Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:44 24.09.24 
Култура и изкуство
   >> Вечни (раз)мисли
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Отново О. Уайлд  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано17.11.04 12:27



много любима моя мисъл - Ако не си богат, няма смисъл да бъдеш обаятелен. Романтичната любов е привилегия на богатите, а не призвание за безработните.
още първия път като я прочетох, много добре ми прозвуча. и май съм съгласна - най-малкото - за сочената за изключително романтична вечеря на свещи, ти трябват свещи; или за да подариш нещо на любимия човек извън споделената радост от първия слънчев лъч, който огрее спалнята ви, ти трябват пари...
може ли осъществяването на някое хрумване, с което да се изненада другият (уточнявам, че това разбирам аз под романтика - нещо, с което да ме изненадат независимо от размера, вида и характера му), да не е свързано с пари - при положение че ако те не ти достигат, обикновено се чувстваш потиснат и по-рядко ти хрумват тези розови мисли за изненади; щото да ми каже някой, че ме обича, не го считам за романтично, а за прогласяване на факт.
и дали всъщност се сещате за нещо романтично, което да не се нуждае от финансиране - докато го пишех, веднага се сетих за разходка под летния дъжд, но за колко хора това е романтично.
изобщо - споделете асоциации по темата.

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано18.11.04 23:41



Асоциацията ми е пак мисъл на Оскар Уайлд:
"В живота има само две трагедии.
Едната е да не получиш това, което искаш. Другата - да го получиш."

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Авторaristipos (Нерегистриран)
Публикувано19.11.04 06:24



и аз ще продължа с Оскар Уайлд
"la grande passion е привилегия за тези, които нямат какво да правят"



Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: Sapiens-s-s]  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано19.11.04 08:43



по повод твоя цитат - чувала съм, че принадлежи на Б. Шоу.
само че не виждам връзката с моята мисла

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано22.11.04 23:47



Попълни си познанията.
Цитираният афоризъм е от "Ветрилото на лейди Уйндърмиър".

"Афоризми" Оскар Уайлд,
двуезично издание: превод и оригинал, стр.135
Издателство "Кибеа", серия "Оракул"

Поиска да споделим асоциациите си. Споделих я.
Сега пък не виждаш връзка...
Ами напъни се малко, потърси я, може пък да не се вижда толкова първосигнално, а да трябва да се позамислиш.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: Sapiens-s-s]  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано23.11.04 08:42



исках да получа асоцииации в посока на размислите си, предизвикани от въпросната мисъл, а не по повод мисълта.
но тъй като форумът е място за споделяне на всичко - мисли, открития от книгите, разсъждения, доводи, преживявания...
допускам, че корекцията ти не е повод за заяждане

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново ....нови [re: pravist]  
Авторodd (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 08:46



Нещастната любов може да струва много скъпо....

Както при парите, така и при любовта си има своите фалшификатори. Това може би е едно от многото потвърждение за ценноста им.



Тема Re: Отново ....нови [re: odd]  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано23.11.04 12:42



кое прави любовта нещастна
защото любовта може да е несподелена, тогава боли, но не мисля, че човек трябва да се отказва от любовта си, а просто да я изживее.
а когато човек е влюбен, лети и цъфти

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано25.11.04 02:52



Не допускай, а бъди сигурна, че не е заяждане.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Отново ....нови [re: pravist]  
Авторodd (Нерегистриран)
Публикувано25.11.04 07:36



2 неща...едно е, че не винаги се споделя, второто, че свършва без предизвестие...



Тема Re: Отново ....нови [re: odd]  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано25.11.04 15:47



с теб явно подхождаме по различен начин - за мен любовта сама по себе си е нещо хубаво, това дали е споделена и колко трае е отделен въпрос.

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново ....нови [re: odd]  
Автор Цвeтeтo (песимист)
Публикувано28.11.04 14:13



Ама как така нещастна?
Любовта винаги е Щастлива(с всички хубави емоции, които носи), винаги е Първа (независимо от всички любови преди нея) и Вечна (независимо от тези след нея) и винаги е Най-голямата(защото в противен случай се губи смисъла).

Не ги обичам тия клишета по повод любовта. Какво значат те, че ако си обичал веднъж - никога няма да ти се случи повече ли? Или за да обичаш ти трябва и друг? А ако другия е фалшификатор? Какво от това - важно е ти как се чустваш.

А по повод безплатната романтиката - мързелива привечер под светлините на Морска гара с изглед към пристанището под звуците на приглушената музика идваща отнякъде далече.
Защо - колко хора намират разходките за романтични? Ами аз да попитам колко хора намират свещите за романтични? Или по-скоро въпросът е дали наистина ги манират романтични или някои друг е казал - това е романтика - ползваите я!



"Може и по-зле." - казал оптимистът.

Тема Re: Отново ....нови [re: Цвeтeтo]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано29.11.04 00:20



Напълно споделям мнението ти и начинът ти на разсъждение.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Авторeiffel (Нерегистриран)
Публикувано11.12.04 15:13



be estestveno ce moze.Razbira se vinagi po-romanticno e kogato se mesiat kolkoto moze povece pari,no ako obicash niakogo i ti e priatno s nego -romanticni sa mnogo neshta...razhodka v parka v 3 casa prez noshta i cetene na poezia na niakoia peika...redene na lista vav formata na ogromno,zeleno ,tuptiashto sas silata na padnali lista,sarce.[zapalneno i ot vatre ta da otneme povece vreme].A i ne mi se viarva naikoi da e tolkova beden ce da ne moze da kupi i edni sveshti,po diavolite!Romanticno e dori da hranish galabite s liobimia covec s hliab za 50 stotinki...



Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Автор *Sunshine* (слънчева)
Публикувано28.12.04 15:52



аз лично се сещам за толкова романтични неща, които далеч не струват скъпо...
нима е толкова трудно да откъснеш цвете от близката градина и да го подариш на любимия човек....в най-лошия случай ще отнесеш малко бой от някоя зла бабка...

важно е разбира се как ще го поднесеш..:"букетите в цветарския магазин
бяха престъпно скъпи..
късмет беше, че намерих в съседната градинка едно все още непрепикано от кучетата цвете..или поне се наявам да не е... но да оставим този въпрос...ето заповядай!"това не ми звучи особено убедително...

много е важно да не се подценяват думите...
нещо от сорта "Докато идвах си мислех за теб... и изведнъж видях това цвете.. веднага си представих колко хубаво би изглеждало в косите ти" това е като извадено от някой романтичен филм.. но в днешни дни на малко хора им се занимава с подобни неща...по-скоро биха се присмели и казали :"колко наивно" !
а ако в магазина не е изложено нищо, подходящо за случая или пък има само неща, които не са по джоба им, веднага се отказват и после
излизат с оправданието, че материално не са добре... че кой им е искал диамантен пръстен..една касетка с любовни песни, записани от радиото също би свършила чудесна работа...е не отричам,че има хора( наи-вече жени), за които материалната част от ухажването е от голямо значение, но
всеки сам избира с какъв човек иска да бъде, нали?
А и не виждам какво им е лошото на разходките... според мен са романтични... е, ако навън е един/два градуса, не е задалжително да са под дъжда...освен ако не си падате по романтични срещи в болницата... абе зависи си наи-вече от желанието..
П.С. съжалявам за евентуални грешки..нямам кирилица на клавиатурата и се узорих докато нацеля буквите...


"И аз имам кръвна връзка с хората!-изфукал се кърлежът. "



Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: *Sunshine*]  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано29.12.04 08:47



аз лично май не намирам поднасянето на цвете за романтично - по-скоро ми е доста клиширана идеята. иначе скъпите букети често не ми харесват, но това е отделна тема.
разходката под дъжда се случва само през лятото, през зимата - по дифолт не върви

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано29.12.04 13:29



Но пък милата и топла дума от сърце никога не е демоде, мисля.
Лошото е, че твърде голямо значение започнахме да отдаваме на предметните жестове и подаръци като израз на чувства, които по дифолт не винаги ги има, т.е., малко нещо лицемерни станахме...
Един светнал поглед, едно нежно докосване, една топла усмивка дори са по-голям подарък от предмет.
Но...всички малко или много сме си вещомани и ни е драго да ни се подаряват хубави или скъпи предмети.
Аз го надживях това, въпреки, че бях твърде голям вещоман.
Само не ме питайте с цената на какво постигнах тази мъдрост.
Цената е твърде, твърде жестока...
Както пише в Библията "Който трупа знания, трупа тъга", перефразирано : "Който трупа мъдрост, с много мъка и тъга я трупа...".

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: Sapiens-s-s]  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано29.12.04 15:36



не знам - аз лично ще се зарадвам и на едно неочаквано обаждане.
а подаръците ... скъпите подаръци задължават. ако някой иска да ми подари нещо, моля. но иначе - само заради едната романтична идея не мога да очаквам. но хора и разбирания - всякакви

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Автор feathered_songster (pti4ka)
Публикувано30.12.04 18:59



Ммм- зимата също си има добри страни- да направим двамата голям снежен човек и после бой със снежни топки
Да поясня- после не се разболях
Пък и по-безплатно нещо от снега не се сещам...

Знаеш ли тъжно е, когато човек упре до форумите в търсене на романтика...

Щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване!


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: feathered_songster]  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано31.12.04 08:47



не мисля, че романтика търсех, пускайки темата.
по-тъжното е, че някак във форумите хората са по-склонни да се опитват да поучават.

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Автор feathered_songster (pti4ka)
Публикувано31.12.04 13:15



не се опитах да поучавам-просто споделих нещо романтично

весело изкарване на новата година

Щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване!


Тема drugata strana na dorianнови [re: pravist]  
Автор clarimonde (непознат )
Публикувано11.01.05 21:52



sled kato mnogo burzo prehvurlih mneniata na vsichki, za da ne gi obidia, iskam i az da se izkaja, s oshte po -skromno i neangajirashto mnenie.
nie tuk vsichki sme svobodni duhove, pseudo-altruisti, bez materialni idei a priori, durjim na romantikata, na idealnia sviat koito ni zaobikalia, na (oshte) neoporecheniat moment v koito bihme se zamislili za zenata na daden predmet, nas ni e sram da mislim za tova. i vse pak go pravim. zashtoto ne sme bogati...i tova e normalno. prekrasno e che e taka, mojeshe da e po-losho.
romantikata naistina po definizia niama obshto s pari, no realno ima i to mnogo. sled tova vseki namira nachin spored vuzmojnostite si da pokaje romantika. tochno tova kazva oscar wilde. osven tova ne triabva da se zabravia backgrounda mu na lord i dandy ot visshite sredi. tazi negova arogantnost i nevuzpretiatstvana misul e nai-krasivoto v nego, tova e negoviat stil. toi pari e imal , no ne vinagi e bil romantichen, eto ia provokaziata. chovek se bori za shtastieto si, togava parite sa samo stranichno sredstvo, parite sa faktor za materializiraneto na lubov ( podaruzi, vidove gastronomichni iznenadi,putuvania etc), no ne garantirat lubov ako niama drugoto, nai-vajnoto.


predi 4 ili 5 godini kogato biah na groba na oscar wilde , stoiah tam polovin chas , nadgrobniat mu kamuk beshe pokrit s zeluvki ot chervilo, biaha hiliadi, a v sushtoto vreme biah sama, nikoi ne se spirashe, vsichki mai se stremiaha kum drugi velichia. jivotut mu e tolkova tujen, che nie niamame pravo da go davame za primer. za men toi e moiat lubim avtor! i lubim mechtatel!



Тема Re: drugata strana na dorianнови [re: clarimonde]  
АвторKim (Нерегистриран)
Публикувано30.01.05 20:21



права си...и си мисля че точно Уайлд е имал до голяма степен възможността да се убеди в това. А именно -романтичните му жестове към Алфред не са го спасили от истериите му...

На мен също ми е любим писател и си мисля че всички негови размисли са вечни, за хората които могат да ги разберат


'I have never understood the term morality other than as a ply for opressing others'



Тема Re: drugata strana na dorianнови [re: clarimonde]  
Автор carpe_noctem (goblin)
Публикувано01.02.05 19:53



radvam se che niakoi mi otgovori.

oscar wilde e obraz s koito moga da se identifiziram. za sujalenie...kogato dushevnite sustoiania stanat bolestno useshtane na bezsilie i razkusvashti protivorechia, togava moje bi triabva da zaspim...



I'm so happy, I can't stop crying.



Тема Re: drugata strana na dorianнови [re: carpe_noctem]  
АвторKim (Нерегистриран)
Публикувано01.02.05 22:05



samo che tochno predi synia ima edno takova mnogo hubavo systoianie - na ryba mezdu dvete izmerenia...tolkova e hubavo kogato go ulovish...
Na vsichki koito sa pisali po temata veroiatno ne im e chuzd dushevniat mazohizym..the sorrow, the holy lands... Moze bi tova e chast ot esenciata na izkustvoto.
ne znam dali bih se identificirala s Wilde, no niama da e presileno ako kaza che e vazna figura v zivota mi. prochetoh Dorian na 14 i sega otkrivam che ima mirror text. pitam se dali mi povlia po systia nachin kakto pyk zyltata kniga / A rebours/ na Dorian.
No i neia si ia biva - A Rebours - makar na momenti dosta zadushavasta. niakoi da ia e chel?



Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: pravist]  
Автор Well (Летящ Чин :о))
Публикувано05.02.05 23:16



Ма не, не съм съгласен. Романтиката и в схлупена къщурка би живяла, особено ако богат и болен оздравее и обеднее едновременно ... Мда. По-здрави Правистке ;)



Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: Well]  
Автор pravist (seriozna)
Публикувано07.02.05 16:55



привет
не прочетох аргументите ти, така че не мога да споделя несъгласието ти

може би там и тогава друга съм била...


Тема Re: Отново О. Уайлднови [re: *Sunshine*]  
АвторTsvety (Нерегистриран)
Публикувано17.02.05 15:51



Aide stiga s tez pari sega...vse navsyakude se mesyat...Prosto ima i tejki momenti-na bezparichie naprimer,no tochno te sa izpitanie za vrazkata i ya pravyat po-silna....Po-vajni sa jestovete...nishto ne struva nyakoi da otkasne edno tsvete,kolkoto i malko da e to i da go podnese




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.