Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:15 15.06.24 
Музикални
   >> Висоцки
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За тези,които наистина го обичат!нови  
Автор MЪЖжжж (съвсемобикновен)
Публикувано07.04.04 01:42



Обичах много песните на Владимир Висоцки. Пеех ги заедно с него и се опитвах да акомпанирам на китарата. С песните се получаваше, но с китарата просто прибавях по някой и друг акорд /понякога съвсем не на място/. Естествено съучениците ми се подиграваха на избора. Те слушаха АББА, БОНИ-М…А аз –Висоцки. В същност не ми пукаше. Аз го обичах и нищо друго нямаше значение.

Сигурно е било сън. Озовах се в една полутъмна стаичка, стените на която мъждукаха в кафяв замъглен цвят. Чувството беше почти като безтегловност. И сигурно бих се реел свободно, ако не беше огромната тъга, която ме беше затиснала. Усещах присъствието на други хора, и когато очите ми се акомодираха към тъмнокафявата фосфоресценция на стените видях, че около мен има още 5-6 момичета и момчета на моята възраст. Те също бяха безкрайно тъжни. Сякаш бяхме частички от огромен генератор на безсилие и невъзвратимост. Никой не знаеше защо сме толкова тъжни. Никой не говореше. Всеки усещаше чувствата на другия и съчустваше наравно със своята болка и за болката на другия.
В момента, когато тъгата се канеше да смачка нас крехките създания събрани в стаята, изведнъж вратата се отвори и влезе Висоцки. Някак неусетно огромната тежест налегнала сърцата ни се отдръпна и единственото напомнящо за нейното присъствие преди малко, беше все още потискащата тъмнина. Но нещо вече се беше променило.
Висоцки ни погледна последователно в очите, чувствах някаква безгранична доброта и спокойствие в погледа му. След това каза: “Не тъжете. Животът продължава. Ще ви изпея няколко песни за да ви развеселя.” Усмихна се.
Тъмнината отстъпи назад и се оказахме на светла алея с малки бели камъчета опасваща амфитеатрална каменна сцена, около 5-6 метра дълга. Сцената също беше от бял и мек камък. Личаха си следите на времето, което беше загладило ръбовете и тук таме беше отронило по някое и друго парченце. Мястото изглеждаше така, сякаш току що старателно беше почистено. Белия цвят на алеята и сцената, контрастираха изящно на фона на високи около 2 метра храсти, грижливо оформени така, че да ограждат алеята. Очертанията на тази гледка не бяха ясни, а като че ли се разтапяха в нищото. Все едно някой беше изрязал края на картината с назъбена ножица така, че да създава впечатление за безкрайност и величие. Тревата деликатно надничаше над ниския каменен борд ограждащ алеята. Изглеждаше като приятен светлозелен мокет от кадифени нишки.
Висоцки стоеше на сцената. Не беше като паметник. Някак приятелски беше застанал в единя край на полумесеца, все едно не той беше важният там, а ние децата. И запя. Подари ни 5-6 песни, които ни стоплиха душите и вече нямаше и помен от тъгата. Бяхме спокойни и щастливи. Сърцата ни бяха като малки птички радващи се на поредния слънчев ден.

Пътувахме с родителите ми към село. Бяхме някъде към Витиня, когато по радиото съобщиха, че преди 4 дни Висоцки е починал. Същата онази нощ, аз съм сънувал “съня”. Години след това търсих песните, които ни изпя. Не успях да намеря или да чуя нещо, което дори да напомня за изпятото. Помнех текстовете, мелодията…Може би не съм успял да чуя всичко. Но в мен се загнезди едно убеждение. Сякаш той ни беше събрал за да си вземе последно сбогом с нас и ни беше подарил част от песните, за които така и не му стигна времето.

Я ЯК, изстребитель. Мотор мой звенит. Небо моя обитель..


Тема Re: За тези,които наистина го обичат!нови [re: MЪЖжжж]  
Автор Oлra Пpaйд (коняр)
Публикувано07.04.04 02:56



Кога и къде е било това ?
Аз лично закъснях ... Стигнах Москва едва пролетта на 83 -а ...

Чуть помедленнее,кони...

Тема Re: За тези,които наистина го обичат!нови [re: MЪЖжжж]  
Автор Yassen ()
Публикувано07.04.04 16:05



Роден съм в деня, на който е починал Висоцки. Докато съм идвал на този свят върху бюрото на Татко, под огромния портрет вече е горяла свещ...

Красотата ще спаси света...


Тема Re: За тези,които наистина го обичат!нови [re: Yassen]  
Автор Oлra Пpaйд (коняр)
Публикувано07.04.04 16:35



Някак си не съм се замисляла , че някой може да се е родил точно ТОГАВА !

Чуть помедленнее,кони...

Тема Сън.Простонови [re: Oлra Пpaйд]  
Автор MЪЖжжж (съвсемобикновен)
Публикувано07.04.04 20:10



сън...
може би?!

Я ЯК, изстребитель. Мотор мой звенит. Небо моя обитель..


Тема Re: Сън.Простонови [re: MЪЖжжж]  
Автор Oлra Пpaйд (коняр)
Публикувано07.04.04 20:17



Ааа , сън ... Радкошен е ! Дай боже всекиму !

Чуть помедленнее,кони...

Тема Re: За тези,които наистина го обичат!нови [re: MЪЖжжж]  
Автор Гинec (Жена,бе!)
Публикувано07.04.04 20:49



Ей!Ти ме накара да настръхна!Този сън го помня и аз.Само камъните и храстите липсваха.Имаше нощ и лунна светлина.Бяхме приятелите от компанията-съвсем не момичета и момчета,а жени и мъже,които не знаеха кои са,къде са и къде отиват.

Обичта може да дава много повече свобода, отколкото Любовта е способна да отнеме.


Тема Re: За тези,които наистина го обичат!нови [re: Гинec]  
Автор insomnia (непознатa)
Публикувано07.04.04 21:16



О Володе Высоцком
Булат Окуджава

Марине Владимировне Поляковой

Am E7
О Володе Высоцком я песню придумать решил:
Am
вот еще одному не вернуться домой из похода.
Dm
Говорят, что грешил, что не к сроку свечу затушил ...
E7 Am
Как умел, так и жил, а безгрешных не знает природа.


Ненадолго разлука, всего лишь на миг, а потом
отправляться и нам по следам по его по горячим.
Пусть кружит над Москвою орхипший его баритон,
ну, а мы вместе с ним посмеемся и вместе поплачем.

О Володе Высоцком я песню придумать хотел,
но дрожала рука, и мотив со стихом не сходился...
Белый аист московский на белое небо взлетел,
черный аист московский на черную землю спустился.



Тема Re: За тези,които наистина го обичат! [re: insomnia]  
Автор Гинec (Жена,бе!)
Публикувано07.04.04 21:21



Безсънице,ти Безсънна ли си?Виждали ли сме се в друг клуб?

Обичта може да дава много повече свобода, отколкото Любовта е способна да отнеме.


Тема Re: За тези,които наистина го обичат!нови [re: Yassen]  
Автор sister_of_night (захарносиня)
Публикувано19.06.04 02:11



Татко също има негов портрет...
говореше за него като за приятел


.... the world in my eyes...



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.