Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:04 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема асми  
Автор vavel (непознат)
Публикувано14.10.11 20:01



З дравейте,имам няколко стари асми(памид)на които стеблата са леко загнили,имат пукнатини-2,3см,гъбички.Има ли лек за това?
Благодаря.

Забравих да питам-удачно ли е сега да се сложат пръчки за лози за вкореняване на място или пролетта?

Редактирано от vavel на 14.10.11 20:05.



Тема Re: асминови [re: vavel]  
Автор vavel (непознат)
Публикувано16.10.11 11:11



Пак съм аз.Вчера чистих стъблата на асмите от изсъхналата кора и видях още повече поражения.При лягането на стъблото на констукцията (на ъгъла) има голями пукнатини ,загниване ,изсъхване-чудя се как още са живи.Помагайте!



Тема Re: асминови [re: vavel]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.10.11 12:58



Подмладяваш и това е. Ако не тръгне - изкореняваш, дезинфекцираш, засаждаш нова(или положница от съседна, ако е от подходящ сорт).

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.


Тема Re: асминови [re: vavel]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано16.10.11 18:34



Може би ситуацията не е толкова зле , колкото си я представяш . Поначало старите асми се напукват , гъбясват , отслабват и т.н. ... абе също като хората

.
Приемам , че лозите си ги подрязвал съвестно и редовно си ги третирал с препарати , и че състоянието им е от възрастта . Вече времето не позволява каквито и да е мероприятия . Изчакай до пролетта (ако презимуват) , обели им старата кора за оглед и подмладявай или подменяй според ситуацията .
А ако вече си решил да вкореняваш - сега му е времето .



Тема Re: асминови [re: Kиpo]  
Автор vavel (непознат)
Публикувано17.10.11 16:59



Подмладяването как?Говорим за стъбло около 2.5м дълго по което има доста поражения.Имах на предвид да се напръска или намаже с нещо .Така ги заварих стъблата,иначе кордони,пръчки всичко е ок и тази година се отчетоха добре.
За вкореняването-добре ли разбрах,че сега мога да засадя навън невкоренени пръчки да затрупам с пръст видимата част(няма да измръзнат) и пролетта да чакам да се развият?



Тема Re: асминови [re: vavel]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано21.10.11 13:16



Значи няма какво да го пипаш, щом ощ е евитално. Иначе - режеш до няколко см над спойката(ако е присадена лоза) или до повърхността, ако е на собствен корен. разравяш или разрохкваш пръстта наоколо и чакаш млади леторасти от дълбоко спящи пъпки по старата дървесина. Всичко това - напролет!
Но, повтарям, щом ощ е евитална и ражда, ако естетическият дефект не ти пречи, отложи тая процедура, докато не започне съвсем да сдава багажа.

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.


Тема Re: асминови [re: Kиpo]  
Автор vavel (непознат)
Публикувано23.10.11 09:18



Пак питам-За вкореняването-добре ли разбрах,че сега мога да засадя навън невкоренени пръчки да затрупам с пръст видимата част(няма да измръзнат?) и пролетта да чакам да се развият?



Тема Re: асминови [re: vavel]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано23.10.11 13:10



Da. Поне 15 см трябва да бъде купчинката над горното око, ако ще ги садиш сега. Най-добре 20. Март оставяш само няколко см, но внимаваш да не се покаже окото и да изсъхне(корени ще се развият едва през април)

А когато се жениш, трябва да гледаш дали жената обича Бога и Църквата.


Тема нов асмичарнови [re: vavel]  
Автор Ecнaф ()
Публикувано10.10.12 13:17



Предупреждавам, че никога не съм се занимавал с никакво грозде и че ми е мерак да направя сефтето с една малка асмичка.

- сортовете "Плевен", "Брестовица", "Супер ран болгар" и "Кайлъшки мискет" стават ли за асма, в северните поли на Витоша
- конструкцията е съвсем скромна, около 3 х 5 м.
- правилно ли е да садя по 2-3 корена в едно гнездо, за да видя кое ще тръгне
- мисля да купя лозичките от института в Плевен, ако продават (но ако има по-близо до София, препоръчайте)



Тема Re: нов асмичарнови [re: Ecнaф]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано10.10.12 14:01



Всички стават, НО виж в литературата/нет-а: за твоето място трябва да добавиш около 3 седмици към "стандартния" посочен в сортовите характеристики срокове на узряване.
За Суперрания Болгар съм сигурен, че ще става при теб. Бих ти препоръчал и Кардинал - за перфектните условия за моя район зрее средно към 22-26 юли, което означава, че при теб дори, ще успява в края на август.
В лета като изминалото - съвсем не би имал грижи.
Конструкцията - не пречи. каквато - такава.
Не, принципно не е съвсем правилно, но и не е фатално - компромис за най-много 2 в едно гнездо, 3 е вече прекалено.
Купи ги от Плевен, щом имаш път - най-сигурно. Може от всеки разсадник с име. В НИКОЙ случай от всякакви пазари или интернет: автентичността(съвпадението между това, за което ти го продават и това, което Е е булева нула

) на сортовете не просто не е гарантирана, а е "гарантирано негарантирана" :)
Бил съм свидетел на изумителни случаи, които няма да преразказвам сега :)

СЕЛИАНИ ПРОСТИ СТИГА СТЕ ПЛИУЛИ ОСТАВЕТЕ БОИКО ДА РАБОТИ ЩЕ ДОИДЕ ОНИА ПЕДАЛ ИЩЕ ВИДИТЕ ТАПАЗИ


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.