Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:26 21.05.24 
Природни науки
   >> Метеорология и климат
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема йогинови  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано18.01.08 08:05



защо "вклиняването", което се очакваше до снощи на гребена нагоре и пвоследствие "преливането" и образуването на антициклон северозападно от нас с всички последващи студени доставки, не се състоя? Или по-точно се отмени. Интересно ми е, антициклоналния генезис е една много неясна област за мен: ок, ясно че над свръхизстудения азиатски север е нормално да има траен и голям антициклон, по-скоро ми е интересно как става появата на по-малките му събратя. Ясно е, че в Северното полукълбо северозападно от циклоните е логично да има повишаване на налягането, но кога това повишаване се превръща в здрав и красив антициклон като тоя от началото на годината и кога остава само една "пръдня под юргана", пометено от следващия атлантически вихър?Иначе точно това "пречупване" на тенденцията допреди 12 часа, ако се реализира, според мен отбелязва краят на настъпятелните "битки" на зимата- оттук насетне и предстоят горчиви "отбранителни сражения"-нещо като след Сталинград за Вермахта





Тема Re: йогинови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано18.01.08 08:14



очакванията до вчера:





актуализацията от тая сутрин(за 24 яну)





Тема Re: йогинови [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.01.08 12:31



утре няма да има мъгла след обед, нали?



Aut Caesar, aut nihil


Тема няманови [re: Last Roman]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано18.01.08 12:54



само не ги смесвай



Тема Re: няма [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано18.01.08 18:03



най-много троен облак да се получи.



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: йогинови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано18.01.08 18:40



Знаеш, че има два вида АЦ. Стационарни или блокиращи, като този Азиатския, за чието формиране помага студената суша. И подвижни АЦ. Те са характерни за тила на циклоните, където нахлува студен въздух и обикновено разделят отделни циклони от една циклонична серия. Този над Северния Атлантик изглежда такъв. Ако след него тръгне нов достатъчно дълбок и мощен Ц, АЦ се ликвидира, ако не, АЦ слага край на циклоничната серия. Мисля, че когато в предната част се изнася топъл въздух, това засилва устойчивостта в земите през циклоналната област и се подхранва съществуването на АЦ. Нещо такова ама и на мен не ми е съвсем ясен точния механизъм. А иначе гребенът го върнаха отново, с всичко произтичащо след това като снеговалежи и зцастудяване у нас на 23 януари



Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема ))))))нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано18.01.08 18:41



ей, тия са ти фетиш!)))))



Тема погледнахнови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано18.01.08 18:47



явно ще трябва да изчакаме понеделник, за да има яснота. Това е просто несериозно, което се случва-смяната на полетата през 12 часа.
Жалко, че не познавам човек с усет- вероятно в момента има предимство пред цифровите методи)
Бас ловя, че утре заран пак ще има промяна





Тема Re: йогинови [re: Kиpo]  
Автор hch (непознат )
Публикувано02.02.08 12:53



Значи от наблюденията ми в точно тази насока мога да кажа, че за образуването но мощен АЦ може да помогне образуване на многоцентрова долина с малки циклони в нея, наредени меризионално, тоест спускащи се от север на юг, точно в този момент много бързо се образуват АЦ ядра зад циклоните, изграждат се много бързо и обикновено се обединяват в единен център на повишено налягане, като по този начин дават и възможност за установяване на меридионална циркулация, обикновено такива случаи се наблюдават при силно изнесен антлантически циклон на север, който образува остра долина и веднага при досега си със Средиземно море се изостря още повече, най-често давайки начало и на средиземноморски красавец, зад тази долина вече остава и прослувутия АЦ, който го блокира и създава снежна обстановка у нас.



Редактирано от hch на 02.02.08 12:54.



Тема един от сценариитенови [re: hch]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано02.02.08 13:18



за промяната в климата, чертае превръщането на Сахара във ...влажна зона)
Да оставим настрана вероятността подобно нещо да се случи, чисто хипотетично ми е интересно какво ще стане със зимите и летата у нас.
Без сухия полъх на Сахара, т.е интересно би било , например един ВЛАЖЕН фьон до какво би довел.
Летата- ясно, вероятно ще бъдат ако не по-хладни, със сигурност по-влажни. Дали? По-ми е любопитно зимата как би се променила.






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.