Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:25 23.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Новият Закон за Виното  
Автор Last of the BrunnenGАдминистратор ( )
Публикувано15.02.12 09:41



Преди няколко дни НС все пак прие на първо четене печащият се от поне 2+ години нов закон.



Смятам, че трябва да се чете внимателно, въпреки заклинанията за невиждан консенсус и "обширни обществени обсъждания".

Въпреки, че не съм фен на БТВ, не мога да отрека, че заекът е много добре обрисуван в . А в кой храст се крие - ще видим наесен.

Моето мнение е, че въпросните 10 на сто(уж) от текстовете, които били променени в сравнение със стария(който си беше недоделка) са в по-голямата си част в услуга на "химиците се забавляват" или т. нар. "големи винопроизводители". Последните са изключително докачливи когато се казва истината, а тя е, че огромна част от "вината" на българския пазар не са никакви "вина" по смисъла на тая дума(всякакви механджийски, бели и кафяви мечки, мераклийски и т.т за по леФче литъра), но е момента се спукват да сипят венцехваления за новия закон.
Ще коментирам, след като намеря време да прочета закона.

Редактирано от Last of the BrunnenG на 15.02.12 09:48.



Тема На пръв прочит...нови [re: Last of the BrunnenG]  
Автор Last of the BrunnenGАдминистратор ( )
Публикувано15.02.12 11:24



промените в срв. със стария(действащ) закон са много сериозни. Не съм в час с материята, но самият закон, като цяло, наистина изглежда по-добре. Аз, обаче съм скептик, убеден, че с правилника за прилагането му(...) ще се оакат значително нещата


Най-важното: 1. В проектозакона не виждам(ще огледам под лупа довечера) упоменавания на количеството, което един лозар може да винифицира сам. В сегашния закон се споменава ясно: 1000 кг материал. Освен това 2. Няма и задължително условие гроздето да се продава САМО на регистрирани винопроизводители, което беше едно формено безумие и по никой начин нямаше как да се спазва. Темата заковавам и в следващите месеци ще следя развитието и ще съобщавам тук новата информация. Пак да напомня: все си мисля, че тихомълком сто на сто ще вкарат в поднормативен акт някакви идиотии, аз ВЯРВАМ в лобитата на "химиците се забавляват".


За малко да пропусна. Обърнете внимание на глава Шеста "
ПРОИЗВОДСТВО НА ЛОЗАРОВИНАРСКИ ПРОДУКТИ", раздел шести: "
Експериментално използване на нови енологични практики"
За "т. нар. "Експерименти" могат да се използват НЕ ПОВЕЧЕ от 5 милиона литра материал. Е НЯМА такова дебелоочие. При положение, че общо по документи в страната едва ли се произвежда повече от 200 млн литра вино(750000 декара по 1/2, ако приемем, че всички са винени и са около и мналко над средното добро състояние, имаме 379(ОК„ нека са 400000 тона, или 400 000 000 кг => 200 000 000 литра вино).
Повтарям , с тия закръгляния вероятно резултатът е двойно по-малък. Съответно, новият закон великодушно отваря не вратичка, а огромна порта пред "Меланджийско", "Мечо хоро", "Меракчийско" и прочее МЕРЗКИ МЕНТЕТА, които ще бъдат пробутвани като "експериментално енологично производство", примерно.

Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!

Редактирано от Last of the BrunnenG на 15.02.12 11:33.



Тема Re: Новият Закон за Винотонови [re: Last of the BrunnenG]  
Автор Last of the BrunnenGАдминистратор ( )
Публикувано15.02.12 11:37



Друго: Искам да се простя с всички вас, тъй като вероятно скоро ще вляза в затвора заради двете си асми Сибирско зад и двете Мелнишко пред къщата. Както се вижда в закона, аз нямам никакво право да садя лозя дори в двора си


Със същия успех може да се наложи законово ограничение пред дишането на сянка следобед. Слава Богу, не сме в Скандинавия - като климат, а ТУК. До следващия ледников период, надявам се, има бая време. Впрочем, всяка година при мен поникват поне 50-100 семеначета покрай къщата - лозови, от най-странни и неопределими сортове, които после кротко си отмират, но това е всяка година: От селмки от чувалите, джибрите, касетките, ядени и изплюти(тъй и не се научих да ям със семките...). Интересно и за тях ли подлежа на наказателна отговорност? Законовата идиотия е доста забавна.

Не оставяй детето си на мира, защото ще го глътне сатана!!!

Тема ето и друго мнениенови [re: Last of the BrunnenG]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано09.03.12 12:47





Я да видим дали дебелооките законотворци ще се съобразят с реалността или ще и карат по старому - в интерес на 1-2 дузини едри "винопроизводители" тим "Химиците се забавляват" Що ли си мисля, че знам отговора.

По-добре да беше атеист-поне ще имаш оправдание,отколкото сега модернист-еретик

Тема Казус:нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано09.03.12 12:56



Според стария закон(новият още не е изпечен уж), все още действащ, мога да преработя максимум 1 т. грозде. Същевременно, според него аз имам право да продавам единствено на лицензирани винопроизводители гроздето си.
Не и на частни лица.
Да предположим, че имам 30 дка лозя. Средно добра година, добро гледане на лозята, мога да набера и 15 -20 тона качествено грозде.


ОК, но винпромите или не искат да ми го купуват(или да платят веднага за него, което за мен е все едно) или предлагат някакви смешни цени по 25-30 ст на килограм. Е? Какво правим: хвърлям гроздето или нарушавам закона, продавайки на нормални мераклии да си произведат собствено вино, както знаят и могат или си го винифицирам.
Типичен цугцванг и я кажете: аз ли съм виновен или идиотския мафиотско-непотистко-лобистки закон, действащ вече над десет години(по-точно действащ друг път).

По-добре да беше атеист-поне ще имаш оправдание,отколкото сега модернист-еретик

Тема Re: Казус:нови [re: Kиpo]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано19.03.12 19:02



Пишеш че лозята са на цялата рода и обработваш по тон на човек. Дано си голяма рода......


Инак да, идиотщина си е.........

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!

Тема Re: Казус:нови [re: kikimor]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано19.03.12 22:18



не, мои са си)
Сори, не съм от виден мангалски род, за да имам карт бланш за 15-ина тона))





Тема Приеха го тая сутрин.нови [re: Last of the BrunnenG]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано31.05.12 12:25








*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.