Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:13 15.06.24 
Природни науки
   >> Метеорология и климат
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Януари:  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.01.08 13:30



Започна свирепо, но в следващите дни се очертава, макар и колебливо начало на доминиране на западен, на моменти югозападен пренос, поне във височина, който в отделни дни ще успява и да "изръшква" приземния слой студен въздух. На моменти прекъсван от "нежни" източностудени пенетрации:-)
Ако това се случи, а засега изглежда доста вероятно, януари, в оставащата си част ще бъде малко по-топъл от обичайното, особено към края на втората десетдневка и началото на третата.
Сумарно, отчитайки натрупания с излишък първата седмица студ, най-вероятно ще имаме един месец в рамките на дългогодишните средномесечни температури...Ако зоналния пренос се установи и през третото десетдневие, нищо чудно да идем и малко над:-))
Виждам, че макар отслабващ, арктическия антициклон все пак не се дава, това МОЖЕ също да поднесе някаква изненада, макар, да не ми се вярва-не и в степента допреди ден-два. Усет.


Да видим.



Тема в момента:нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.01.08 13:39






Неделя, в края на седмицата:








И след 10 дни. Тук чак ми изглежда малко недостоверно това циклонално многоцентрово чудовище от Гренландия до Анадола, но какво пък: Лошо няма!:-)





Тема Re: в момента:нови [re: Kиpo]  
Авторmisacho (Нерегистриран)
Публикувано08.01.08 00:11



4ovek,gledam 4e si dosta navatre v ne6tata,ama onq den ti kazah,4e prez tretata desednevka 6a ima mnogo stud i snqg(pone v na4aloto)6a vidi6.I pak ne se zaqjdam.





Тема е точно от 20 до 23-тинови [re: misacho]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано08.01.08 10:15



се очертава доста меко и хубаво време


Зимата свърши!



Тема Re: е точно от 20 до 23-тинови [re: Kиpo]  
Авторkeлeщa oт Дyпницa (Нерегистриран)
Публикувано08.01.08 11:35



амин, требе да го полеем!





Тема сводка от 9.01:-)):нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.01.08 11:17



И така, процесът на разрушаване на антициклон, носещ сериозна част от вината за зимната обстановка в началото на месеца, вече е почти завършен. От него е останала съвсем малка "подутинка" :-) в централните части на Европейска Русия и утре от него ще остане само споменът


Обширната многоцентрова циклонална област от Лабрадор до северен Урал и от Гренландия до Франция и Германия е новият доминиращ играч на европейската синоптична сцена
Тя ще се разширява колебливо, но неотклонно на изток и югоизток, от нея ще се откъсват вихри, които ще се забиват в континента и под нейно влияние, с променлива сила от средиземноморието и северна Африка към нас ще бъдат завличани по-топли въздушни маси.
Все пак, намирайки се в далечната периферия на тази циклонална област, на моменти ще попадаме и под влиянието на гребенчета на високо атмосферно налягане, с всички произтичащи от това последствия: по-трайни сутрешни мъгли, възможно е и дори слаби пенетрации на по-охладен континентален въздух от североизток( засега това е далечно предвиждане за периода след 20-23 януари.
Прилагам и актуална карта на Т850-Н850(температурите на въздуха на височината, където атмосферното налягане е 850 мб и виртуалната топография на "хълмовете" и "долините" на въздушния пласт между 850 и 1000 Мб.)

И така: До края на седмицата сме в едно антициклонално "пипало" на Азорския антициклон(той се е разширил като дъга от американското крайбрежие на запад до черноморския басеин на изток, обхванал като бебешка люлка или, ако предпочитате, старческа подлога) упоменатата по-горе огромна област на ниско налягане) и мъглите в Дунавската равнима ще бъдат трайни и гадни:-). След това то постепенно ще бъде изтласкано на юг и в югоизточната периферия на един доста мощен атлантически циклон ще се засили югозападния пренос, което ще доведе до разсейване или поне значително намаляване на продължителността на мъглите и повишаване на температурите. Процесът ще бъде особено силен след средата на идната седмица.




Редактирано от Kиpo на 09.01.08 11:20.



Тема do koga ще продължи тая красота?нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.01.08 20:01




Според тазвечершните актуализации- докъм 18.
След това има известен шанс да се повторят второянуарските неволи на БАт'Бойко в по-софт или по-хард вариант.
Но дотогава има доста време.



Тема Re: do koga ще продължи тая красота?нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано10.01.08 09:21



Не думай...защото аз виждам съвсем друго: http://www.wetterzentrale.de/pics/avnpanel1.html
"Пипалото" няма да е Азорско, а Сибирско

и ще трае чак до 16 януари, разбирай студ, мъгли и никакъв шанс за топене на дебелата СП навсякъде в Северна и в Централна Южна България. Дотогава ще поддържаме средномесечна Т около -6 Оттам нататък само чудо може да изтегли месецът до норма, за топъл и дума не може да става. Интересното е, че и след 16-ти моделът не показва нищо от това, за което ти говориш. Предлагам да погледнеш архивите с карти от края на декември 1968 и целия януари 1969 г. да видим дали там няма нещо, което говори за съвсем друг от посочения от теб развой...Има много сериозна аналогия! Топло е било в дните 17-18 януари 1969 г. след което минаващият циклон се откъсва от Атлантическата долина и минава южно от нас като средиземноморски, подтиснат от внезапно активизиране на ново студено ядро от СИ и възвръщане на блокиращия АЦ Оттам нататък става ясно, че отдавна чакания прелом на Атлантика не успява и тя се предава окончателно.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема Човек, теб Ледената Кралицанови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.01.08 11:12



те е омагьосала!!:-))))


Добре, че не си видял снощи каква ситуация ни гласяха за 18-19 ти- повторение на тая от началото на месеца.
Не, за по-топъл януари и дума не може да става вече, не споря, това и написах в началото.
Въпросът е да няма чак такива приземни студове, както в петък до неделя, мисля, че това поне ще ни бъде спестено.
След 16-ти... много време дотогава. Снощната, вчерашно-обедната и тазсутрешната прогнозирани ситуации нямат нищо общо. За след 16-ти по-добре да поизчакаме няколко дни.
Ок, ще погледна архива.




Тема Има нещо вярно :)нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано10.01.08 13:00



До 17 януари по последен модел оставаме в гребен и съответно времето остава същото, само Т малко ще се вдигнат вместо сегашните нощни -7...-12, ще станат -3...-8, а дневните вместо сегашните -6...-1, ще бъдат -2...+3. Говоря за Северна България, така че СП остава за неопределено дълго време

На 12-ти правим периода с устойчива СП (30-я ден поред е тогава).
А за архива погледни 31 декември 1968 г. и го сравни с 31 декември 2007 г., после виж 1-4 януари 1969 г. и също ги сравни със сега 1-4 януари. Имам информация от стар Отечествен фронт, че СП на 4 януари 1969 г. е била най-дебела в централна Северна Б-я, точно както сега, и е достигала в Русе 75 см, Г. Оряховица 55, Плевен 51 см, както и данни от дневници на НИМХ от времето когато събирах данни за дисертацията, но сега някъде са заровени из бумагите ми и не ми се търсят, но СП повсеместно е била доста дебела и с рекордни денонощни суми от сняг по 50 мм както сега беше в СВищов 51 мм на 3 януари. Общо взето същите рекордни снеговалежи при идентична обстановка. После остава студено в гребен около 8 януари 1969 г. Около 16-17 има временно затопляне с южен поток както и сега моделите даваха за същите дати, след което отново яка зима. Февруари 1969 г. е с много валежни обстановки и много сняг. Не само мое е наблюдението че има известна аналогия с януари 1969 г. Руски специалисти дори при изтогвянето на месечната прогноза са взели предвид процесите от 1969 г. януари и засега не са се излъгали. Нататък ще видим какво ще излезе.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Редактирано от yogimax на 10.01.08 13:00.



Тема непременно ще видянови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.01.08 13:32



и мерси за конкретизациите, щото и аз не разполагам с твърде излишно време.


Вярно, че е по-скоро худ. литература, но мисля, че аналогията ще се "счупи точно там някъде - към 18-21 януари. Да не говорим, че лично аз очаквам наистина по-мек февруари, но да отворим друга тема за това по-късно.
Ето според мен защо няма да се реализира докраЙ. Съвсем едно е Сибирския през 69-та, съвсем друго-сега.
Съгласен съм, че е момента държи подчертано поднормални температури на земната повърхност, а за продължителността на периода с непрекъсната СП вече гоним и рекорди, предполагам! Но по някое време тоя анормален модел пренос на хлад, при това за сметка на "избутването " му от изконно негови територии( в Северна Русия, чак до заполярните северни острови повече от месец имаме с до 10 градуса над клинматичната норма!), ще доведе до изчерпването му в най-широк смисъл-особено с нарастващото слънчево греене...
Наистина ще е интересно да видим докъде ще се простре аналогията, да видим!
Ей сега ще погледна и аналогията на сърбите



Тема не))нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.01.08 13:36



'56-та, 57-а
Все пак, трябва да се приеме известно сходство с реалността за първата десетдневка



Тема Re:нови [re: Kиpo]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано11.01.08 00:08



А за февруари каква е прогнозата?





Тема знам, че това ще стоплинови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано11.01.08 08:50



сърцето ти:






Честно да ти призная, чак ме е яд, че вероятността да се случи точно ТОВА е малка, за жалост:-)))) На кметчетата и Етем ще им се види нанагорно!:-))



Тема Re: знам, че това ще стоплинови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано11.01.08 13:39



На мен ето това ми стига. Тук е толкова красиво, снежно и с рекордно много скреж, че колкото по-дълго оставаме в гребен, толкова по-добре!
http://www.wetterzentrale.de/pics/avnpanel1.html
ГФС отново отмени затоплянето, чак до 20 януари не се вижда нищо по-различно от сега.
а няма да се обидя и на това


http://www.wetterzentrale.de/pics/Recm2401.gif

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема май зимата свърши веченови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано14.01.08 13:22











Тема Re: май зимата свърши веченови [re: Kиpo]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано14.01.08 14:43



Ох, хайде че толкова студ с нищо не сме заслужили.
Не знам защо, но като стане януари и ми се прихожда на море.





Тема Re: май зимата свърши веченови [re: Kиpo]  
Авторkeлeшa (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 15:03



как ще е времето в събота?



Тема Re: Януари:нови [re: Kиpo]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано14.01.08 18:13



Май не си предвидил добре/четох от горе-отгоре

/,но днес сме 14 януари и сняг се сипе.....УТРЕ каква е прогнозата за към 11.00?

Във всяка десятка има нула

Тема Re: май зимата свърши веченови [re: keлeшa]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано14.01.08 18:19



5-7 градуса през деня, без валеж


ако задържи мъгла до 10-11 ч.-с 2-3 градуса по-ниско, но вероятността за това е малка



Тема Re: май зимата свърши веченови [re: Kиpo]  
АвторПeтьo (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 18:34



Утре няма да стане според мен 5-7 градуса .... (да се надяваме)



Тема ненови [re: Пeтьo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано15.01.08 10:58



към края на седмицата-за малко, според снощните разчети.





Тема подчертано по-мекнови [re: Bиливap]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано15.01.08 11:06



според НОАА.


Аз съм пас, засега.



Тема Re: подчертано по-мекнови [re: Kиpo]  
Авторkelesha (Нерегистриран)
Публикувано15.01.08 12:24



spored astrologi4nite prognozi na Noaa w sybota 6te e otwrat.





Тема Re: ненови [re: Kиpo]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано15.01.08 14:18



Признавам те за специалист



Във всяка десятка има нула

Тема Re: подчертано по-мекнови [re: kelesha]  
Автор 6:O ()
Публикувано16.01.08 10:35



според разчетите на НОА дали ще бъде ветровито събота ?





Тема Re: подчертано по-мекнови [re: 6:O]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано16.01.08 10:54



бах му мамата, питай я нея. Аз от звезди и домове нищо не чаткам



Aut Caesar, aut nihil


Тема Re: подчертано по-мекнови [re: Last Roman]  
Автор 6:O ()
Публикувано16.01.08 14:44



друга ветровитост имах предвид :)



Тема с благодарност къмнови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано18.01.08 09:47



Петьо за посочения линк в другата тема, която ще постна тук, слагам графиката на НОАА за софийската януарска температура до тук. Вижда се, че първата половина на Януари МНОГО по-студена от климатичната норма- с повече от 2,5 градуса, което е едно сериозно отклонение.
Макар, че като цяло ни предстои по-меко трето десетдневие на януари, както се очертава, едва ли натрупаното отрицателно отклонение ще бъде намалено до под един градус.
Януари ще остане като цяло по-студен от нормата.
Слагам линка, който е активен, т.е динамичен, на края на месеца мога да го "снимам" и кача вече в статична форма за "протокола".
Остава да видим, дали прогнозите за съшите като амплитуда отклонения, но с ПОЛОЖИТЕЛЕН знак за февруари, ще се сбъднат.








Тема Re: с благодарност къмнови [re: Kиpo]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано26.01.08 10:16



понеже каза,че линка е активен не мога да преценя какво ще бъде времето в Понеделник


А ако имаш възможност да ми кажеш и за цялата седмица ще съм ти много благодарна.

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Януари:нови [re: Kиpo]  
Автор So_Alien ()
Публикувано27.01.08 18:57



Студеното време в КНР може да доведе страната до продоволствена криза



27 януари 2008 | 18:47 | Агенция "Фокус"



Пекин. Безпрецедентните времеви катаклизми, които хвърлиха в хаос почти половината провинции на Китай, могат да навредят на снабдяването с хранителни продукти в страната, предаде днес РИА Новости. Силните снеговалежи и изключително студеното време вече над две седмици измъчват жителите на азиатската република. Според метеоролозите в КНР подобни аномалии не е имало от близо 50 г. За съжаление до този момент прогнозите на времето не дават никакъв повод за оптимизъм, тъй като още дълго не се предвижда покачване на температурите.

Защо си тъй неповторима, щом този свят е повторим....


Тема wsy]nost, ako go nqma[e zastudqwaneto ot dnes iнови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано28.01.08 08:58



утре, като нищо можеше да слезе пос един градус отклонение на края на месеца:-)))
Но няма как вече.
А февруари започва подчертано по-топъл от нормата- това вече е сигурно.





Тема Re: wsy]nost, ako go nqma[e zastudqwaneto ot dnes iнови [re: Kиpo]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано29.01.08 13:38





Във всяка десятка има нула

Тема eto ti:нови [re: valenty]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано29.01.08 13:54







Тема Благодаря ти.....нови [re: Kиpo]  
Автор valenty (старо куче)
Публикувано29.01.08 16:06



Много ме зарадва с тази прогноза,мисля да си ходя на село.Спокойно ще се разхождам сред природата





Къв си ти бе нямаш никакви.....

Във всяка десятка има нула

Тема равносметка:нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано31.01.08 10:55



Нормален и малко по-студен от нормалното, заради големите отрицателни отклонения от нормата през първата половина на месеца-до 14 ти януари, което натрупано отрицателно "салдо" не можа да бъде компенсирано докрай, според очакванията ми, които споделих в началото на месеца(виж мнението по-нагоре) от почти изцяло по-мекия от обичайното период след 14 януари: Просто отклоненията от нормата бяха с по-малко амплитуди от отрицателните в началото на месеца: най-често от 2 до 4 градуса.
Средномесечна температура: 0,6 градуса по-ниска от нормалната. Валежи: в рамките на нормата, или незначително над нея(най-вече заради големия сняг в началото на месеца)






Редактирано от Kиpo на 31.01.08 11:21.



Тема Re: равносметка:нови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано31.01.08 14:11



Около нормата е само в Югозападна България и във Варна. В останалата част на страната месец януари тази година е по-студен от обичайното с 1 до 2.5 градуса.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя


Тема достъпни данни има само занови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано31.01.08 20:29



София, както виждаш. Другата точка, за която мога да взема някакви приблизителни данни е Дробета -Турну Северин, на стотина КМ от Видин. София е единственото място от татковината, за които НОАА има данни. Сравни с поне 20-ината точки в Румъния. Заеби. Що се касае до БАН, последните няколко дни дори не си актуализират 3-часовите измервания в собствения сайт редовно.
Направо срамота.
Така че за останалата част от страната ти се доверявам, тъй като нямам данни за нея. По-горе говоря само за София.





Тема Re: достъпни данни има само занови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано31.01.08 21:14



Аз имам


http://www.stringmeteo.com/synop/temp_month.php
Нашият приятел Стринг се е погрижил и за това. Браво на него!

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема баси пичанови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано31.01.08 21:38



ейвалла, бедна ми е фантазията колко време е отделил за да въведе данните


Не го заслужавате там, с едно-две изключения- ти в т.ч разбира се!



Тема Re: баси пичанови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано31.01.08 21:57



Той ги получава автоматично, написал е скрипт и се калкулират автоматично по данните които идват на всеки три часа. Може да имат съвсем малки разлики спрямо официалните в рамките на максимум 2-3 десети +/-. За Шумен по моите измервания изчислих средна Т -1.8 което прави -1.3 от нормата за 1961-90 г.


О не ги подценявай момчетата, всички са големи специалисти, имат огромен напредък, вече знаят повече от мен, и идват все нови таланти.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема Re: баси пичанови [re: yogimax]  
Автор hch (непознат )
Публикувано01.02.08 19:30



Да, Киро, така е... много повече от 2 са форумниците, които владеят изключително метеорогогията в детайли, само от моя град има двама...





Тема Re: баси пичанови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано01.02.08 19:46



Хе-хе, потвърждението дойде на крака в твоя форум, за да те опровеграе



Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема човекът е корифейнови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано01.02.08 20:30



признах го още на пръв поглед в дигсис навремето





Тема Re: човекът е корифейнови [re: Kиpo]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано01.02.08 20:42



Стига бе! Аз преди само една година все още му давах уроци от рода на "за да вали сняг у нас е необходимо циклоните да не са атлантически, а средиземноморски-които минават южно от нас...". А сега само за една година момчето е отишло по-надълбоко и от мен. Наистина му се очертава бляскава кариера.



Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема Re: човекът е корифейнови [re: yogimax]  
Автор hch (непознат )
Публикувано01.02.08 20:45



Благодаря, Макс, но никога няма да знам повече от теб





Тема предполагам , говориш за малкия?нови [re: yogimax]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано01.02.08 20:49



Доверявам се на преценката ти.
Но е ЖИЗНЕНО!! важно да не загърбва и...двойната влажна тангента за сметка на терминологията....





Тема Re: човекът е корифейнови [re: hch]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано01.02.08 21:29



Не бъди толкова скромен, ще знаеш защото имаш по-добри условия от мен. Сигурен съм. И дори повече потенциал. Засега имам в повече от теб само заради повечето опит поради по-голямата възраст.

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.