Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:34 15.06.24 
Мобилни оператори
   >> Виваком
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Промяна на условията в договора  
Автор mimosh ()
Публикувано17.03.11 15:13



Положението: Имате едногодишен договор, който според условията се преподписва след изтичането му за същия период.

Въпрос: Някой от вас правил ли е опит да иска смяна на договора, който след изтичане на срока на договора да стане бесрочен?

ПС: Нали Виваком тръбят че всичките им договори вече стават безсрочни след изтичане на първоначалния срок на договора.

Прекомерната употреба на LINUX води до пристрастяване!


Тема Re: Промяна на условията в договоранови [re: mimosh]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано18.03.11 01:35



Ами аз не съм пробвал, защото моя автоматично става безсрочен след всяко предоговаряно срочно продължение. Интересно, нека някой да сподели става ли на практика това, което беше обявено, че ще става?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Промяна на условията в договоранови [re: Stefan Pan]  
Автор BлaдoAл (непознат)
Публикувано18.03.11 09:33



Хи,хи,хи! Ако няма да напускаш Виваком, що ти е да знаеш? Ако ще го напускаш, що ти е да се "хвалиш"? Особенно в този форум.





Тема Re: Промяна на условията в договоранови [re: Stefan Pan]  
Автор Cтepн™ (любопитко)
Публикувано18.03.11 10:49



На практика става това, че на страницата на

, долу, в Приложение е публикуван "Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения", където са урегулират вълнуващите ни въпроси.
Те са някъде от § 119 надолу. Има морковчета, има и тояжки, има и доста неуточнени неща.
Ако на някой му се чете мога да предложа моят поглед на измененията, само най-важните:

- В § 119, 2 (3) се дава право на КРС да определя цени, което противоречи на пазарната икономика.
Особено опасно е предложението за определяне на цени на пазари на дребно, ориентирани към разходите, което свързано с § 119, 3 (4), че ...имат за цел предотвратяване на възможността предприятията по ал. 1 да налагат:
2. цени, които препятстват конкуренцията или навлизането на други предприятия на съответния пазар
може на практика да ограничи възможността на някой оператор да намаля по-видимо цените с цел завоюване на по-голям дял или да направят икономически необосновано навлизане на нов играч.

- § 122, чл. 226 (5) Условията за прекратяване на договора между предприятията, предоставящи електронни съобщителни услуги и техните абонати не следва да са пречка при смяна на предприятието, предоставящо електронни съобщителни услуги, независимо от продължителността на договора.
Ако няма допълнително ограничение, то ще е както сега - плащаш таксите накуп до края на тек. договор и си свободен. Тя пречката са точно неустойките.

- В § 122, чл. 227 (1), 9 добавят нещо ценно - в ОУ изрично да се записват отговорности при неизпълнение на договора и в 12 - компенсации и възстановяване на суми, приложими при неизпълнение на договорени нива за качество на услугата
В момента пише, че ОУ са задължителни за оператора, но ако не ги изпълнява трябва да се съди, което си е загубена работа; дано с това се облекчат нещата и това да е повод за разтрогване на договора.

- Пак там е и едно от най-хубавите предложения - 13. обезщетения, включително неустойки, дължими от предприятието на абонатите, в случаите на:
а) неспазване на сроковете за реализация на преносимостта на номерата

Ако прокарат това в този си изчистен вид, то въпроса с преносимостта ще е наполовина решен - няма как операторите да шикалкавят (другата половина е по-горе - размера на неустойката до края на договора при пренасяне); силно се съмнявам че лобитата им ще допуснат толкова изчистен текст в тяхна вреда.

- Малко по-надолу има още 2 хубави предложения - (2) Общите условия съдържат задължения на предприятието за:
3. уведомяване на абоната за датата на изтичане на договора не по-късно от два месеца преди тази дата в месечната фактура или чрез обичайно използваните начини за комуникация;
4. поддържане на услуги за наблюдение и контрол на разходите от страна на абоната, включително уведомяване за доближаване на максималната финансова граница за потребление и/или за преустановяване на изходящи услуги при достигането й, когато такива са договорени

Текстът в т.3 е нещо ново и определено потребителски ориентирано.
Ако текстът в т.4 се прецизира в смисъл на нещо като Потребителят носи отговорност до договорения кредитен лимит, а надвишаването му независимо от причините е за сметка на оператора, то някой оператор ще спечели Бирата за абонат

- После има едно антиВивателско предложение - (3) Индивидуалният договор при общи условия влиза в сила в срок до 7 дни след сключването му, освен ако абонатът изрично не е заявил желание договорът да влезе в сила незабавно и (5) В срока по ал. 3 абонатът има право едностранно да прекрати договора без да дължи неустойки..
Само трябва в Преходните и заключителните да се прецизира момента на сключване на договора - обаждането, получаването, подписването, връщането????

- Ето го и дългоочакваното Чл. 229а. (1) Срочен договор може да бъде продължен само при изрично съгласие на абоната относно условията за продължаване. При липса на такова съгласие след изтичане на срока на договора, последният се преобразува в безсрочен при същите условия. Абонатът има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това.

- За мен най-ценното в измененията е:
Чл. 230. (1) Общите условия или измененията им се публикуват от предприятията на страницата им в интернет и се представят на видно място в търговските им обекти или по друг подходящ начин в срок не по-кратък от 30 дни преди влизането им в сила.
(2) При изменение на общите условия или на индивидуалния договор не по-късно от 30 дни преди влизането им в сила, абонатът получава подходящо предизвестие за измененията.
(3) Всеки абонат при изменение на общите условия или индивидуалния договор от страна на предприятието, има право да прекрати индивидуалния договор без санкции в срок до един месец от влизането им в сила.

Ако операторите допуснат ал.3 да влезе в този си вид в закона, ще призная операторите ни за европейски.

Има и други интересни неща, ама ще стане ферман...да видим какво ще мине през НС.



Тема Отговор в офиснови [re: mimosh]  
Автор mimosh ()
Публикувано21.03.11 08:33



Така значи, това което се тръби е така ама не точно.
Остана ми време до посетя офис на Виваком и да разбера как стои въпроса с договорите които уж стават безсрочни за настоящи и нови клиенти.

Имате договор който се подновява автоматично за период от 1г и изтича през август и тогава ще се поднови. От тук насетне имате два варианта или юли мес подавате молба (упс заявление

) и си прекратявата услугата или в периода май - август (до датата на сключване на договора, т.е. до три месеца по-рано) можете да преподпишете договора за 1г при същите условия но с клауза той да ви стане безсрочен след това.

По интересен ще е казуса с бизнес картите ми и условия договорени по телефона. Условията са договорени през февруари но хартиеното копие е подписано на 1.03.2011г и там изрично си пише че договора се подновява автоматично за 1г.
Виваком имат вътрешно нареждане от 1.03.2011г да подписват договори които да стават безсрочни след периода на договора (както ми обясниха в офиса)

Очаквайте развитие

Прекомерната употреба на LINUX води до пристрастяване!

Тема Re: Отговор в офиснови [re: mimosh]  
Автор Ghanima (Мис Моралистка)
Публикувано21.03.11 13:35



Не разбрах нещо.
По закон договорите стават безсрочни така или иначе, доколкото разбрах дотук.
Обаче вас ви карат да ПРЕПОДПИШЕТЕ и при преподписването да се включи иначе напълно законна и задължителна клауза после договорът да стане безсрочен.
Защо първо трябва да се набута клиентът с преподписване на договор, след като законово му е гарантирано, че след прекратяване на настоящия, той става безсрочен?
За някакъв вид заварено положение ли се тълкува настоящият договор? Това е единственото, което виждам като обяснение и което, съответно, остава за твоя сметка, ако не можеш да отидеш да си преподпишеш договора със законово съобразена клауза за безсрочност... Т.е. договорът се подновява при старите условия, в които пише, че се подновява при старите условия при новото му изтичане.

***
пол - Ж
Срещнах човек, който е чел всичко, но не знае нищо.


Тема Re: Промяна на условията в договоранови [re: BлaдoAл]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано22.03.11 00:08



Със сигурност нямам намерение да напускам Виваком. Задоволството ми от оператора е трайно и ме прави лоялен клиент.

Относно "хваленето" - не разбрах. Относно "особено в този форум" - хептен.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Промяна на условията в договоранови [re: Cтepн™]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано22.03.11 00:23



Като цяло звучи толкова приятно, че чак невъзможно.


Само ме притеснява опита за регулация на цените. Особено на тяхната долна граница. Това, което и на теб ти е направило впечатление.

Оносно антиВивателското - не можах да го разбера - аз и самия проблем не мога да проумея - как така някой се оказва с нежелан сключен по телефона договор. Но щом има писъци, явно има проблем. Лично аз виждам разрешаването му в определяне на конкретна форма на устното договаряне, която, ако не е спазена, да прави договора недействителен. Самата форма да е ориентирана към неоставящи място за двусмислие и подвеждане реплики.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Отговор в офиснови [re: mimosh]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано22.03.11 00:36



Хохо, я пак. Аз ли нещо не разбрах или някой (любимия ми оператор) се опитва да прави циганско-гръцки номера - срочните договори трябва да се преподпишат за нов едногодишен срок, след който да станат безсрочни?

Отпадането на автоматичното подновяване, както за новите, така и за старите клиенти на Виваком, за мен значи само едно - с изтичане на срока, договорът просто става безсрочен.

И пак да кажа, ако има четящи от Виваком тук:
Момчета (и момичета) от Виваком - дайте го по-коректно. Така само печелите. Доброто име няма равно на себе си като рекламен ресурс. Работете за него. С мошенически проби се омазва цялото добро намерение.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Промяна на условията в договоранови [re: Stefan Pan]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано22.03.11 16:27



А репликите как се доказват? И кой трябва да ги доказва - това е особено важен момент.
Мисълта ми е следната - виваком твърди че сме сключили договор, съответно аз съм им длъжник и вадят изпълнителен лист. След което аз трябва най-малкото да водя дело за да се докаже че нямаме договор (демек репликите....).
Виж - ако за всички случаи на сключен по телефона (или устно въобще) договор, задълженията, преди да станат изискуеми, съответната страна да води дело - е друг въпрос. Тогава тежестта на доказването ще бъде изцяло на ищеца.

Bеer? Mоre?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.