Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:02 20.09.24 
Природни науки
   >> Метеорология и климат
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Скептиците?!нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано09.02.10 05:14



Никoй не е казал, че моделите са съвършенни.

Разбрахте ли какво ви написах до тук? За анти-материята се знае отдавна, но доскоро не се е знаело, защо във Вселената има материя, а не анти-материя.

А и не ми са известни тези експерименти, които са доказали, че баирон асиметрията въобще е съществува.

Не става дума за барионна асиметрия, а за нарушена CP симетрия.

За да ме разберете правилно, не са ми известни, незначи, че ги отричам. Просто са се случили след като съм взимал класовете по физика, а в момента, не се занимавам с физика.

Отивате на официална страница на "BaBar experiment @ SLAC"

Факт те, че Вие НЕ знаехте за 'ускоряващятата се вселена' (тука авторите имат впредвид усокяващото и разрастване).

Аха :)

"Dinosaurs never saw what hit them"


Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано09.02.10 05:26



А и не ми са известни тези експерименти, които са доказали, че баирон асиметрията въобще е съществува.

Не става дума за барионна асиметрия, а за нарушена CP симетрия


Ако не е използвано Баионовата асиметрия, какво е обеснението?
СП асиметрията (violation) е известна (поне така си мисля, ама ще проверя), от много отдавна.
Тя играе роля и се обеснява с Баионовата асиметрия. Поне това е теорията, която опитва да докаже, че материята е повече. До 2004 това въобще не го приемаха професорите по Астрономия в Б. Така че по-вероятно е да има другото обеснение -> има повече антиматерия, обаче не е в нашата видима част. Поткрепено от ?'радио'? карта на небето която ни показваха.

За "BaBar experiment @ SLAC", ще го погледна утре.

СЕга видех на главната странища, имат обеснение за СП violation-a... от 2008. хм.
Човек учи докато е жив

. Изглежда сте прав за материята и антиматерията. Мда, кой знае как са си яли ноките в определен университет, като е отишла работа в конкуренцията.

Редактирано от ниkoлaй_дc на 09.02.10 05:35.



Тема Re: Преди да търсиш информация в нета,нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано09.02.10 07:45



Има още един подобен експеримент, наречен NA48 CERN. Разликата между БаБар и NA48 е в типа частици. Двата експеримента имат една и съща цел. NA48 използват леки Каони, БаБар търсеше нарушаване на симетрията при по-тежки мезони, Б-мезон. Името БаБар, значи раждане на двойка мезон+анти-мезон, Б и анти-Б (Бар). Считаше се, че NA48 CERN е по-точният от двата експеримента, понеже квантовото смесване на каоните е по-отчетливо. Вкрайна сметка и двата експеримента показаха едно и също, но при два различни типа частици.

"Dinosaurs never saw what hit them"


Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор vanand (непознат )
Публикувано09.02.10 13:48



Хм вече се замислям дали науката трябва да я има...
Много добре разбрах какво намекваш още от първия си пост, "вината на човека върху екологичните и климатични промени", за това с първия си пост почнах с Бла Бла, щото това ми звучи точно като едно голямо лобиране!!!
Споменах че времето е поредица от цикли - в което няма как да ме разобедиш, а и никога не съм твърдял че един цикъл почва от 0 завършва на 100 и продължава от 100 пак до 0. Прав си за това че има много други променливи.

Хах като виждам с каква насмешка говориш за Слънцето, ми става жал. В историята на човечеството това е най обожествявания обект, и имената Бог на Боговете и алфата и омегата са най точни. Слънцето е 1-во причина за живота, и когато умре с него и земята..

Съгласен съм с мнението ти че климатът предопределя еволюцията, и повечето големи исторически събития са се случили поради капризите на времето.

Малките промени могат да водят до катастрофи
Това го разбирам като Ефектът на Пеперудата, като размахала с крила в Китай, в Сащ се появява Катрина 5 степен !!! Да но още тази теория не е доказуема.

Модерният свят не е като Египетската цивилизация
Древния хора са били много по умни отколкото смятаме. В Египет астрономите са можели да различат повече небесни обекти отколкото един студент Астрономия в софийски! Да обожествявали са реката която им е давала реколтата да се изхранват и слънцето, твореца на живот = в днешно време хората обожествяват парите, бих се замислил над кое да се посмея повече!!!
Като говорим за пари нека да ти пропомня какво стана на прехваления ти Конгрес ООН, свързан с климата. Всички видяха огромните лимнузини (правени в еко заводи, карани с еко гориво)!!! Тези милиони за този конгрес, според тебе кой ги е налял, да не би ООН да си печата само парите, този конгрес беше едно огромно Лобиране за фирми свързани с екология. Говориш че няма да караш кола на бензин, нефта е за още 50г., и всеки се мъчи да налапа пазара.
Парниковите газове били големи, високо съдържание на CO2, na N2O, се повтаря монотонно по всички телевизий, смяташ науката за чиста монета, а точно голяма част от науката е спонсорирана за нечий интересни. В миналото главно за военни цели сега за световния пазар.
Размих темата за климата, но трябва да се научим да подлагаме всичко на критика и да "thinkig".
Налука ...



Тема Re: Скептиците?!нови [re: vanand]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано10.02.10 00:29



"Хм вече се замислям дали науката трябва да я има.."

Ницше е милсил така и е свършил в лудница.

"Споменах че времето е поредица от цикли - в което няма как да ме разобедиш"

А защо няма динозаври днес ?

"Хах като виждам с каква насмешка говориш за Слънцето, ми става жал. В историята на човечеството това е най обожествявания обект, и имената Бог на Боговете и алфата и омегата са най точни. Слънцето е 1-во причина за живота, и когато умре с него и земята.."

Да знам. Някои цивилизации в Южна Америка са използвали дрога в разни ритуали към Слънцето. Като се нашмърка шаманът и му стане едно хубаво, си избира 10-та миряни за жертвоприношение. Това е била цивилизация с развита търговия, изкуство, и знания по астрономия, както и органична химия (очевидно)

"Малките промени могат да водят до катастрофи
Това го разбирам като Ефектът на Пеперудата, като размахала с крила в Китай, в Сащ се появява Катрина 5 степен !!! Да но още тази теория не е доказуема."


Напротив. Не си чел достатъчно, затова незнаеш



"Модерният свят не е като Египетската цивилизация
Древния хора са били много по умни отколкото смятаме. В Египет астрономите са можели да различат повече небесни обекти отколкото един студент Астрономия в софийски! Да обожествявали са реката която им е давала реколтата да се изхранват и слънцето, твореца на живот = в днешно време хората обожествяват парите, бих се замислил над кое да се посмея повече!!! "


Модерният свят носи наследството от стария. В Египет има папируси описващи секс скандали в двора на фараона. Прелюбодействия, злоба, жажда за власт, завист, алчност.
Тутанкамон е син на любовницата на Екнатен. Фараонската съпруга, Нефертити,толкова е мразела Тутанкамон и майка му. После Тутанкамон в знак на злоба към Нефертити нарежда нейният облик да бъде изчагъртан от всеки мономент в Египет. И до днес, никой незнае, къде е гроба на Нефертити, защото египетската религия по онова време е била такава, че всеки който не е съгласен с Амон, трябва да бъде заровен така, че от него да няма и следа, без гробници, процесии, и някакви следи за съществуването му.

Да не говорим за това, че в Древен Египет е порцъвтявала проституцията, организираните от везира кражби в гробници, корупцията по етажите на властта. Това са все неща, които ги има модерния живот и не са отвчера. Онези, които са разбирали от математика и астрономия са малка част от Древен Египет, така както модерното общество дължи просперитета си на шепа учени.

Говориш че няма да караш кола на бензин, нефта е за още 50г., и всеки се мъчи да налапа пазара

Никой вече не инвестира в нефта, освен Русия. Точно заради петрола Дубай е в криза с парите. Съвсем скоро арабите ще "гризнат дървото", опитват се да се спасяват с разни инвестиции във вятърни и слънчеви централи, които доскоро бяха само мечта за зелените организации. Виж само, колко бързо се променя съзнанието на хората.

"Dinosaurs never saw what hit them"

Редактирано от DeltaVpn на 10.02.10 00:32.



Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано10.02.10 00:35



Само въпрос на време беше, някой да се усъмни във всичко което пишете. Аз Ви предопредих, че така ще стане.

Сега обеснявайте отново, какво значи циклична система и какво динамична, как динамичната може да включва много циклични траектории, но и траектори които не са циклични. Що е то състояние на системата, как то е функция на всичките траектории и как има детерминиран и недетерниминаран хаус. И то с примери, а не по лесния начин с уравнения и теореми.



Тема Re: Скептиците?!нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано10.02.10 01:29



Само въпрос на време беше, някой да се усъмни във всичко което пишете. Аз Ви предопредих, че така ще стане.

Ми мен това не ме притеснява. Хората са свободни да задават въпроси. Понеже не всеки е учил динамика и неравновесни системи, то онзи който обяснява трябва да намери начин за лесно и интуитивно обяснение, посредством лесни за "смилане" от мозъка примери.
И ето, аз му зададох въпрос на питащия, защо няма динозаври днес? Как си го обяснява той? Това е по-лесно за интуицията на питащия.

Навремето показвах на едни студенти ефект на Майснер с течен азот. Може цялата физика да им е скучна, но кипящия течен азот в дюара много впечатлява хората.



"Dinosaurs never saw what hit them"

Редактирано от DeltaVpn на 10.02.10 01:34.



Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор gogo163 (новак)
Публикувано10.02.10 01:57



Споменах че времето е поредица от цикли - в което няма как да ме разобедиш"

А защо няма динозаври днес ?


ТЕ тва е талибанщината! Всичките ти хиляди постове се заключават с едно "А вие що биете негрите?" И краставицата има 98% вода---

Освен да си дрънкаш нарцистичните си ВИП-овски алабализми, скачайки от тема в тема, игнориряйки въпросите или нарочно неразбирайки ги!

Да, ВИЕ сте пример за тва как наистина требе да се запитаме...Требе ли ни наука в талибански стил?





Тема Re: Скептиците?!нови [re: gogo163]  
Автор DeltaVpn (минаващ)
Публикувано10.02.10 02:27



Навремето е имало една догма, че всичко е абсолютен цикъл, така както вярват някой тук. Това е била дълбока догма, в науката, в религията, в политката. Вселената е часовник и толкоз. Няма противоречия. Това е било до края на 19-ти век, когато започнали да се появяват учени "талибани", като Кантор и Болцман, които твърдели, че абсолютните цикли в природата са рядко явление и че има доста неопределености. И двамата били изхвърлени от науката, единия умира в лудница, а другия се самоубива. По същият начин е завършил живота си Абел, в глад и мизерия.
Днес имената на Кантор, Болцман, и Абел ги има във всеки учебник за физика и математика. Учебниците по Математически анализ започват с Кантор, същият който са го изпратили в лудница, защото твърдял, че има по-голяма безкрайност от безкрайност.
Има и друг пример, с един румънски математик, който 40 години преди Айнщайн е твърдял, че пространството може да се изкривявя. И той е завършил живота си в лудинца. Това е във времето, когато всички за се кланяли на вярата в правите отсечки, абсолютното време, и механичната Вселена.


В първата половина на 20-ти век, математикът Тюринг, на който дължим компютрите, излиза със статия за "самоорганизиращата се материя". Тази статия толкова остро удря в главата вярата в "абсолютизма", че до 60-те години, никой не е чул за нея.
Някакъв математик казва, че материята можела сама да се организира, без намесата на Господ-а. Ужаааас! Накрая и Тюринг се самоубива, както Болцман.
Едва през 60-те се появява името на някой си метеоролог, Лоренц, който показал, че има много случай, където абсолютната механика на Нютон е напълно грешна. Оттогава е исторята с пеперудите.

В днешно време вярата в абсолютния цикъл е извън науката. Точно обратното, науката се занимава с неопределеностите и хаоса. Всеки, който вярвя в абсолютното е изостанал спрямо науката. Него можем наистина да го водим за талибанин, понеже знанията са му отпреди 120 години.

"Dinosaurs never saw what hit them"

Редактирано от DeltaVpn на 10.02.10 02:40.



Тема Re: Скептиците?!нови [re: DeltaVpn]  
Автор vanand (непознат )
Публикувано10.02.10 15:36



ОО ласкаеш ме с това сравнение с Ницше!! А иначе границата между гениалността на лудостта била доста тънка съм чувал, пък и ти го доказваш с единия си пост. Никога иначе не е късно да влезеш в лудница или в горба, но не бих го пожелал на никой.

Нацели нещо не съм чел достатъчно за климата, винаги ми е било безинтересно, едниствените ми познания са от исторически свидетелства и бедния ми личен опит. Останалото го карам на интуиция!
Обаче ти избягваш конкретни въпроси.. , а ми задаваш т.нар. елементарни въпросчета за динозаврите, на който и ти неможеш да отговориш без помоща на фантазията си. Едноственото що горе смислено обяснение е че е външен фактор, защото никой неможе да си представи природен катаклизъм с такива мащаби, останалото е интерпретация. Дано си доволен от отговора, така време е аз да ти задам няколко...

Какво влияние има Слънцето върху климата?
Какви са досегашните ни познания за климата в исторически план, и можем ли да направим някакво заключение?
Геологията дава ли данни за промени на климата?
При промяна ъгъла на въртене на земята оказва ли влияние на климата?

Признавам ти разказваческите умения, би станал добър писател на криминални романи да вкарваш много сюжети с цел объркване!

На gogo163 бих казал да не търси наука във форумите, тук е за "exchange" на менения не за правене на наука!

Вие търсите под Вола Теле, както се изразяват скотовъдите, с вашия парников ефект, а не да отговорите на истинските въпроси. Да може би съм с ограничени виждания, но всички неможе да са широко скроени, а за да съществуват едните трябва да ги има и другите!!
Наслука ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.