Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:41 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Тема Изпъване нагоре на млада лоза ?нови  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано11.11.15 15:50



Такаа.....Засадих 28 лози.От лозарския институт Плевен. Трудно,копах им саксии в скалата,големи саксии.Скалата е ронлива,дашна,като възмъжеят да се оправят.
Тва покрай няколко огради.С две думи нямам асми още като конструкция,и следващата година не се очертава да има,че оградите не са финализирани,а асмите върху тях ще са закрепени.Въпросът ми е,ако не ги насоча нагоре,няма ли да се хвърлят да пълзят,и когато и дойде ред на асмата,стеблото на лозата вече да е по дебело,вдървенено и да е с хоризонтален уклон а не вертикален,и да не може да се насочи право нагоре ? Забих едни арматурни железа нагоре,ма тия ги лъхнаха за две седмици,тоест искат да се точат още нагоре,ма желязото свършва.



Тема Re: Изпъване нагоре на млада лоза ?нови [re: tirtirlin]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано14.11.15 10:03



Не се притеснявай .
От постингът ти се разбира , че младите лози , които си засял през тази пролет , се развиват доста добре . За стабилизиране на корените , старите лозари препоръчват да се ограничава листната маса на новозасадените лозички , като първата резитба е на чеп с 2-3 пъпки . Така че в края на зимата ще си ги орежеш на чепове и ще можеш да използваш настоящата арматура за подвеждане на младите филизи . Ако нямаш желязо - забий им по един двуметров кол .
Тъй де , ще имаш цяло лято да си изградиш рамкови конструкции .


Поради по-малкия брой заложени пъпки , филизите ще израстат значително по-силни и сравнително по-дълги . В края на следващата зима ще оставиш по-силните пръчки за водачи като ги резнеш на 4-6 пъпки след извивката по хоризонталната рамка (за да не ги претовариш при първото плододаване) , а по-слабите ще ги резнеш на 2-3 пъпки за "чеп за сигурност" (да имаш резервни пръчки , ако по някаква причина водача се прецака) . Демек - оформяш си кордон с по един "горен" водач и с по един "долен" чеп . Препоръчва се "чепа за сигурност" да се поддържа две резитби , след което да се премахне . А формировката на асмите зависи от вида на лозите и от решението на стопанинът им .
Дано съм ти бил полезен .



Тема Re: Изпъване нагоре на млада лоза ?нови [re: hadjiyata]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано14.11.15 12:46



Нищо не разбрах,въпреки че съм убеден че текстът е разбираем



Важното което разбрах,е да ги орежа горе доле как ги орязах при засаждането.Тогава го даваха 2 пъпки,сега 3. Тия пъпки пак ли са близо до присадката,или там вече пъпки да не чакам,нагоре ще са някъде тоест.
По принцип като го знаеш,явно не е сложно,сложно ти идва като го не знаеш.
Ся ми се садят и дръвчета,в Практикер видях по 2.99.Колкото повече купиш,толко повече стотинки по една ти остават
И с дръвчетата е юр,пръскаш,варосваш,пак пръскаш.Тая пролет,една слива ни роди една слива.Разрязах я на четвърт в чинийка,-викам жена яж,това е нашта слива
Ужасно нещо е растениевъдството,но поне не е като животновъдството да ходиш да ги пасеш по къра дърветата



Тема Re: Изпъване нагоре на млада лоза ?нови [re: tirtirlin]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.11.15 20:38



Точно така - ще ги орежеш , както при засаждането . Благородната пръчка не можеш да я сбъркаш с дивачката . Целта е да се ограничи количеството на надземните части на младите лози , като с това се даде възможност да се развият корените им . Иначе лозите остават хилави . И да не забравиш напролет отново да изрежеш росните коренчета .
Дотук , надявам се , ме разбра .
А сега още няколко пиниза за формировките на младите лози :
1. Като писах в предния постинг за по-следващата резитба - когато пръчката я огънеш по хоризонталната рамка (февруари 2017) , ще я отрежеш на 4-6 пъпки , като последната да сочи надолу . Поради поярността на лозата - по-малкия брой пъпки обуславя по-високо качество на младите филизи .
2. При зелената резитба (края на април или началото на май 2017 ) : Изчистваш всички филизи от стеблото , като оставяш най-горния филиз преди прегъвката . От филизите на водача - оставяш по един филиз от пъпка (нормално е от една пъпка да се развият и два филиза) . Ако не прочистиш филизите , може да претовариш лозата . Може да си позволиш 1-2 чепки грозде на лоза .
3. Резитба - февруари 2018 : Последната пръчка на водача я режеш на 5-7 пъпки (демек - продължаваш водача) , а останалите пръчки ги режеш на чепове . Не се води по акъла на селските пръчки да пускаш "хурки" - лозите все още на са укрепнали . Грозде - колкото роди .
4. Резитба - февруари 2019 : Пускай каквито си щеш плодни пръчки , "хурки" и каквото ти скимне - но само от чепове ( по Мозер и Гюйо ) . Лозите вече ще са в силата си и можеш да ги товариш колкото намериш за добре .
5. Да не забравиш да изпратиш някоя чепка грозде на "дядо си хаджия" след като видиш резултатите по точка 4.





Тема Re: Изпъване нагоре на млада лоза ?нови [re: hadjiyata]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано16.11.15 18:45



И да не забравиш напролет отново да изрежеш росните коренчета .



Абсолютно нищо не разбрах,ма тва болднатото най вече.Нали са заровени лозичките,пуснали са корени.Та аз съм им копал грамадни саксии в скалата,и ся да тръгна да ги вада и пак да им режа корените ?

Оня ден купих две круши,земеделската мъка нийде я няма.Мисля да се напия от мъка тая вечер.То иска садене тва.Един вика зарий ги в една яма,и на пролет ги посади.Що бе! нали есенно се хващали по успешно. Шах! А разбирач ми се видя,драска с нокът по кората,умно гледа.Ха! викам тая я купувам,взех я,викам а си драснал с нокът още една и нея ще я купя.Не щя,да се не мине,то никой си не дава ноу -хауто.Драснах аз,зелено сочно.Каза че имало сухи,и затова намалени.
От толко много неща разбирам,че лозарството ми идва малко вповече.

Ето ти си хаджия,мога само с команди от дистанция,типа,- лявото рамо напред марш,дясното рамо напред марш,бее-гом ! да те закарам до Божи гроб.Ще те кача на кораб от Пирея,че по романтично.

Добре че пролетта е далече,и Трифон Зарезан ! Майко мила! Барабар Петко с лозарите и аз ! Иначе вино смуча като алигатор,жаден алигатор !





Тема Re: Изпъване нагоре на млада лоза ?нови [re: tirtirlin]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано16.11.15 19:23



Аааа , това ли било ?


Лозата има два типа корени :
1. Основни , които се "забиват" да търсят влага на дълбоко - до към 30 метра (според някои източници - до към 40) . Счита се , че на дълбочина под 15 метра влагосъдържанието остава постоянно през цялата година . Демек - засушаванията и валежите няма да се окажат пагубни за реколтата .
2. Росни корени - разпростират са на 30-50 сантиметра дълбочина и поемат влага само при дъжд . Ако росните корени са засилени за сметка на основните , тогава засушаването ще е пагубно за реколтата . А ти не искаш да стоиш жаден , нали ?



Тема Re: Изпъване нагоре на млада лоза ? [re: hadjiyata]  
Автор geleznia1 (geleznia1)
Публикувано16.11.15 22:01



Това последното беше много добре





Тема Re: Изпъване нагоре на млада лоза ?нови [re: geleznia1]  
Автор cyrus-93580Администратор ( )
Публикувано24.11.15 09:51



кАжи го направо 500. Метра. Направо ще си тегли желязо от земното ядро.

Вибрациите на Земята се вдигат и ако искаме да оцелеем,трябва да променим храненето си


Тема Re: Изпъване нагоре на млада лоза ?нови [re: tirtirlin]  
Автор cyrus-93580Администратор ( )
Публикувано24.11.15 09:55



И без това трябва да режеш 2 години на две очи, тъй че не се притеснявай. За формиране на здрава и силна асма, това се прави с цел получаване на дебело и с нужната височина вертикално стебло на асмата, което да е от едногодишен прираст, не както селянията масово прави, да удължава стария прираст откъдето и скимне, получавайки тънки, криви и хилави стъбълца, на които после им трябват поне 4-5 години да се оправят. Ти, ако го направиш както трябва, след 4-5 години вече ще береш пълни кошове с идеално грозде.


Все пак, до третата година конструкцията трябва да бъде готова.

Вибрациите на Земята се вдигат и ако искаме да оцелеем,трябва да променим храненето си


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.