Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:07 23.05.24 
Компютри и Интернет
   >> WiFi
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема WiMAX mobile operator!нови  
Автор toia_be (читател)
Публикувано10.08.06 10:25




А дано скоро и в България нашите WiMAX оператори пуснат аналог на мобилните през тяхната мрежа и да си имаме скайп навякъде

Един човек е тесен за една вселена, една вселена е тясна за един човек.

Тема Re: WiMAX mobile operator!нови [re: toia_be]  
Автор enlighted (Sidharta)
Публикувано11.08.06 09:49



Уви,
- лицензите в България са за fixed wireless. Т.е. не се предполага да се предлагат мобилни услуги
- лицензите са в обхвата 3.5 Гхц, което е все още не особено добро решение за мобилен WiMAX
- далеч сме от мобилни устройства, поддържащи стандарта 802.16е, които да са съпоставими с мобилни телефони. Това, което сте виждали от Моторола и Самсунг (само че за WiBRO в последния случай), са хибридни телефони с допълнителен wireless модул

Но за сметка на това WiMAX ще даде голямо покритие, позволяващо ползването на преносими компютри, а от там и на бленувания Skype :)



Тема Именно :)нови [re: enlighted]  
Автор toia_be (читател)
Публикувано11.08.06 10:52



фиксиран УайМАКС, знаеш ли колко ми пука че бил фиксиран, пререгистрираш се в новата клетка и думането продължава, най-малкото това ще доведе до натиск над "скъпите" ни мобилни оператори. Пък после туко виж им разрешили и мобилна телефония, все пак УайМАКС е следващото 4Г. Дерзай

. Само не го чакаите тази година и може би до средата на следващата, но пък цените на устройствата ще падат - гаранция - Интел!

Един човек е тесен за една вселена, една вселена е тясна за един човек.

Тема WiMAX mobile operator! - Ще има и в България :)нови [re: enlighted]  
Автор toia_be (читател)
Публикувано11.08.06 12:02



Интервю


Красимир СТОЙЧЕВ : Алтернативните телекоми ще оживеят само с мобилен лиценз

Интервюто взе СВЕТЛАНА НЕНОВА

Анонс :Инвестициите ни в Max Telecom ще достигнат 50 млн. евро

Красимир Стойчев e първият собственик на "Мобилтел", който през 1997 г. продаде фирмата на Майкъл Чорни. Той е един от основателите на Г-13 - първата организация на бизнесмени, в която влизаха Илия Павлов, Емил Кюлев, Борислав Дионисиев.

Публикации в печата го описваха като приятел на бившия премиер Иван Костов. Днес Стойчев отказва да говори за политика и за ролята на едрия бизнес. Дълго време живееше във Виена, напоследък е повече в София.

Преди дни Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) връчи лиценза за безжичната технология "от точка до много точки" от клас А на "Кабелнет". Компанията спечели търга като предложи 5.044 млн. лв.



---------



B: Кое ви накара да се завърнете в телекомуникациите след няколко години отсъствие?



- Да ме питате защо съм се насочил към WiMAX технологията (безжичен достъп - бел.ред.) е все едно да ми зададете въпроса защо се насочих към GSM-а през 1994 г.

Следя развитието на тази технология от три години и съм от малкото хора, които искаха да се организира търг за лицензиране на честотите и да се даде възможност на българските потребители за телекомуникационни услуги от ново поколение.

Така постъпих и когато се преборих в България да има GSM от 1995 г., а не както повечето специалисти предричаха през 2000-та.



B: Каква е собствеността ви в “Кабелнет”?



- Новото й търговско име ще е Max Telecom. От ноември тази година тя е стопроцентова моя собственост. Неин изпълнителен директор ще е Джон Мънъри.

Джон и аз заедно имаме достатъчно опит, за да направим един съвременен телеком. Разбира се, растежът на компанията е свързан с привличането на допълнителен капитал и моят дял в компанията ще се намалява.



B: На какъв етап е проектът за реализацията на получения лиценз от “Кабелнет”?



- На етап финализиране на търга за доставка на оборудване. На първия етап на търга, организиран през октомври - ноември, се явиха 11 компании. Сред тях са най-големите компании в бранша. От тях шест са класирани за втория етап и ще подадат оферти на 12 декември. До края на годината ще изберем доставчика.

Пилотният проект ще започне през януари, а монтирането на оборудването през февруари - март. Ще бъдем онлайн през юли.



B: Каква ще е инвестицията в изграждането на безжичната мрежа?



- Първият етап от проекта ще е около 10 млн. евро и ще достигне 50 млн.евро. Голяма част от него ще е от компаниите доставчици под формата на т.нар. vendor financing.

Другата част ще дойде от увеличението на капитала, тъй като има много заинтересувани компании и инвестиционни фондове, които биха желали да се включат като акционери.



B: Откога Max Telecom ще започне да предоставя услугата?



- Етапите в развитието ни като оператор са два. Първият е предоставяне на широколентов достъп на стационарни и на т.нар. номадни клиенти, тоест клиенти, които са мобилни, но само в радиуса на отделната клетка, който в зависимост от терена и броя на потребителите може да бъде между 2 и 20 километра. На този етап ще можем да предлагаме на индивидуален клиент до 10 Мбит/сек.

Тази услуга ще предоставим от средата на 2006 г. На втория етап ще преминем към мобилен WiMAX, Само преди дни мобилният стандарт, който се нарича 802.16е - 2005, бе одобрен. Това означава, че до края на 2006 г. мобилният WiМАХ ще е реалност. Тогава ще стане ясно дали WiМАХ или 3G ще спечели битката в мобилните телекомуникации. Новата технология е по-високоскоростна, по-гъвкава и по- евтина.Започваме с номадния WiМАХ , защото това са задълженията ни по лиценза, издадена от регулаторната комисия.

В момента, когато се появи мобилният, ще мигрираме. Очакванията ми са за средата на 2007 г. да можем да предоставим мобилния WiМАХ.




B: Кои ще са вашите конкуренти?



- На първия етап БТК ще е единственият конкурент, но ако не подобрят чувствително качеството на предлаганата от тях АDSL услуга, всички техни клиенти могат да бъдат и наши клиенти. Що се отнася до алтернативните телекоми, без WiМАХ те просто ще загинат, защото нямат евтин достъп до крайния клиент. В Австрия например пазарът е тотално либерализиран, което означава, че телекомуникационните оператори имат достъп до “последната миля” срещу много ниска цена.

В България няма либерализация на ниво битстрийм (широколентов достъп през телефонната линия - бел.ред.), поради което за един алтернативен телеком е особено важно да получи “последната миля” по друг начин, а той засега е само WiМАХ.

Учуден съм, че алтернативните оператори не участваха в търга или като участваха, не платиха,с изключение на "Некском", но от друга страна, това е допълнителна възможност за нашата компания.На втория етап, след въвеждането на мобилния WiМАХ наши конкуренти ще бъдат основно "Мобилтел" и "Глобул"



B: Какви са прогнозите ви за абонатите, които ще имате?



- WiМАХ технологията е страшно демократична.Тя позволява евтин достъп на всички и това е особено важно за България, доколкото ние сме ужасно изостанали в бързия интернет достъп. Достъпната цена ще генерира огромно количество клиенти.



B: Каква ще е стратегията за развитие на “Кабелнет”?



- Аз смятам, че нашите първи клиенти ще са интернет провайдърите, особено в провинцията, което ще им позволи да подобрят чувствително качеството и цената на предлаганите от тях услуги. Няма да атакуваме пазара в смисъл на отнемане на техните индивидуални клиенти, а ще искаме да работим с провайдърите.

В момента изготвяме стратегията на Max Telecom за работа с интернет провайдърите, особено с тези в малките градове и села, след което ще организираме специален семинар. Възможно е да предложим достъп до ???последната миля” и на някои от алтернативните телекоми, ако това ни е изгодно в стратегически план.



B: Защо някои от компаниите, макар че спечелиха лицензи за точка до много точки, се отказаха?



- Няма алтернативен телеком, който може да оживее, ако няма мобилен лиценз и не работи в силно либерализиран пазар. Големият оператор, който дава достъпа до “последната миля”, винаги може да стегне мускули и да унищожи тези конкуренти.

Не можеш да оживееш на този пазар, когато имаш мощна компания срещу себе си и нямаш собствени клиенти и независим достъп до тях. Алтернативните оператори в момента нямат сериозен достъп до “последната миля”. В този смисъл съм озадачен, че “Орбител” се отказа от лиценза. Единственият от настоящите алтернативни телекоми, който може да се развие, е “Некском”. Не ги познавам като компания, но смятам, че постъпиха разумно, като взеха WiМАХ лиценз.



B: Какви са вашите прогнози за развитие на телекомуникационния пазар?



- Очаквам консолидация или ликвидация на алтернативните оператори, тъй като самостоятелно те нямат бъдеще.

Ние с удоволствие бихме купили някой алтернативен телеком, но на българския пазар няма големи интересни фирми. Единствената компания, която бихме желали да купим, се чувства твърде независима засега. При тези обстоятелства е възможно да консолидираме малките интернет компании.



B: Как ще се развива мобилният пазар?



- Има две концепции за развитието му, които се коренно противоположни. Едната е на основата на 3G технологията, която поетапно ще се въвежда от "Мобилтел" и "Глобул", а възможно е и от "Вивател", и усъвършенстването й чрез HSDPA, което ще позволи по-високи скорости при преноса на данни от съществуващите 3G системи.

Другата концепция е WiМАХ. Това е въпрос на парадигма. Аз лично смятам, че втората е по-модерна и ще спечели. За мен технологията 3G e мъртвородена за държава като България, защото услугата ще е твърде скъпа.



B: Как оценявате икономическата политика на правителство?



- Аз разбирам само от телекомуникации и подкрепям всяка икономическа политика, която води до по-нататъшна либерализация на този пазар.

Един човек е тесен за една вселена, една вселена е тясна за един човек.


Тема Re: Именно :)нови [re: toia_be]  
Автор enlighted (Sidharta)
Публикувано11.08.06 18:51



До средата на сл. година очакванията ми са да има поне 2 мрежи, които ще са с добро покритие в първите 10-15 града в страната. Така че натиск ще има, при това сериозен, гарантирам :)

Що се отнася до Кр. Стойчев, скромно мнение на лаик - бърка компютрите с компотите. В главата му им твърде много неща казани от други хора...



Тема Re: WiMAX mobile operator!нови [re: toia_be]  
АвторУaйфъp (Нерегистриран)
Публикувано14.08.06 19:01



В България-Занзибария няма какво да чакате уаймакс.
На Екуи и всички в Мтела им е ясно че това ще сложи край на безогледното лапане което е в момента.
За тях колкото по-късно се въведе Уаймакс толкова по-добре и според мен спечелиха този конкурс колкото да отстранят други играчи. 2007 ли? Ако 2017 стане пак трябва да се черпим.
Що не се замислите защо чак година по-късно КРС реши да раздава лицензии за това? И какви лицензии като е гражданска честота това? Защо 5 лицензии само?
Кво пречи ланаджия който иска да инвестира да си купи оборудване и да си пусне клетка?
Истината е че $5000 покриват район колкото среден квартал на София и с това изгарят и Мтели, и Виви и прочее капути дето киснат само и лапат на една технология от средата на миналия век





Тема Дай повече информация ;)нови [re: enlighted]  
Автор toia_be (читател)
Публикувано15.08.06 10:35



като гледам си доста добре запознат, може ли да споделиш. Ако разбира се не е фирмена тайна


Благодаря

Един човек е тесен за една вселена, една вселена е тясна за един човек.

Тема Спокоинонови [re: Уaйфъp]  
Автор toia_be (читател)
Публикувано15.08.06 10:37



и това, което стана не е малък напредък за страна като Номенклатурия. Мен ме радва факта, че един от лицензите се държи от хората, които създадоха МТел и които знаят как да заобикалят закона. А законът гласи - лицензиите са само за фиксирана телефония (номадна), но ми се струва как бързо бързо ще бъде преодоляно това с някое нормативно актче. Само дано големите да не се разреват много.

Един човек е тесен за една вселена, една вселена е тясна за един човек.

Редактирано от toia_be на 15.08.06 10:38.



Тема Re: Спокоинонови [re: toia_be]  
Авторbeaver (Нерегистриран)
Публикувано16.08.06 07:22



Не искам да те разочаровам, но от всички играчи, т.е. "основатели на Мтел" са най-големите мухльовци. Не, сбърках. Има по-големи. Тия с бензиностанциите. Те съвсем си нямат идея за какво иде реч. А що се отнася до Краси Стойчев, ако той е човекът, който (както ти твърдиш) е 'създал' Мобилтел, да ти напомня, че когато той шитна компанията на Чорни, Мтел имаха 10 базови станции. Стойчев е предприемач, не човек, койти има визия за развитие на оператор. Така че до година ще е продал на някой, които ги разбира нещата.

Мтел ще развива WiMAX, но само за корпоративни клиенти. Това са им и плановете до края на годината. Те нямат никакъв интерес да си прецакват дебелите приходи от телефония и (евентуално) 3G/HSDPA. Така че масово предлагане от Мтел не чакай - нямат никаква изгода...

И въпреки това, WiMAX ще има. При това много много скоро.



Тема Re: WiMAX mobile operator! [re: Уaйфъp]  
Авторbeaver (Нерегистриран)
Публикувано16.08.06 07:27



- защото честотите са ограничени. казва се 'ограничен ресурс'
- година по-късно от...? България е една от първите държави в Европа, раздали лицензи
- за твое сведение в Гърция също са 5 лицензите, във Франция - 6, Словакия - 3 ... още много примери да ти пиша
- базова станция за 5000 долара?? къде? купувам 100!
- това с квартала... как да ти го кажа деликатно... не си прав




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.