Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:33 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема овошки по поръчка  
Автор simvet (непознат )
Публикувано02.02.13 11:26



Здравейте,
Някой знае ли разсадник за овошки близо до София? Имам една ябълка, която много ми харесва и искам "да и продължа рода" в нови дръвчета. Искам да дам калеми от нея и да поръчам няколко дръвчета да ми ги ашладисат на подходящи подложки. Надявам се да бъдат коректни и след 2-3 години (всъщност не съм сигурен овошките, които продават на колко години след ашладисването са) да получа точно дръвчетата, които искам.
Благодаря!



Тема Re: овошки по поръчканови [re: simvet]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано03.02.13 15:26



Обади ми се август месец-растояниет е без значение...калеми се внасят и от2000км.


само ще кажеш за къде са заради подложката ...ако е за двор е по добре да не е много слаборастяща....

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: овошки по поръчканови [re: simvet]  
Автор Bлeчyгo (Крокодил)
Публикувано07.03.13 09:50



Аз не мога да ти помогна, че хал хабер си нямам от овощарство, но ще използвам темата ти да попитам-Някой може ли да ми препоръча препарат, който е използвал и е доволен от него против въшки?Онези черните, които съсипват листата и плодовете през пролетта!
Става въпрос за череши, праскови и ябълки.



Тема Re: овошки по поръчканови [re: simvet]  
Автор Aнтoн Блaгoeв (новак)
Публикувано13.03.13 13:36



--Извади семки от ябълки , и във високо прерязани шишета от1,5, литра натъпкваш здраво с подходяша пръст, а отгоре рохко ,и посади семките на дълбочина около 4-5 см. после ги поставяш в мазе или в помещение с температура 0-10 градуса, и ги подържаш влажни .След около 25- 40дни ще поникнат, изваждаш ги на светло навън, поливаш ги редовно ,и така ги държиш докато станат високи около една педя.След което изкопаваш хубава дълбока дупка, дълбока 70см х60х60 на мястото където искаш да ти растът ябълките, поставяш оборски тор, суперфосфат и калиев тор или комбиниран N-Р-К разбъркваш поетапно в дупката и до под 25 см , и я заравяш цялата притъпкана.После изкопаваш в нея с права лопата друга с дълбочина колкото отрязаното шише около 25см и толкова широка.Изрязваш дъното на шишето, прикарваш близо до ямката правиш едино разрязване през цяло по цилиндричната част и можеш да махнеш пластмасата, сетне подхващаш отдолу останалата свободна цилиндрично оформена пръст ,заедно с малката ябълкова фиданка и внимателно я поставяш в ямката, така че да бъде на нивото на почвата горния край, попълваш празното наоколо, и поливаш щедро .И така цяло лято само поливаш , а догодина през февруари ще си вземеш калеми от любимата ти ябълка, дебели колкото са станали новозасадените семеначета на 10 см над земята , и аз през април ще ти ги присадя с тях- обикновенно прихващането е над 80%.Така ще си сигурен че ябълката ти е точно тази която искаш, и ще пророди след около 5години. И ще ти е по- сладко защото ти си ги създал.



Тема Re: овошки по поръчканови [re: Bлeчyгo]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано13.03.13 17:23



Актара, моспилан , нуреле



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: овошки по поръчканови [re: Aнтoн Блaгoeв]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано13.03.13 17:34



Много скъпо ще му излезе-като се съберете и се почерпите....
А сега сериозно-ползуват се семена от "киселица" и така се осигурява по голяма дълговечност на дървото. За съжаление такава подложка генерира силен /неконтролируем/растеж, дърветата стават големи и влизат в плододаване след 7 години.
Метода "будна пъпка " се ползува при пропадане в разсадниците и само при някой овощни видове/ лешник например/.Недостатък е съхранението на калемите и опасността от гъбни болести.
Затова по лесно е да си купи някаква подложка/мм106 или м9/, август да си я облагороди и на втората година ще опита вкусен плод...Айде , че станах "Мара подробната"



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: овошки по поръчканови [re: farmer]  
Автор simvet (непознат )
Публикувано16.03.13 22:40



Благодаря! Май този вариант с подложките най ми харесва. А от къде бих могъл да си ги купя-имам предвид мм106 и м9? Ако не се намират май ще се доверя на Антон. А че ще черпя, то се разбира от само себе си..





Тема Re: овошки по поръчканови [re: simvet]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано16.03.13 23:28



Ами даваш ми на бележки адрес и ги получаваш по Еконт...пари не искам черпиш, когото хванеш от клуба и казваш, че аз черпя....пак си вътре де


/само ММ106/
шегата на страна питай какъв е сорта и си купи такъв...остави сантиментите настрана
Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Редактирано от farmer на 16.03.13 23:49.



Тема Re: овошки по поръчканови [re: Aнтoн Блaгoeв]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано18.03.13 10:17



Евала. Става ли метода ти и за праскови и кайсии? Или там има някакви други тънкости(и дебелости)? :)

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел


Тема Re: овошки по поръчканови [re: farmer]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано18.03.13 10:18



Може да е неизвестен(или някой незнаен семенак).


Я да пусна отделна тема, за да е по-прегледно.

каг да управиа прублема сас аварий на джиците пут бубината вав тоиа джигарел


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.