192.168.1.101\<lap_shared_folder> ,
както и лаптопът влиза в десктопа с адрес
\\192.168.1.100\<desk_shared_folder>
Явно нещо мъничко не достига, за да заработи мрежата нормално, някаква каша има с адресирането или кой знае какво... Сигурно е елементарно за оправяне, някаква сбъркана настройка ли, дето не я виждам, във всеки случай нещо страшно изнервящо... Хем я има, хем я няма пустата мрежа.
Дано да видиш вече изхода при тези последни данни.
Формално и в този вид може да се ползва мрежата, но не е работа като хората, особено за дами...
Благодаря пак за ценното ти съдействие дотук !



Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: vesilp]  
Автор Чo :)Модератор (търси Дипл. раб)
Публикувано02.09.09 12:17



Това, че по IP се виждат и browsе-ват share папките, означава, че си е наред мрежата.
Най-вероятно няма нито един ИЛИ повече от един (desktop, laptop и router) имат включен master-browser и затова не са достъпни по имена.
Примерно, ако desktop и laptop компютърите ти са с имена съответно \\pcdesktop и \\pclaptop

Може да ги добавиш в hosts файла:
Отвори Notepad
File > Open...
%windir%\system32\drivers\etc\hosts

добви следните два реда най-отдолу, като съотвено напишеш действителните имена на компютрите:

pcdesktop 192.168.1.100
pclaptop 192.168.1.101

Запиши файла и в последстви вече ще можеш да ти отваря
\\pcdesktop\<desk_shared_folder>
и
\\pclaptop\<desk_shared_folder>




Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: Чo :)]  
Авторvesilp (Нерегистриран)
Публикувано02.09.09 22:01



Изпробвах и тази "рецепта - за host-файла. И тя даде резултат, на за съжаление - само 50%. В 2-та файла host (на десктопа и на лаптопа) поначало имаше само по един запис:
127.0.0.1 localhost
(с тази разлика, че на лаптопа имаше доста дълъг коментар, докато на десктопа нямаше нито ред коментар). От наличния ред за localhost стигнах до извода, че (механично) си разменил местата на двата компонента на записите и аз ги въведох в обратния (т.е. като горния) ред:
192.168.1.100 pcdesktop
192.168.1.101 pclaptop
В резултат положението на лаптопа окончателно се нормализира, т.е. My Network Places на екрана почна да се отваря О.К., View Workgroup Computers също заработи, имената си излязоха не в IP-адрес-формата.
Но, на десктоп-РС не стана така - в един момент, само веднъж, и там се появи нормалната картина, след което от самосебе си изчезна пак и повече не се появи. Т.е. там си остана, както беше от вчера - БЕЗ "дървото":
My Network Places
Entire Network
Microsoft Windows Network
<workgroup-name>
<pc-laptop>
<pc-desktop>
а само със списъка шернати директории (които аз ръчно преименувах, като им замених 192.168.1.10х със съответното <computer-name>).
Но, както се казва - това е "бял кахър". Важното е, че мрежата работи.
Още веднъж - МНОГО БЛАГОДАРЯ за ценната помощ !



Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: vesilp]  
Автор Чo :)Модератор (търси Дипл. раб)
Публикувано04.09.09 00:24



Да, неволно съм ги разменил.
Потърси как се спира master browser и може изцяло да си оправиш "проблема", дори и да изтриеш hosts файла, тък като има вероятност когато и двата компютъра ти са изключени и първо включиш pc-laptop той да поличи от рутера .100, а после pc-desktop .101 и да имаш проблем.
Или задай в рутера все тези адреси да им дава според mac-а ИЛИ им сложи статични адреси (примерно .99 и .98), най-добре не от тези които раздава рутера по dhcp.

Успех!




Тема Re: Не тръгва тривиална безжична мрежанови [re: Чo :)]  
Авторvesilp (Нерегистриран)
Публикувано05.09.09 09:19



Благодаря за последните препоръки.
Все още не съм успял да им отделя нужното време, защото междувременно ми "пуснаха мухата" за Network Magic. Досега не бях чувал за тази програма (понеже и не бях търсил активно подобни програми). Намерих я, смъкнах я, инсталирах я и я намерих за много добра и полезна. Само че, лично за мен, се оказа с 2 съществени недостатъка: първо, НЕ ми реши проблема (просто казва, че всичко ми е наред - то нали действително имам работещи LAN и Internet), а ме върна една стъпка назад ! Отново се загуби възстановилото се накрая, след толкова мъки, нормално действие на "View Workgroup Computers", макар и само на лаптопа. Отново се върнах на съобщението "Network Path was not found"... Другият недостатък на Magic-a - програмата била платена, което не разбрах от сайта, от който я свалих, а чак след инсталирането... А тя вече си е направила автоматични настройки в мрежата, поне на Firewall-a. Сега ще трябва да мисля изход и от тази ситуация.
А за Master Brouser-a все пак направих първи стъпки, напр. попаднах на една статия на Microsoft, която може би се отнася за случая... Но още не съм я проучил достатъчно. Все пак, разбрах за един ключ в Registry, който включва/изключва Master Browse Process (или нещо подобно).
И още нещо - ако си любопитен, може да погледнеш във форума, в който предизвиках неочаквано, за мен, оживена дискусия:
http://networking.ittoolbox.com/groups/technical-functional/linksys-l/8/2009
Поздрави




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.