Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:52 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: нов асмичарнови [re: Киро]  
Автор Ecнaф ()
Публикувано12.10.12 10:03



Мерси!
(в Плевен продажбите почват около 10 ноември, тогава ще се оправям)



Тема Re: нов асмичарнови [re: Ecнaф]  
Автор ALONE911 (член)
Публикувано09.01.13 14:15



Може ли, някой да помогне за тип на рязане на асма?



Тема Re: нов асмичарнови [re: ALONE911]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано07.05.13 11:22



Странно как съм го пропуснал тоя въпрос : ))) Явно съм го оставил "за после" и така е отлетяло/забравил съм.
Справи ли се с орязването?

ти кои самсунг с флаш ползваш бе другарио,виждали сте вие ифон и галахъ 4 ама на картинка.


Тема Re: нов асмичарнови [re: Киро]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано07.05.13 11:30



Да, но при нас е голяма суша и съответно безводие.
Загубих голяма част от асмите / успокоявам се, че бяха стари/.
Обмислям да ги заменя с лози, но някои твърдят, че се гледат по трудно.
Твърде много се промени климата, но все пак трябва да измисля нещо, тъй като сме фенове на гроздето не ме устройва замяната с овощни дръвчета.



Тема Re: нов асмичарнови [re: ALONE911]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано07.05.13 14:28



Къде е това "при вас"? В България ли? Не може да е по-голяма сушата, отколкото при мен, но при нас положението спасява силно песъчливата почва(просъхва на 1-1.5-2 метра дори, но в дълбочина остава влага, защото не се напуква почвата).
Последните години сме в един квази-средиземноморски климат, като 80 на сто от валежите падат от ноември до началото на април. После лятото - и да падне една месечна норма за 1 ден, не върши работа, защото после не вали с месец(и).
Лозата по принцип, макар да произлиза от крайречните долини, държи на суша. Особено, ако е възрастна(не е на 1-2 години).
Не мисля, че обикновена лоза на ниска формировка би се справила по-добре от асма.

аз не сум в станфорд,а сам в нъц,от 15 години.тези като него са кум племето на глъпците


Тема Re: нов асмичарнови [re: Киро]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано07.05.13 14:34



Да, в България. Близо до Враца. Мястото е полупланинско и безводно.

Да, лозата държи на суша повече от измръзване, но почвата е каменлива и не задържа влага. Плюс това е под наклон.
Логиката в асмата я виждам само в дължината. Все пак трябва да се изхранва при голяма дължина.



Тема Re: нов асмичарнови [re: ALONE911]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано08.05.13 08:47



Асмата има много предимства пред всяка ниска формировка, най-вече повишената устойчивост(относително!) на мана, но особено Оидиум. Заради по-добрата проветривост. Кореновата система или е същата, или е по-добра при асмата.
По отношение на водата - не знам, бих търсил по-генерално решение: сонда, кладенец(...) или дори само един 10-15 кубиков резервоар за дъждовна вода. Дори третият случай при вас е идеален, защото все капва по някой дъжд И лете(полупланинско). При мен се обезсмисля, заради огромните по продължителност периоди без никакъв валеж лятото(кел файда, че 1-2 пъти пада по една месечна норма за един ден).
Все пак, при всички варианти трябва да се прецени дали целта оправдава средствата.



аз не сум в станфорд,а сам в нъц,от 15 години.тези като него са кум племето на глъпците

Тема Re: нов асмичарнови [re: Киро]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано08.05.13 08:59



Прав си и аз клоня към асмата.
Резервоара мисля, че е най- доброто решение защото на подпочвените води не можеш да разчиташ след продължителното засушаване от години.



Тема Re: нов асмичарнови [re: ALONE911]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано08.05.13 09:57



Не съм спец, а общата ми култура, която смятам за кажи-речи задоволителна

, не покрива добре геологията(за мое съжаление), затова не знам доколко в каменисти райони може да се разчита на хубави подпочвени води.
Знам само, че при мен, имайки денивелация 40ина метра над Дунава, винаги МОГА да разчитам при един хубав як кладенец, затова и го почвам догодина : )
Но със сигурната вече или почти сигурна "квазимедитеранизация" на климата у нас(тук вече съм уверено в свои води), всеки, който си има дворно място над 5-600 квадрата задължително трябва да мисли за решение на проблема чрез собствен водоизточник.
Не, няма да станем пустиня, но да - ще има сезонен недостиг на вода по време на "модерното" удължено лято, април-октомври, в голяма част от страната!

аз не сум в станфорд,а сам в нъц,от 15 години.тези като него са кум племето на глъпците

Тема Re: нов асмичарнови [re: Киро]  
Автор ALONE911 (yes or no)
Публикувано08.05.13 10:17



При вас е равнинно. При нас е планинско и по скоро за място за почивка.
Без да се хваля е идеално за тази цел.
Лозето го наследих от предходните собственици / знаеш манталитета на българите, не , че аз се различавам много, но има ли земя да се бодне нещо полезно/. Така, че гледам го, пък и ние всички обичаме грозде.
Вероятно, ще се наложи всички останали опити " да боднеш нещо, за да има какво да откъснеш като отидеш", да преустановя. При такива ситуация събраната вода ще ми стигне поне в сухия период.
Не може от всичко по- малко и накрая нищо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.