Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:22 27.07.24 
Култура и изкуство
   >> Вечни (раз)мисли
*Кратък преглед

Тема НЕОСЪЗНАТОТО ЛИЦЕМЕРИЕ  
Автор apkaдaшko (познат)
Публикувано15.09.01 21:20



Parvo iskam da se izvinia za latinicata, no e poradi tehnicheski prichini.
Ta dolnite redove parvo gi napisah kato otgovor po temata "Prichini???" v sashtia tozi klub, no posle reshih da go pusna kato ciala tema.

Prosto mi se shteshe da kaja, che vsiako neshto si ima nay malko dve strani... no v povecheto sluchai stranite sa mnogobroyni, tay kato vseki gleda neshtoto pod razlichen agal (ili hayde, ne vseki, no razlichni grupi hora).
Ta vinagi mi stava tajno, kak pri podobni sluchki kato tazi v USA, licemerieto skrito v niakakvi marliavi katcheta na saznanieto ni, se plazva na van i piruva... Ne, niamam predvid konkretno vas, a prosto obshtata obstanovka. Poniakoga licemerieto moje da bade i neosaznato. Chichkoto, kolega ot moyata rabota, e pokrusen ot sluchkata i filosovstva po temata s dalboko sastradanie, a v sashtoto vreme, bez nikakav svian psuva na vseuslushanie jena si, rita bez niakakvi ugrizeniya bezdomnoto kuche na ulicata i... nujno li e da opisvam stoticite malki podrobnosti, koito razkrivat dushevnosta na prostia chovek.
Makar che viarvam, chge mnogo ot horata izpitvat iskrenno sastradanie, cialata rabota po-skoro e panairdjiyska.
Iska mi se da opisha edna sluchka, stanala onzi den, koyato mnogo me nataji i me nasochi kam tezi mi razmisli.
Ta znachi beshe denia v koyto pravitelstvoto reshi da pusne sirenite po-obiad, za da pocheteme s edno minutno malchanie tragediyata v USA.
Predstavete si slednata situaciya. Deystvieto se razviva niakade okolo centralnata poshta v Sofia. Sirenite zavivat i niakoi hora spirat i zastavat nepodvijno, kakto e prieto. Postepenno vsichki spirat. No pitam se kakva li chast ot tezi spriali za minutaka hora, spirat prosto zashtoto im e neudobno ot fakta che drugite okolo tiah go praviat i spirat edin vid ot licemerno blagoprilichie, a ne zashtoto po tozi nachin shte izraziat iskrenno pochitta si kam zaginalite hora. Hayde da ne se lajeme... po-goliamata chast spirat imenno zaradi blagoprilichieto.
Ta, deystvieto prodaljava... vsichki veche sa spriali i chinno slushat sirenite s "priskarben" vid. Eto che ot kam agala na edna priaka se poyaviava niakakvo devoyche po chiyto pogled se razbira che hich ne e v chas kakvo stava, zashto viat teya sireni i zashto stoyat horata po ulicite. Az lichno sashto ne znaeh che shte puskat sirenite poradi tazi prichina, prosto ne sledia redovno presata a i TV ne gledam mnogo. Ta devoykata ne spira i prodaljava da varvi iz mejdu sprelite hora, vglejdayki se uchudeno v licata im. Togava niakoy se provikva:
- Spri ma narkomanko. Ne te li e sram?!?
I se zapochva... Ot vsichki strani horata zapochvat da i podvikvat da spre, kato po goliama chast ot izrecheniata sa ot roda na:
- Ti da ne si edna ot teroristkite??? Spri ma!!!
- Spri ma, da ti eba maykata... arabska podloga!!!
- Ne te li e sram be, niamash li dusha i kapchica sastradanie v neya?!?
I razni ot tozi rod.
E?!? Normalno li e tova spored vas? Tova li sa dobrite skarbiashti hora??? Ili prosto sa se chuvstvali precakani za deto te sa spreli i triabva da stoyat edna minuta nepodvijno v zabarzanoto im ejednevie, a niakakva si devoyka ima naglosta da varvi... te da ne sa balaci mamka mu i prase?!?
Mazno, ligavo licemerie.
Vie bihte li spriali na neyno miasto sled takova neshto?
Az lichno ne bih.
Da, i tia ne e spriala, a se e razplakala i e pobarzla da se skrie v poshtata, kadeto puk poshtenskata slujitelka si pomislila, che plache zaradi zaginalite hora i i e kazala :
- Ooo, ne plachi momiche, sluchvat se takiva tragedii. Ne plachi.

Vodevil.

Ta takiva ti mi raboti. Na tazi sluchka ne sam prisastval lichno. Razkaza mi ya vaprosnoto momiche, koeto e moy mnogo dobar priyatel i znaya che ako ne drugo, to pone se opitva da bade dobar chovek... taka kakto i az se opitvam, no znaya che ne vav vsiaka situaciya uspiavam.

Ami tova e, prosto iskah da spodelia mislite si s vas i eventualno da procheta i vashite mneniya.

Usmivki na vsichki vi izprashtam i vi pojelavam poveche slanchevi dni.

15.09.2oo1
Sasho



Тема Ама наистина ми е гот!нови [re: apkaдaшko]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано15.09.01 21:48



(че те виждам!!!)

Така е приятелче! Лицемерието си е у нас. У едни повече у друго по-малко!
И ти гарантирам, че тия, дето са подвиквали са точно 100% ЛИЦЕМЕРИ!
Ей и тука (не за ЛИЦЕМЕРИ говоря - ТУК ЛИЦЕМЕРИ няма, знам го!!!) също не се опитваме, (включвам и себе си - не правя НИКАКВО изключение), та не се опитваме да разберем ЗАЩО НЯКОЙ КАЗВА ИЛИ ПРАВИ НЕЩО! Може и да е точно поради това - просто сигурно се е объркал или сбъркал! Пък маааму стара - наистина си е съвсем човешко да се греши!
И й кажи на твоята позната хич, ама хич да не се връзва на такива говеда!



Quot homines, tot sententiae.

Редактирано от Mag на 15.09.01 21:49.



Тема Re: НЕОСЪЗНАТОТО ЛИЦЕМЕРИЕнови [re: apkaдaшko]  
Автор Rama (призрак)
Публикувано16.09.01 10:50



Мисля си, че ако на този свят всеки си гледаше работата и се занимаваше със себе си, а не с другите, земята щеше да се върти много по-спокойно и леко. Под "занимаване със себе си" в случая имам предвид например да спреш под воя на сирените и да помълчиш, сам - заради загиналите хора...и да ти домъчнее - а не да оглеждаш какво правят останалите, че и пъдар да им ставаш - както са сторили онези хора с твоята приятелка. Представям си колко зле се е почувствала...както и ти...

Така е, Аркадашко...прав си за всичко. Просто мнозина около нас не разбират за какво става дума. И реагират и първосигнално, и просташки, и примитивно - всеки реагира както може. Защото за мен всичко е просто и ясно - случи се нещо страшно и на мен ми е зле от това. И плаках почти три дни - просто от милост...за онези хора, които са точно като теб и мен...отивали са на работа и денят им не се е различавал по нищо от твоя и моя...И които загинаха ей така, без дори да разберат какво става и защо...Затова просто си тъгувам, без да се занимавам с другите и да има давам акъл как е правилно да тъгуват те самите. Както правиш и ти.
Но за тези, които не разбират за какво става дума, случилото се е нещо различно - то е повод да нравоучителстват, да философстват - дори да издевателстват над околните...И да лицемерят, разбира се - и за това си прав. Лицемерието си е просто част от човешката природа. Понякога то дори не е осъзнато като такова - а просто е външният израз на това да не разбираш за какво става дума. Както тези, които цяла седмица безобразничат, но в неделя ходят на църква и палят свещ - и се чувстват чисти пред Бога, с изпълнен дълг. И искрено си вярват. Същото е, нали?

С риск да предизвикам злоба и агресия към себе си, ще ти призная и друго. Мен особено силно ме плаши начинът, по който насилието поражда друго насилие. Дори случката с приятелката ти е умален израз на същото. И не подкрепям идеята за ответен удар, колкото и справедлива да изглежда тя. Защото отмъщението няма да върне живота на онези хора. Просто ще умрат още хора - все едно дали са араби или американци. Хора са. И после ще умрат още хора. Те ще отвърнат на удара. И ще умрат още хора...И така края му не се вижда, разбираш ли...

Знам, че може да прозвучи ектравагантно, но за мен единственият начин да се спре такъв омагьосан кръг, е този, който е станал жертва на насилие (все едно дали е човек, група хора или цяла нация) просто да си признае, че е жертва и да се примири с това. Да признае моментното си безсилие и слабост. Да мобилизира насъщните си сили да се възстанови, вместо да мъсти. Иначе насилието ще продължи. Жертвата се превръща в насилник ужасяващо лесно - и насилникът се превръща в жертва също ужасяващо лесно. И после всичко се повтаря...отново, и отново....

...И така...



Тема Re: НЕОСЪЗНАТОТО ЛИЦЕМЕРИЕнови [re: apkaдaшko]  
Автор [Teo] (удобензахващане)
Публикувано16.09.01 11:47



Ех, Саше...
Малко са тези, които ще те разберат :( Чичковците преобладават.

Талибан е моят татко, талибан ще съм и аз...


Тема Re: НЕОСЪЗНАТОТО ЛИЦЕМЕРИЕнови [re: apkaдaшko]  
Автор Cивия вятъp (хладен)
Публикувано16.09.01 13:53



ех адашко-аркадашко
какво да ти кажа
вчера бях тръгнал да ти пиша един дълъг, дълъг дъъълъг отговор и в един момент стана толкова дълъг, че ми писна да го пиша и си представих пък колко ли бъде отегчителен за четене та се отказах.

ами същото съм си го мислил. мислих си го още същия ден. мислих си "бре колко човеколюбци се извъдиха". също така очаквах това, което ще стане, защото скритото лицемерие взима винаги една и съща форма "америка ние сме с теб, размажи ги!" или "искаме мъст" или нещо подобно. демек горкичките американчета, дайте сега да бомбандираме Авганистан, може и Либия, може и още няколко арабски страни, айде юруш...

мислих си ги тия неща и после изведнъж ми хрумна "кой съм аз бе мама му стара, че да ги съдя?" такива са хората. и какво? да ги заклеймя като лицемери? не искам. ще заклеймя себе си. пред самия себе си, не пред другите /това също би било лицемерие/. обществото ни е такова... ами не мога да променя обществото, мога да променя себе си. а нали и аз съм част от обществото. нима ти Саше си бил толкова погълнат от мисълта за жертивте, че да не забелязваш нищо около себе си? не си бил май. и си зяпал какво правят хората, а? а после? отиде ли при момичето да му кажеш "не им се връзвай, такива са си хората"? ако си отишъл значи имаш някакво право да ги съдиш. и последно - винаги съм разделял масата от човешки същества на "аз и те". вече ми се струва че това е бягство от отговорност. знаеш ли кое ми беше наистина тъжно и гадно в цялата тази работа? май това, че вече започвам да се чувствам отговорен за всичко това. чувствам се отговорен за хората, които са събрали толкова болка в себе си, че да искат да предизвикат смъртта на толкова много други хора. започвам да се чувствам отговорен за тези, които се радваха и празнуваха в черния ден, за палестинчетата, които се смееха и показваха знака на победата с ръка, също и за тези, които искат да отговорят с агресия за агресията и за лицемерите и за тези, които казват, че терористите не са човешки същества и за още толкова много хора. и в интерес на истината мисля, че е правилно да се чувствам отговорен за тях, защото аз съм част от тях, защото се опитвам да ги разбера и да ги обичам и следователно не мога да ги заклеймя без да заклеймя себе си. мисля че ще разбереш за какво говоря, въпреки че май се развълувах прекалено много за да изразя мисълта си по логичен, разбираем и подреден начин...

не че непрекъснато се чувствам отговорен за всичко. мама му стара - бих се побъркал, ако беше така. също мога да си ги напсувам лицемерите, терористите, реакционистите, да тегля една майна на целия свят. и дори ще ми стане по добре. ама все пак нещо продължава да си ме гризе някъде дълбоко в мен.

блазе ти, че не гледаш телевизия....



Тема Мамка му и прасе...нови [re: apkaдaшko]  
Автор apkaдaшko (познат)
Публикувано16.09.01 15:51



...прегледах мненията и аха да се засиля да отговарям с плам и въодушевление, ама взех че надникнах на вън и... сланцето ми нашепна да загърбя сериозните мисли днес, да яхна колелцето и да погоня вятъра из неделно-опустелите градски улички.
Иначе е така... и аз съм възпитан на лицемерие от малък и колкото и да го избягвам, понякога просто не го осъзнавам навярно... а понякога съвсем осъзнато си другарувам с него.
А това, че голям процен от американците крещят за мъст - също е тъжно... поне себе си да успеем да променим, пак ще е нещо.
Берекетлийски усмивки :)))... и вземете потичайте и вий малко след вятъра... този от монитора само навява сини преспи около очите ;)



Тема Re: НЕОСЪЗНАТОТО ЛИЦЕМЕРИЕнови [re: apkaдaшko]  
Автор akonitin (развейпрах)
Публикувано16.09.01 23:25



Oshte edin pyt se ubezhdawam, che sydbata ima strashno izwrateno chuwstwo za humor, no useshtam sushto che wse poweche zapochwa da mi hareswa. Smeshna e istoriyata, da. Mozhem samo da se uspokoyawame, che 'Nakydeto i da se obyrnesh e pylno s glupaci.' (Edna wechna misyl otpredi 4000 godini). Ami, takiwa sa si horicata, zhalki i slabi, a slabostta porazhda licemerieto im.

Не ми се връзвай.


Тема Re: НЕОСЪЗНАТОТО ЛИЦЕМЕРИЕнови [re: apkaдaшko]  
Автор Heo (косъм в супата)
Публикувано17.09.01 04:19



Аз не спрях когато завиха сирените и знаеш ли защо? Ми защото американците се забавляват. Започнаха сега личните трагедии да ги разтягат по телевизията. Коя как се качила на самолета, мъжът и к'во му се случило и как я чакал ама тя не се върнала... абе въобще "дързост и красота" по CNN. Разбирам "професионализъм" ама стават досадни вече. Това ли трябваше да им се случи за да се научат да чувстват? И трябва ли мелодрамите да са продължение на фактите. Когато гледах кадрите от 11-ти си мислех за колко семейства, приятели, любими хора живота вече няма да е същия...
Но явно на средния американец, който не е лично свързан с жертвите, му е трудно да почуства и трябва по телевизията да му го покажат...и ако се почне с по известните жертви и семействата им е по "Cool" и по професионално...
Едно знам със сигурност- никога не могат да ни догонят по човечност тия американци... ти можеш ли да усетиш размера на тяхното лицемерие? Седнал си да се тревожиш за нащо лицемерийце... Тия дето подвикваха са си прости потни граждани / има ги навсякъде/ и мотивите им са такива...кажи на твойта приятелка да ги убие с безразличие в спомените си.

Някой да е обърнал внимание дали намаляха опашките за дюнери на "Попа"?
просто питам...

--------------
There is no лъжица...



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.