Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:41 24.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Тема Сини сливи. Проблем с млади дръвчета.нови  
Автор lnside (Stupid dog!!)
Публикувано21.05.13 14:05



Привет!

Преди 3 години направих малка овощна градина със сини сливи, около 100 дръвчета. До сега всичко вървеше нормално. През времето подмених само 2 фиданки - едната заради лоша коренова система, а другата поради проблем между подложката и калема. Градината си я гледам съвестно - торене, пръскане, подрязване, поливане, но въпреки това през последната седмица 3 дръвчета започнаха да съхнат. Имам чувството, че проблема се развива едва ли не за 24 часа. предварително няма никакви симптоми - сухи листа, клонки, вредители и пр. Имам чувството, че дръвчето буквално е останало без корен за една вечер. Все още не съм извадил някое от пострадалите растения, понеже едното от тях се опитва да се съвземе след обилно поливане. Говорих с човек от разсадника да дойде на място за консултация, но всъщото време реших да споделя проблема и тук, понеже доста често съм попадал на компетентни мнения.

Ще бъда благодарен на всеки, който сподели опит или даде някакъв съвет относно този проблем. Отново повтарям, че съхненето става за много кратко време на произволни места в градината. Последното пръскане е направено преди около 20-на дни.


П.п. Признавам си, че съм дилетант на тема овощарство, но се налага да се уча в движение...

п.с. Поздрави и благодарности!

...all those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die...


Тема Re: Сини сливи. Проблем с млади дръвчета.нови [re: lnside]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано22.05.13 11:58



Дилетант със 100 дръвчета? : )))
Хич не си. Аз имам само 40-ина(е, лозите не ги броим, те са хилядократно повече

). Аз компетентен съвет не мога да ти дам, само ще споделя мнение.
Това е апоплексия - от време на време се случва и на лози, най-често е лятна.
Обаче на какво се дължи... Може да е някаква бактериална инфекция(недай Боже!), а може да е и от засушаването.
Аз моите 40-ина фиданки, засадени тая пролет(предимно кайсии, сливи, праскови и малко черешки и едно хинапче) ги поливам вече за трети път, без да броим обилното поливане при засаждането им.
Просто при мен е суша зверска вече всяко лято - падат по 1-2-3 валежа през месец-два(сега в момента ръми нещо в крайния северозапад, но дали ще успее да инкасира поне 10 литра на квадрат въобще не е сигурно).
Имам 3 5-годишни сини сливи(кюстендилски и троянска), дори и тях поливам през седмица. Отрупани са с плод, за 1 година ще има достатъчно за един малък казан, но ако не поливам, ще абортират 1-2 трети от плодовете.
Съжалявам, ч ене съм спец по материята, но ако имаш водоизточник и си в западната част на Дунавската равнина, където тенденцията към лятно засушаване е трайна, аз бих поливал...
Поздрави и успех - сподели как се развиват нещата.

аз не сум в станфорд,а сам в нъц,от 15 години.тези като него са кум племето на глъпците

Тема Re: Сини сливи. Проблем с млади дръвчета.нови [re: Киро]  
Автор Kossoman ()
Публикувано22.05.13 14:20



И моите са 40-тина, и аз поливам редовно. Ама ако колегата наистина е дилетант и не е почистил пръскачката от някой хербицид, може да е направил белята.





Тема Re: Сини сливи. Проблем с млади дръвчета.нови [re: Kossoman]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано22.05.13 17:15



Това не ми бе хрумнало...Аз мисля да си купя нова/още една, за да я ползвам САМО за хербициди. Омръзна ми да промивам по няколко пъти с гореща-студена вода само и само да се презастраховам :)

лековерните правят спокойно грехове на душата и гледат Първо към хляба и салама!


Тема Re: Сини сливи. Проблем с млади дръвчета. [re: Киро]  
Автор Kossoman ()
Публикувано22.05.13 18:59



На мен ми хрумна като прочетох, че е пръскал преди двайсетина дни. Горе-долу в тоя срок започват да действат тоталните хербициди. При мен синята пръскачка е за фунгициди и инсектициди, а зелената - за хербициди.





Тема Re: Сини сливи. Проблем с млади дръвчета.нови [re: Kossoman]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано10.07.13 12:02



Нямаме развитие по темата, което според мен повишава вероятността предположението ти да е правилно.ъм УБЕДЕН, че внимавах при предпоследното пръскане и въпреки това единият банан извади листо с размер наполовина на предишното. Добре, че явно количеството е било символично, защото се оправи. Все пак загуби десетина дни, което не е малко на фона на лимитиораният растежен сезон, който вече е около половината си).
Тоталните хербициди са ужасна работа(само 2,4-Д са по-ужасна): аз с

варнензъ няма да оставът градъ на комунисти и турзъ като северна българя и курдгалъ



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.