Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:31 01.07.24 
Природни науки
   >> Метеорология и климат
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Така е...нови [re: Kиpo]  
Автор DeltaVpn (непознат)
Публикувано16.12.09 18:40



Няма значение, че пишеш неверни неща. Важното е да излезнеш герой пред форума



величина"(което не пречи да дрънка чутовни идиотии например за конвекцията при Ел Ниньо)


Картинка от лекция за Ел Ниньо към департамента за Океанография във Военноморския флот.
Явно всички, които говорим за повишената конвекция при Ел Ниньо сме идиоти

Редактирано от DeltaVpn на 16.12.09 18:40.



Тема Re: "Melting permafrost"нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (непознат)
Публикувано16.12.09 19:23



Понеже парадирате с някакви знания, мисля че е редно да ви покажа, колко малък ви е кръгозора на познанията.

За да не съм скучен, ще бъда възможно най-кратък.

"Знаете ли колко енергия е нужна за такъв спътник и колко му е времето на живот, аз незнам, но предполагам не много.
Представете си колко уптребва да пътуват/мърдат, че да имате и 1% покритие по вертикала, па дори и само в долния 30м слой (толкоз ли беше приземния слой, че забравих)."


Да започнем от малко по-различна тема.



Това е обсерваторията VLT. 4 телескопа, всеки с диаметър на огледалото 8 м. 4-те телескопа работят т.нар. combine mode, при което 4-те телескопа работят като един голям. Причината е, че един телескоп събира по-малко светлина от 4 телескопа. По този начин се увеличава ефективността на наблюденията, повече светлина = по-силен сигнал и по-добра разделителна способност.

Дотук би трябвало да е кристало ясно. Същото се прави и със спътниците, и то не само за наблюдение на Земята.

Типичен пример: колко е повърхностната температура на Слънцето? Във всяка книга, която отворите там пише T~6500K. Всички знаем, че в атмосферата на Слънцето има температурен градиент, знаем че има динамика, знаем че температурата на короната е милиони Келвин. И въпреки това, в каталозите с данни, повърхностната температура на Слънцето е T~6500K. Имате ли обяснение, защо е така?

Също така, знаем че повърхностната температура на Слънцето се променя във времето. Т.е. има пряка връзка между повърхностната температура и еволюцията на звездата. Тази връзка се дава от диаграмата на Херцшпрунг Ръсел, в чиято основа седи закона на Стефан-Болцман.

Диаграмата на Херцшпрунг Ръсел независи от динамиката в атмосферата на Слънцето. На нея има само две променливи: Светимост (интензитет) - Температура. Т.е. диаграмата на Херцшпрунг Ръсел е универсална за всякакъв вид звезди.

Щом можем да измерим, че повърхностната температура на Слънцето е T~6500K, какъв е физическия проблем да измерим, каква е повърхностната температура на Земята, и как тя се мени във времето?

Помислете си, дали хората са използвали метеорологични балони за да измерят температурния градиент в атмосферата на Слънцето? Може ли да се измери по друг начин?

Редактирано от DeltaVpn на 16.12.09 19:29.



Тема Re: "Melting permafrost"нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано16.12.09 19:49



Г-не

Оставете закона на Стефан намира. При изпозване на нетната енергия която по закона остава на земята, то темп требва да е около 6 градуса!
Ма стига простотии. Поставям Ви проблеми. Показвам Ви къде най-вероятно грешите. Тук не говорим въобще как се измерва темп на повърхноста на Слънцето или друга звезда. Тук говорим за точност до десета от градуса.

Колкото до разрелитената способност, за която говерите на сателитна 'снимка' то тя е за апроксимизация до 'точка' (да кажем Н по Н метра). Ма как си позволявте да екстраполирате такава разделителна способност на Н брой сателита, където Н<10 дори, до площа на Българи например! Ако ще задавате по-голяма разделителна способност, ще Ви удари математиката и статистиката,м и няма да може да очетете максимумите -> неточно.

Не съм метереолог,
но доколкото прочетох сега по-темата, температурата се мери по станции и БАЛОНИ, не от сателити. Данни от сателити за отделни точки, се взимат впредвид, като 'точки', където балоните Ви дават по-добра и точна картина за площ. Освен това станциите изглежда се лицензират, така, че измерванията само от някой станции се отчитат.

За темп в минали периоди се ползват два основни метода Дърветата и Ледниците. Това за последното 1500 г. говорим.
И по двата метода имаме 'темп в точка', но се предполага, че при добра извадка ще има разлика от около 1-2г. За Ваше учудване и по-двата метода, когато се извадят максимумите (екстимите 10/10%), се получава, че преди 1000 е било по-топло, а преди 500 по-студено. Тоа е тоа. Специално Ви дадох и графа, илюстрираш темп по двата ледника Восток и А. Гренладния.



Тема Re: "Melting permafrost"нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (непознат)
Публикувано16.12.09 21:41



"Оставете закона на Стефан намира. При изпозване на нетната енергия която по закона остава на земята, то темп требва да е около 6 градуса! Тук не говорим въобще как се измерва темп на повърхноста на Слънцето или друга звезда. Тук говорим за точност до десета от градуса. "

Сори, но явно неразбирате в какъв контекст споменавам закона на Стефан. Аз през цялото време се опитвам да поясня, че измерването на температури не става само с балон и вързан на него термодатчик.
Точно това ми беше въпроса. Има ли други начини за измерване на температури? На този въпрос вие тактически избегнатхе какъвто и да е отговор.

Измерване на температури може става по абсорбционния спектър за даден флуид, например, който се наслагва върху спектъра на черното тяло (закона на Стефан). Това обяснява защо получената от вас температура по закона на Стефан е само 6 С. Изпускате факта, че земната атмосфера е от газове, и всеки един от тях има определен абсорбционен спектър. Това беше и моята теза, че температурата може да се измерва не само с балон, както твърдите вие, а може да се измерва чрез атомна спектроскопия.

Атомната спектроскопия е една от най-точните дисциплини във физиката. Измерванията в тази дисциплина могат да бъдат с точност не десета от градуса, а 12 знака след десетичната запетая.

Още преди ден ви обясних, че съществуват много методи в атомна спектроскопия, чрез които се мерят температури. И това е нещо, което всеки учил физика е длъжен да знае, защото атомна спектроскопия се използва абсолютно навсякъде, от измерване на температурите на Земята, до измерване температурите на Гама-източници във Вселената, с изключителна точност.

Разберете, че четенето на Википедия, или случайни линкове из Гуугъл не е начинът да научиш нещо. Всичко това, което аз ви обяснявам го пише в книгите и учебниците по физика, и човек преди да се тупа в гърдите, и да парадира с нещо е добре първо да прочете подобни книги, а не да чете това или онова в Гуугъл.


"Ма как си позволявте да екстраполирате такава разделителна способност на Н брой сателита, където Н<10 дори, до площа на Българи например! Ако ще задавате по-голяма разделителна способност, ще Ви удари математиката и статистиката,м и няма да може да очетете максимумите -> неточно."

Там е работата, че няма екстраполации, що се отнася до интерферометрия и атомна спектроскопия. Екстраполации има само в теорията и климатичните модели. Разграничете интерферометрията и атомна спектроскопия от теорията и климатичните модели, защото ви личи че имате някакви знания, но те са пълна мътилка, и вие сам не разбирате кое и какво.

Това не го приемайте за обида. Но такова е усешането ми за нивото на знанията ви. В това няма страшно, на всеки се е случвало. При подобни обърквания е добре, човек да чете учебниците по физика пак и пак, а не да чете Гуугъл.

По отношение на Гренландия и това което пишете за викингите. Навремето Сибир е била като Сахара. През Пермския период. Антарктика е била джунлга. И какво оттова?
Каква ви е тезата ?





Тема Re: "Melting permafrost"нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано16.12.09 22:26



Сори, но явно неразбирате в какъв контекст споменавам закона на Стефан. Аз през цялото време се опитвам да поясня, че измерването на температури не става само с балон и вързан на него термодатчик.
Точно това ми беше въпроса. Има ли други начини за измерване на температури? На този въпрос вие тактически избегнатхе какъвто и да е отговор.


Вие твърдите, че закона на Стефан и енергиния флукт, по точно ирадиантът?, се използва в отчитането на земната температура -> Неверна Теза!
Аз не твърдя, че се използват САМО Балони, Вие твърдите, че те не се използват -> Неверно.
Вие твърдите, че мнозинството сателити не били в ГЕО стационарна орбита -> Неверна Теза, пак Ви питам дайте някоя мрежа от сателити не в ГЕО стационарна орбита.
Вие твърдите, че сателит (или мрежа) може да наблюдава 'цялата повърхност' с 'безкрайно голяма база', с задоволителна за нашия аргумент раз. способност -> Неверна Теза на квадрат
Вие твърдите, че не се използва статистика при определянето на средната температура (ми некаква безкрайна изватка ли беше, че маса нови термини наизмислихте) -> Неверна Теза
Вие твърдите, че формулата за измерването на средната температура на земята (ако съществува де такава ;-) в 'много проста' -> Неверно

Това беше и моята теза, че температурата може да се измерва не само с балон, както твърдите вие, а може да се измерва чрез атомна спектроскопия.

Сега стигнахме до "атомна спектро скопия", предполагам да калибровате разликата с черното тяло :-) -> поредната Неверна Теза, чрез а.с. евентулано може да изведеме 'констата' за калиброване, но отново закона на Стефан е неприложим.

1. Вижте формулата за закона на Стефан и специално обърнете внимание на косинус Тита. Как ще се оправите с него?
Дори и да го изчислите по разтоянието върнато от лазера на сателита и последващо изчисляване на кос титиа (възможно е) то тогава имате разтояние то точка, не можете дори да го екстраполирате до малък регион, Да кажем, че точката попада на издаденост, кос Тита се променя, темп произлизаща от енергиния флукс се променя, дори и да използвате калиброфката (т.е. константа намерен за състава на тази точка) -> даните няма да могат да се използват за повече от точка.

2. Използването на атомната спектероскопия, за извеждането на константа е добро само ако знаете хим състав на резултата (т.е. ако разглеждате сравнително хомогенна среда). Това не е така за земната повърхност, нито за преземния атмосферен слой.

може би сега ще е по-лесно да разбете, защо обратния метод за получаване състава на емитера е основния за които се ползва а.с.

Г-н, горните писания, ако са на първо курсник, ще му донесат двойка по физика и математика, както и за обща култура (геостационарните сателити и балоните), ако разбира се има такава дисциплина.

Никаква уикипедия няма да Ви помогне да мислите критично, никакви оправдания неможе да има, за неразглеждане проблемите на закон на Стефан за определеня на темп на Земята. Все пак те се виждат и от самолет.

Там е работата, че няма екстраполации, що се отнася до интерферометрия и атомна спектроскопия. Екстраполации има само в теорията и климатичните модели. Разграничете интерферометрията и атомна спектроскопия от теорията и климатичните модели, защото ви личи че имате някакви знания, но те са пълна мътилка, и вие сам не разбирате кое и какво.

Въобще не съм отварял дума за климатичните модели, щот там явно е мътна Индия, поне за мен, а и не съм нито метереолог, нито 'климатолог?'.
Физиката е къде къде по-ясна (е това е супер изказаване разбира се:-).
Въпроса, за които спорим (един от многото) как аджеба измервате средната темп на земята (предполагам има се впредвид от друзята, приземния слой на атмосферата). Вие обаче сътворихте един куп неверни тези.



Тема Re: "Melting permafrost"нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано16.12.09 22:31



Меджу другото Ви поздравявам,
не се бях и замислял да използвам неуклиър спектроскопията за определяне на темп с точност. Както предложихте, трябва да ида до уикито за повече подобни идеи.

Редактирано от ниkoлaй_дc на 16.12.09 22:33.



Тема Re: "Melting permafrost"нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (непознат)
Публикувано16.12.09 23:33



"Вие твърдите, че закона на Стефан и енергиния флукт, по точно ирадиантът?, се използва в отчитането на земната температура -> Неверна Теза!"

Не е вярно. Твърдението ми беше, че температурата може да се измерва от дистанция, и за пример дадох закона на Стефан, който се използва за определяне температурата на звезди (long distance).

"Сега стигнахме до "атомна спектро скопия", предполагам да калибровате разликата с черното тяло :-) -> поредната Неверна Теза, чрез а.с. евентулано може да изведеме 'констата' за калиброване, но отново закона на Стефан е неприложим."

Интересно ми е, как използвате терминологията, но без да казвате нищо конкретно. За разлика от вас, аз боравя с възможно най-ясни думи, просто защото за мен Физиката е нещо, което обичам да пипам с върха на пръстите си.

Ето сега ще обясния нещо с простички думи. Имаме абсорбционен спектър (може и емисионен) от някакъв газ при температура Т. Спектралните линии на този газ се знаят прецизно от лабораторията. Понеже газът е с някаква температура, първият ефект от нея е тяхното Доплерово уширение.
Доплеровото уширение на линиите има пряка връзка с температурата на газа. Тази връзка се дава с помоща на Болцмановото разпределение:



Отляво в тази формулка стои промяната в дължината на вълната на спектралната линия, а отдясно е кТ (кинетичната енергия на частиците в газа).
И така, ако измерим Доплерово уширение, веднага знаем колко е температурата на газа Т.

В тази формулка, липсва зависимост от косинус Тита, т.е. не ми дреме за разните константи. Просто включвам спектрометъра, меря делта ламбда, и намирам температурата Т.

И така, качвам 10 сателита, въоръжени със спектрометъри, и измервам делта ламбда за спектъра на атмосферата, глобално.

Страничен въпрос? Какво става, ако освен кинетичната енергия кТ, молекулите в газа имат ротационни степени на свобода?
Лесен отговор, тогава в спкетъра от линии, трябва да има зависимост от вида I(I+1), където и I е квантувания ъглов момент на молекулата. Относно въпроса за състава на атмосферата, то в момента в който включим спектрометъра, можем да видим почти всичко от нея, което попада в рейнджа. Ако не попада в него, или сменям спектрометъра с подходящ, или сменям насройките ако спектрометъра ми позволява това. Последното е по-подходящо, и се използва най-често.

До тук има ли нещо неясно? Можем да продължим дискусията в подобна посока.

Останалото написано от вас го скипвам, защото не е по-темата на спора.

Редактирано от DeltaVpn на 16.12.09 23:40.



Тема Re: "Melting permafrost"нови [re: DeltaVpn]  
Автор ниkoлaй_дc (Гого)
Публикувано17.12.09 00:23



Спора, г-не е прост
Закона на Стефан НЕ може да се използва за определяне на земната темп. с точност. Спора за а.с. е прост, изпозването и НЕ може да спомегне за измерването на земната темп с точност.

Айде моля Ви се се върнете отгоре и Вижте въпроса (един от тех):
Как аджеба ще измерите средната земна температура?
Вие развихте теорията за Спътник (летящ къде) дето мери, извинете наблюдава (какво) и постредством Закона на Стефан изчислявате некаква температура (как?).

Стига извъртания.

Добре е, че я пипате физиката с 'върха на пръстите' иначе целата, че я смачкате. Сега сте я омотоли само донекъде. Гледам, така пипате математиката, щот изчислението на темп на повърхност (с точност), при наличието на данни от краен брой точки (верктор на темп от всяка точка във времето), ще е 2 интеграл, ако не и троен. Аз поне тази формула не я виждам, ма щот съм 'лаик, мъгляви познания и т.н.'.

Страх ме е да Ве чета. С всеки отговор все по-голяма небивалица сътворявате. В тази формулка, липсва зависимост от косинус Тита, т.е. не ми дреме за разните константи
ето и поредния пример, а моля да ми кажете как ще отчетете, че спътника гледа излъчвателя под ъгъл?

Редактирам:
If the intensity ( I = d&#934;/d&#969; ) of a source is the same in all directions, the source is called isotropic. Otherwise, for a flat radiating surface, known as a lambertian, the intensity falls off as the cosine of the observation angle with respect to the surface normal.
Това е от Вашия сорс, ма да бехте поне прочели.
и.е. Солид Ъгъл.

минавате и по тънката лайсна, че а.с. да се използва за изчисление на вариацията от тъмно тяло, требва да знаете състава на 'точка'.


Това са основни въпроси за да приложите закона на Стефан, за да извадите темп.

Втора редакция:
в уики:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stefan–Boltzmann_law
Въобще не е обяснено лошо. Може да прочете как се прилага този закон към голяма повърхност, нема да Ви хареса, обещвам Ви.

А и там пише за темп на земята изчилесна при апроксимация и приемане на Земята като черно тяло в 279 К - т.е. горе долу 6 целзиус :-).

Пишете за дроплеровия ефект, а въобще не Ви идва на ум, че спътниците около земята го изпитват и той требва да се изчислява.
Сега за домашно -> Как това е свързано със кос тита, за която Ви говорех.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от ниkoлaй_дc на 17.12.09 00:42.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от ниkoлaй_дc на 17.12.09 00:47.</EM></FONT></P>

Редактирано от ниkoлaй_дc на 17.12.09 00:48.



Тема Re: "Melting permafrost"нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (непознат)
Публикувано17.12.09 01:24



"Как аджеба ще измерите средната земна температура?"

Дадох ви пример с Доплеровото разширение на линии. Къде и кога при измерването на Доплеровото разширение се използват тройни интеграли?

"ето и поредния пример, а моля да ми кажете как ще отчетете, че спътника гледа излъчвателя под ъгъл? "

Това е Доплеров ефект свързан с ъгъл, а не с температура. Той причинява допълнително разширение и отместване. Хубавото обаче е, това може да се коригира, защото се знае положението на спътника. Подобна корецкия се използва в гама-спектроскопията с големи германиеви детектрои разположени под различен ъгъл спрямо гама-източника.
Понеже се знае ъгъла на всеки детектор, се знае с точност, колко е влиянието Доплеровия ефект свързан с ъгъл. Накрая, се внася корекция.
Същата схема се прилага за спътници, само че енергийния рейнж е друг.

Ако допуснем, че източника се движи, пак може да има Доплеров ефект свързан с това движение. Всички тези неща са известни на онези, които правят измервания, и те могат да се измерват точно. Така че, аз неразбирам какво търсите тук.


"Въобще не е обяснено лошо. Може да прочете как се прилага този закон към голяма повърхност, нема да Ви хареса, обещвам Ви."

Ми аз нали написах в предното мнение, че това се използва за long range? Примерът беше свързан с това, че спекттроскопията ми дава методи с които мога да измервам температури на обекти разположени на някакво растояние от мен.

Не вярно, че спектроскопията неможе да мери температури, включително земни. Всичко което ми пишете са лично ваши измишльотини, и те нямат нищо общо с Физиката.

Продължавайте да ме забавлявате с тези ваши измишльотини. Все още не сте ми скучен



Редактирано от DeltaVpn на 17.12.09 01:28.



Тема IR снимки на NOAA (Демонстрация на Доплер ефект)нови [re: ниkoлaй_дc]  
Автор DeltaVpn (непознат)
Публикувано17.12.09 01:50



Сателитна снимка от спътник над САЩ



Ето сега, обясни ми какъв точно е проблема с "точките", и защо след като спектроскопията неможе да измерва земни температури, NOAA изпозлва IR детектори за наблюдение.



Ето още една снимка с нанесени температури върху нея, този път на ураган, пак направена с IR, и измерена температура в "окото" на урагана. Всичко това става с измерване на Доплер ефект.

В предните отговори ти написах дори формула, как точно се измерва температура с Доплер ефект.

С това ти демонстрирам, че не си в час със законите на физиката. Поне пред мен не си демонстрирал, че разбираш физиката изобщо. Говориш ми за тройни интергали. Вярно, тройни интергали се използват за 3D изчисления, но какво общо имат те с измерване на Доплер ефект, така и не ми обясни.


Редактирано от DeltaVpn на 17.12.09 01:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.