Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:11 14.06.24 
Природни науки
   >> Метеорология и климат
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: "Снегът ще преминава в дъжд, на места пороен"нови [re: DeltaVpn]  
Автор vanand (непознат )
Публикувано08.02.10 20:39



Аз ако знаех щях да работя в НИМХ. Влизаме в Преходно-континентална климатична област, което означава големи температурни амплитуди! Климатологията и Метеорологията са нови наука и записването на температурите в историческа точка е кратко, така че никой неможе да каже в момента това нормално състояние на климата ли е или не.
Прочетете и теорийте на Хабибуло Абдусаматов, да видите и друга гледна точка не само американската...



Тема Re: "Снегът ще преминава в дъжд, на места пороен"нови [re: vanand]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано08.02.10 21:09



Именно. Това, което аз наблюдавам е, да има студ, но той не се задържa дълго време. Баба ми, която бе на 95 години, ми е разказвала за снегове от миналото в Габровско, при което тя е неможела да си отвори вратата на къшата. Зима та зима.
Сега какво e. Малко време беше наистина студено, но снeга на Витоша е тънък. Хората му викат сух студ. Сега пак вали сняг, ама не е сняг като сняг. Вали киша и дъжд. Има повече дъжд и кал, вместо пухкав сняг. Колкото и да ти е странно аз виждам същото време в САЩ, на геогравски ширини по-юг от Тунис. Малко по южно от мен е Мексико. При нас е сух студ, примесен с киша, дъжд, и кал. За такива ширини, това е нормално, понеже сме доста по-юг от България. Но за България, незнам дали това е нормално.

Точно това е странното. За географски ширини, където Февруари би трябвало да е истинска зима, времето се мени рязко и без особенна логика.

"Dinosaurs never saw what hit them"


Тема Re: Скептиците?!нови [re: vanand]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано08.02.10 22:24



Времето не е цикличност от затопляне и застудяване. Погледни внимателно данните, там ще видиш, че има разни флуктуации. Флуктуациите не са еднакви, което говори, че времето не е обикновенна цикличност, а е доста по-сложен обект.



"Dinosaurs never saw what hit them"

Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор vanand (непознат )
Публикувано08.02.10 23:37



Така ще започна с няколко факта:

преди 13 000 години -Край на ледниковия период ;

3-то хилядолетие пр.Хр. разцвета на Египетската цивилизация, след 300 год.-Палермският камък, който фиксира следите от катастрофално лоши реколти. Сушата била толкова голяма, че хората преминавали Нил през бродове.

Въобще в човешката памет климатът се е променял толкова силно, че древните историци Страбон и Полибий, например, не вярвали на Херодот, който е живял само 300 години преди тях! Нали Херодот бил написал за това, че Черно море замръзва през зимата, а в Причерноморието 8 месеца в годината цари «непоносим студ», а ледът на Керченския пролив може да издържи цяла конница. Много хора смятали, че Херодот си измисля! Само че последните археологически разкопки потвърждават правотата му

Примерите продължават, някой път може да ти напиша цяла статия, от гледна точка на историята!



Тема Re: Скептиците?!нови [re: vanand]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано09.02.10 00:33



Във всички дискусии тук, аз подчертвах едно и също нещо, а именно че в Климатологията има голяма неопределеност и шумови сигнали. Мисля, че никой климатолог и метеоролог в света неможе да ти каже откъде идват тези шумове и неопределености. Каква причината за тях? Това, което аз визирам през цялото време е, какво е съотношението сигнал/неопределеност (шум).

Ако Климатът е строго и циклично явление, тогава трябва да имаме 100% ясен сигнал и 0% неопределеност (шум). От 50 години в метеорологията е известно, че подобна идеализаця няма. Има както сигнал, така и неопределеност.

Въпросната неопределеност е математическа и физическа реалност. Тя не се свързва със Слънчевите цикли. Никой в света неможе да ме убеди в противното, защото неможе да намери нито един физичен закон, с който да ме опровергане.

3-то хилядолетие пр.Хр. разцвета на Египетската цивилизация, след 300 год.-Палермският камък, който фиксира следите от катастрофално лоши реколти. Сушата била толкова голяма, че хората преминавали Нил през бродове.

Това е типичен пример за събитие, тип катастрофа. Това не се дължи на фиксиран цикъл в поведението на времето. Това е типичен пример за нелинейност и неопределеност, която е генерирана от нещо, което не е свързано със Слънцето. Причината за това е тук.

Така, както даваш примери за катастрофални суши, в историята има примери за катастрофални наводнения. Някъде хората измират от суша, а на друго място по същото време хората се давят във вода. Това показва, че времето като цяло не е цикличен феномен, и че малки наглед промени водят до катастрофи. Малки промени могат да бъдат, изригване на вулкан, топене на ледници, повишена концентрация на някой газ, включително и човешката дейност. Без значение, за кой период време говорим: днес, по времето на каракачаните в Родопа, или Египетската цивилизация.
Малките промени могат да водят до катастрофи, заради съществуването на неопределеност в Климата, с която ние живеем всеки ден. Това хората трябва да го разберат рано или късно, за да се знае откъде идват бедите.

Затова, днес има голям дебат относно човешката дейност и Климата. Защото двете неща са свързани и заради неопределеността. Трябва да се научим да живеем така, че след време да не измрем заради собствената си глупост. Оттук нататък, ще има нов глобален ред, при който неможе да има човек на планетата, който прави нещо, без да мисли, дали това, което прави има последици за околната среда. Неможе заради алчността и глупостта на шепа индивиди, да страдат всички. Затова въпросната шепа индивиди ще ги пукат с глоби и данъци, докато им влезне акъла в пачите тикви.

Модерният свят не е като Египетската цивилизация, защото днес знаем, че Нил не е Бог, Слънцето също не е Бог, в природата няма ясно дефинирани цикли, които да ни осигуряват вечен конфорт. Днес знаем, че много неща зависят от самите нас, а не от Боговете, Слънчевите цикли, затъмнения и прочее.

Вкрайна сметка, човечеството е една пасмина, която еволюира във времето, което значи, че човечеството се учи от грешките на прадедите си. И понеже еволюцията е селекция на годното от негодното, в процеса на учене, много негодни хора ще фалират, ще отпаднат от играта, т.н. Такава е истината и няма начин тя да се избегне, защото принципте на еволюцията са: или се усъвършенстваш, или умираш. За да може човечеството да не умре, то трябва да усъвършенства. За тази цел трябва нова наука и нови технологии. Новите наука и технологии вече ги има и човечеството ще ги приеме, защото еволюцията не дава друг избор.

"Dinosaurs never saw what hit them"

Редактирано от DeltaVpn на 09.02.10 00:44.



Тема Re: Скептиците?!нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано09.02.10 00:57



За откритието през 1998 знаем, това което обаче вие не разбирате е, че това откритите незначи, че Големия Врзив е грешна теория. Данните от 1998, плюс данните от Уилкинсон интерферометрията показват, че параметъра к в Теорията за Големия Врзив има стойност = 1. Преди 1998, никой не е знаел, колко е к? През 1998 се слага корекция в Теорията за Големия Врзив, която казва, че к = 1.


'до преди 15 години анти материята се е смятало да е по-малко от материята или равна. А сега?'

И сега се счита, че анти-материята е по-малко от материята. Причината за това е, нарушението на CP симетрията. Фактът. че има нарушена СР симетрия, и оттук анти-материята е по-малко от материята е доказан експериментално, чрез два независими експеримента: един в SLAC и един в ЦЕРН. Има една камара статии за това, и до момента няма експеримент, който да е противоречие с експериментите в SLAC и ЦЕРН.

Някакви други въпроси?

И сега да обобшим: вие имате твърде повърхностни знания.

"Dinosaurs never saw what hit them"

Редактирано от DeltaVpn на 09.02.10 01:01.



Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано09.02.10 01:21



Изброй Ви маса неточности от Ваша страна. Моля отговорете на всичките

'до преди 15 години анти материята се е смятало да е по-малко от материята или равна. А сега?'

И сега се счита, че анти-материята е по-малко от материята. Причината за това е, нарушението на CP симетрията. Фактът. че има нарушена СР симетрия, и оттук анти-материята е по-малко от материята е доказан експериментално, чрез два независими експеримента: един в SLAC и един в ЦЕРН. Има една камара статии за това, и до момента няма експеримент, който да е противоречие с експериментите в SLAC и ЦЕРН.


Ако смятате, че и сега антиматерията е по малко от материята (и сте ме прочели правилно първия път) защо ми пишете глупости, че съм Ви казал, 'до преди 15 гонини не се знаело за антиматерията'. По диагонал ли ме четете?
Ако Ви се спори за това повече ли е материята или антиматерията, OK. (ред. немога да дам копирайт материали, аз нямам достъп вече). А и не ми са известни тези експерименти, които са доказали, че баирон асиметрията въобще е съществува. За да ме разберете правилно, не са ми известни, незначи, че ги отричам. Просто са се случили след като съм взимал класовете по физика, а в момента, не се занимавам с физика.

А пък това
За откритието през 1998 знаем, това което обаче вие не разбирате е, че това откритите незначи, че Големия Врзив е грешна теория. Данните от 1998, плюс данните от Уилкинсон интерферометрията показват, че параметъра к в Теорията за Големия Врзив има стойност = 1. Преди 1998, никой не е знаел, колко е к? През 1998 се слага корекция в Теорията за Големия Врзив, която казва, че к = 1.
Къде съм Ви писал, че се отрича Големия взрив?
Факт те, че Вие НЕ знаехте за 'ускоряващятата се вселена' (тука авторите имат впредвид усокяващото и разрастване). Не знаехте за проекта СуперНова и то след като Ви напомних, че един от участниците му ми е преподавател (ако дистанционен клас е реално клас, ама се броят същите юнити), НЕ си направихте труда да проверите.
Сега наясноли сте поне защо Ви писах през '1997 се предполагаше, че се забавя раширението и даже може да последва колапс'.

Не сте коректен. Въобще не сте коректен. Имате пропуски, всеки ги има, поне се постараите, като Ви се даде референенс да го проверите.

За втори път пиша: Утре некой по-недобросъвестен, ще Ви цитира, и ще каже 'ми Виж кви глупости пише -> значи всичко което пише е грешно'. А не е така.

Редактирано от ниkoлaй_дc на 09.02.10 01:54.



Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано09.02.10 02:52



Г-не,

Къде и как изчислихте, че човека е същественна променлива в динамичната система?
Къде и как изключихте Слънчевата активност?
Ами другите 1000 фактори?
Ами, я сега кажете, що требва да ни плашат с промяната на климата? И преди се е случвало, без да сме били ние проблема, и сме оцелявали. Ако спрем да караме големите коли, това как точно ще спре Вуканичната дейност и слънчевата активност, или космическото лъчение и т.н. и т.н.

Кога точно Ви светна, че моделите на климата са наследствено обременени с проблеми и неточности?
Радвам се, че в нашата дълга дискусия, почнахте да мислите критично, наблюдавам приятна еволюция у Вас.



Тема Re: Скептиците?!нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано09.02.10 04:45



Къде и как изчислихте, че човека е същественна променлива в динамичната система?

Много лесно. Погледни индексите на фондовата борса. Там забелязваш ли да има някакъв ред, цикли, последователност?

Ами, я сега кажете, що требва да ни плашат с промяната на климата? И преди се е случвало, без да сме били ние проблема, и сме оцелявали.

Климатът се променя вече 4.5 милиарда години. Това е факт. Факт е и, че Климатът днес не е същия, като Климата по време на динозаврите. Климатът не е добре дефинирана последователност, чисто природно.

Причината за нашето оцеляване е, че човечеcтвото променя живота си според Климата. Самият факт, че ходиш изправен се дължи на промяна в Климата. Това ти е помогнало да се адаптираш към промените в Климата.
Климатът се мени, ще се променяш и ти. Така е от 3.5 милиарда години, така ще е докаря.

Незабравяй едно: животът е започнал от облак водород. Това е нашият генесис. В обсерваторията в София има надпис: ако оставиш един облак водород достатъчно дълго време, той се превръща в хора.
Ироничното е, че сме започнали като облак в Космоса и пак ще свършим като облак в Космоса.

Ако спрем да караме големите коли

Въпрос на опитимизация.

1) Не ти трябва голяма кола за да отидеш до работа. Не ти трябва голяма кола за да ходиш на почивка. Не ти трябва голяма кола за да пазаруваш.

2) Големите коли с бензинов двигател горят много петрол, а той е малко, замърсява, и предизвиква войни.

3) Вече има индустрия за електромобили. Най-големите авто-компании в света се пернасочват към тях.

От сега мога да залога, че до 10 години, няма да видиш кола с бензинов двигател на пътя. Индустрията масово преминава на електромобили :)

Извод: не си купувай голяма кола, защото ще ти съдерат задника с данъци, и защото ще си смешен и изостанал.

Кога точно Ви светна, че моделите на климата са наследствено обременени с проблеми и неточности?

Никoй не е казал, че моделите са съвършенни.

"Dinosaurs never saw what hit them"


Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано09.02.10 04:56



Къде и как изчислихте, че човека е същественна променлива в динамичната система?

Много лесно. Погледни индексите на фондовата борса. Там забелязваш ли да има някакъв ред, цикли, последователност?


Отново четете подиагонал. Едно Ви питам друго отговаряте.

Ами, я сега кажете, що требва да ни плашат с промяната на климата? И преди се е случвало, без да сме били ние проблема, и сме оцелявали.

Климатът се променя вече 4.5 милиарда години. Това е факт. Факт е и, че Климатът днес не е същия, като Климата по време на динозаврите. Климатът не е добре дефинирана последователност, чисто природно.

Причината за нашето оцеляване е, че човечеcтвото променя живота си според Климата. Самият факт, че ходиш изправен се дължи на промяна в Климата. Това ти е помогнало да се адаптираш към промените в Климата.
Климатът се мени, ще се променяш и ти. Така е от 3.5 милиарда години, така ще е докаря.

Незабравяй едно: животът е започнал от облак водород. Това е нашият генесис. В обсерваторията в София има надпис: ако оставиш един облак водород достатъчно дълго време, той се превръща в хора.
Ироничното е, че сме започнали като облак в Космоса и пак ще свършим като облак в Космоса.


Отново, защо ни плашите с нещо, което каквото и да правиме ще се случи (прах при прахта, пепел при пепелта).

Ако спрем да караме големите коли

Въпрос на опитимизация.

1) Не ти трябва голяма кола за да отидеш до работа. Не ти трябва голяма кола за да ходиш на почивка. Не ти трябва голяма кола за да пазаруваш.

(само тук не съм съгласен, с електромобил и малка кола си е мъка на почивка)

2) Големите коли с бензинов двигател горят много петрол, а той е малко, замърсява, и предизвиква войни.

3) Вече има индустрия за електромобили. Най-големите авто-компании в света се пернасочват към тях.

От сега мога да залога, че до 10 години, няма да видиш кола с бензинов двигател на пътя. Индустрията масово преминава на електромобили :)
(хубаво ама не слагайте пари това)

Извод: не си купувай голяма кола, защото ще ти съдерат задника с данъци, и защото ще си смешен и изостанал.

Като вземете израза ми сам за себе си -> Вашите наблюдения и извода са 100% точни, според мен. Никой тук ако го напишете ПО този начин няма да ВИ противоречи.

Обаче, като почнете да слагате мантрата, как ей видете ли, само сега да се кача на електромобил и веднага нема промена в климата, или по общо като почна да давам маса пари за не ефективни и глупави технологии и решения ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.