Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:00 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема присаждане на лоза на пъпка???!!!нови  
Автор Victor (непознат )
Публикувано13.09.11 10:33



Здравейте!!!
От скоро съм се запалил да понауча туй онуй за лозарството. така се стекоха обстоятелствата, че сега съм единствен стопанин на двор с асми в Хасково. Асмите са доста стари и през последните години ( 3-4) доста занемарени. Избила са и даже са се качили на конструкцията разни дивачки, които са много яки - стъбла вече 4-5 см в диаметър. В пространните дирения из нета поаднах на филмчета, където американци присаждат на 5 юни на пъпка ( по 2 единчни пъпки на корен) от калеми събирани през зимата. Режат лозата на около метър от земята-оставят да се изплаче 7-8 дни - присаждат пъпките стандартно, привързват здраво с ПВЦ лента и след 20 дни има вече листенца. До края на Август леторастите бяха поне 60-80 см, а някои даже имаха чепки. Много съм впечатлен, защото ако тази техника работ - ще мога да освежа старите асми като ползвам самораслите дивачки. Тук в БГ никъде не съм го виждал, нито го пише по книжките. Очаквам коментари и мнения! А също и съвети как да подходя със старите лози на асмата. Вероятно ще трябва да ги орежа до стъблата наесен и да ги формирам от начало??



Тема Re: присаждане на лоза на пъпка???!!!нови [re: Victor]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.09.11 19:26



На зряло( калеми, събирани есента или в ранна пролет) се присажда най-грубо от средатана март до средата на април. Личен опит: присаждане след 15 април е нецелесъобразно: прихващаемостта пада много рязко в съвременния климат.

Другият вариант: на 5 юни(края на май-средата на юни) е НА ЗЕЛЕНО.

Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!


Тема Re: присаждане на лоза на пъпка???!!! [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.09.11 19:29



п.с:горната тема

Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!


Тема Re: присаждане на лоза на пъпка???!!!нови [re: Victor]  
Автор Aнтoн Блaгoeв (новак)
Публикувано16.09.11 16:27



--Иаз присаждам така и прихващането при мен е добро, но опазването от зимни студове е трудно защото зариването с пръст е сложно.Е все пак зависи от зимата .



Тема Re: присаждане на лоза на пъпка???!!!нови [re: Aнтoн Блaгoeв]  
Автор Victor (непознат )
Публикувано28.09.11 09:47



Четох, че когато се присажда стара лоза на пъпка прихващането е по-добро, когато се прави по-високо и опасността от измръзване е по-ниска. Аз мисля да опитам да сложа пъпките на около 1, 50 м от земята. Ти режеш ли напълно стъблото на лозата над присадката или оставяш малко докато филизите тръгнат? И още - чакаш ли лозата да се изплаче преди да присадиш ?



Тема Re: присаждане на лоза на пъпка???!!!нови [re: Victor]  
Автор KupoАдминистратор ( )
Публикувано28.09.11 12:33



За високото присаждане - невярно. Лозата винаги се стреми да пуска издънки под присадника, някои подложки - в огромно количество и присадникът просто загива, той е излишък за нея.
Това с изчакването също е клише: плачът на старите подложки, от пропаднали лози, чиито корени стигат на огромна дълбочина(при мен в Бачово - със сигурност някои и до подпочвени води) и плачът продължава седмици. Достатъчно е да се изчака най-силният плач, първите няколко дни. Впоследствие, ако не се присади дълго време, плачът намалява(но не спира!) и отгоре над среза се образува замърсено от насекоми, прах и почвени частици от вятъра бактериално желе, което може да съсипе присадника. За присаждане на зряло след поява на дълги (над 10 см) зелени леторасти ОТ ПОДЛОЖКАТА при наличие на спящи пъпки по нея - ЗАБРАВИ. Прихващаемост - нула процента!
Другият вариант е присаждане преди сокодвижението, но е много близо до акъла, че ако температурите са все още ниски за плач, то и за образуване на калус между п/п също са такива - още едно опровергано от опита ми учебникарско клише.

Секој што зел татарски пасош е одрод на македонскиот народ и не заслужува да гази по оваа македонска земја!



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.