Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:44 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Лозички със сертификат ?  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано05.02.14 15:44



Искам да си плащам,но да купя нещо съобразено със науката.
Имам един възрастен комшия,-агроном. Пием ракия с него,че го усвоявам тоя занаят. Казва две подложки има,на едната корените вървят хоризонтално,на другата вертикално.За вредители обяснява,през корените.Страх ме фана.
Един вика,ще ти дам пръчки без пари,една кофа.А той завършил винопроизводство.Агронома вика не го слушай тоя.
Тук съм да слушам вас ! Искам да си засадя.Хич да не е 50 метра асмалък ще правя,не искам да рискувам,дърт съм,време за грешки нямам.Почвата си е баш скала,ронлива ама скала.Да копая ли на всяка пръчка дупка,да пълня с пръст,тор,да поливам ? колко нагъсто да ги сея ? Кога ? Пролет,Есен ?
Отде да ги купя тия пръчки? искам винени сортове,десертни,карашък както се казва на старобългарски





Тема Re: Лозички със сертификат ?нови [re: tirtirlin]  
Автор prisoner-93619 (Приятел)
Публикувано09.02.14 22:51



Здравей!

Недей да рискуваш с лозички на собствен корен. Филоксерата, рано или късно ще им разкаже играта(освен при определени обстоятелства, но не ти си прецени риска, има достатъчно информация в нета, също и в този клуб назад в темите).
Тук:

Киро е обяснил добре за вкореняване на нови лози.
Относно посадъчния материал, ето тук: . Това е "меката" на лозарството и винарството в България. Навремето, когато аз си поръчвах от тях, пращаха по спедиторските фирми, дадоха ми и доста ценни съвети. Обади се, или им пиши, както намериш за добре.
Не че не можеш да намериш добър посадъчен материал от частни разсадници и прочие..но винаги има риск относно подложките, и най-вече качеството на сорта(ако съвпадне с името му, има и такива случаи ). Всичко зависи от съвестта на собствениците на тези разсадници.

Относно почвата - не е най-подходящата, но все пак с повече торене и поливане, би трябвало да имаш успех. Не е лошо да отправиш този въпрос към института, посочен по-горе, може да ти дадат ценен съвет.

Надявам се да съм помогнал, Успех!

\\\"Няма нищо по-хубаво от лошото време\\\"

Редактирано от prisoner-93619 на 09.02.14 22:53.



Тема Re: Лозички със сертификат ?нови [re: prisoner-93619]  
Автор cyrus-93580Администратор ( )
Публикувано10.02.14 10:36



Нямам какво да добавя към казаното, освен в частта за почвата.
Дано срещнеш разбиране в института, защото има едно основно положение: Подложките са напълно филоксероустойчиви, но за разлика от европейските лози(които имат почти нулева устойчивост на това насекомо) имат много променлива и съмнителна устойчивост на варовик в почвата. Точно затова, подложката при теб ще бъде от решаващо значение.

Аз на твое място(не го приемай като съвет!) бих процедирал така: Засаждам с двойна гъстота присадени и такива на собствен корен, лозички. Да, в предварително изкопани ямки, които да дадат "акселерация" в първите години.
Действай, до пролетта остава малко време.

вцичко,което це пихе е лая и измицлица на юрналицти.в.ук ако си плахтах данаци всичко е ок


Тема Re: Лозички със сертификат ?нови [re: tirtirlin]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано10.02.14 13:07



Кога се садят лозички ? пролет,есен ? И такива на собствен корен,този институт в Плевен продава ли ? Тоест,те не са присаждани ? А верно ли е,че подложките са два вида,с хоризонтална,или вертикална коренова система ?



Тема Re: Лозички със сертификат ?нови [re: tirtirlin]  
Автор cyrus-93580Администратор ( )
Публикувано12.02.14 08:58



Едва ли продават на собствен корен - намери си резници и си вкорени сам.
Вярно е отчасти - няма само хоризонтална или само вертикална.

вцичко,което це пихе е лая и измицлица на юрналицти.в.ук ако си плахтах данаци всичко е ок


Тема Re: Лозички със сертификат ?нови [re: cyrus-93580]  
Автор RURK (непознат )
Публикувано29.03.14 10:24



КИРИЛИЦА

Редактирано от cyrus-93580 на 07.04.14 10:03.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.