Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:08 20.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Лозя: Сезон 2010нови  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано03.12.09 09:43



С голям кеф отварям тая тема, макар да е номинално още 2009, след опадането на листата вече лозята са бременни със зародиша на следващата реколта.
Вчера моят човек на село ми се обади, че е приключил с дисковането(есенната плитка обработка) на лозята ми на Бачово. Доста съм доволен, всичко е в срок, готов съм в ранна пролет да започна с торене, резитби, възстрановяване на телената конструкция на едното, което е доста многообещаващо и преприсаждането на едно друго, малко, с Каберне, твърдо съм го решил, разбира се, доколкото ми позволяват възможностите и времето(темпорално и метеорологично).

Редактирано от Kиpo на 03.12.09 09:43.



Тема като хвана темата...нови [re: Kиpo]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано15.12.09 02:36



само между другото - откъде произлиза името Бачково?

там е добро в страничните дефилета за плодни дръвчета.
Не е ли малко ветровито за лозе?
Ама щом казваш, че става, навярно си прав.

Там нямате ли кметица начело на селото?
пп случайно се запознах с нея, като я информирах за поредното пролетно почистване на реката от Клувията до Еленина чешма...











.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"

Тема Бачовонови [re: Vetrim]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.12.09 10:16



без к. Кметица е, даже става за ... литературни разговори. Плодни дръвчета - не знам, трябва яко поливане първите години, но кайсии и праскови стават един път - това, принципно, тая година едно двугодишно дръвче ми роди 2 кайсии,м които узряха на 2 юНи.
Ветровитостта е +, при това решаващ, особено за Гъмзата. Полезна е и за много от другите сортове, но при нея е решаващо предимство.



Тема Re: Бачовонови [re: Kиpo]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано18.12.09 03:33



Да, прав си - точно там се е събирал Бача (таксата за преминаване през прохода през Родопите).

На времето, от равнината долу за през прохода всичко се е товарило на мулета,а техния керван се е наричал Пампор. Горе са остядали за почивка, та оттам и името...

Единствения камилски керван, за който научих, по нашите земи е този, с който дълго време са превозвали товари и оборудване при мини Маджарово. Наскоро излезе книгата със спомени на главния им инженер...

1. Ето и една загадка - закачка по темата за виното:
Най-доброто грозде по нашите земи се е отглеждало на т.н. "бяла пръст" - мисля, че го дава Челеби, но и други пътешественици го споменават като най-доброто в Империята.
Къде, според теб, се е намирал този район?

2. Гледам, че единия ми комшия си слага тор около корените на асмите - да ги захрани. Какво е редно да се направи по въпроса. Аз лично имам доста пепел от предните години от камината - пазя я и после торя овошки и квото падне, но не вандалски. Да слагам ли на асмите, та да може с влагата да пропие в корените през зимата? Какво евентуално още да добавя, та да не ги лишавам от необходимите им минерали и др. съставки?










.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Тема не става дума за Родопите, а за Северозападанови [re: Vetrim]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.12.09 09:58




Иначе - тори спокойно, и напролет не е късно, но с по-обилна поливка. Лозата реагира веднага и много признателно на всякакво торене и поливане.
Аз също торя с дървесна пепел от един хижар на Петрохан си прибирам пепелта неколкократно зимата, лозите са най-големите любители на калий. Можеш и с комплексна тор, ако няма достатъчно оборска, а април-началото на май (но само, ако си торил преди това с комплексна!) и с азотна.
Най-добре е да занесеш почва за анализ в съответна лаборатория, но за една асма не си струва, разбира се.



Тема Re: помогнете ми да се науча да режа асма и лозе ннови [re: Kиpo]  
Автор mitco (непознат )
Публикувано13.03.10 11:05



Моля Ви да ми помогнете със съвети да се науча да си режа лозето - на асма и на ред.





Тема бих искал, нонови [re: mitco]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано17.03.10 10:04



освен да спазваш основните принципи при резитбата, не знам какво друго мога да ти кажа тъй, от разстояние.





Тема Re: бих искал, нонови [re: Kиpo]  
Автор medel76 (новак)
Публикувано18.03.10 19:21



А моето си търся някой който да ми го отреже срещу заплащане



Тема Re: бих искал, нонови [re: medel76]  
Автор mitco (непознат )
Публикувано23.03.10 20:26



Здравейте аз не знам основните принципи какви са. До сега три години под ред баща ми идва да го реже и сигурно и тази ще дойде, но искам да се науча ако е възможно по този начин -имам пред вид за кучето и това че не е станало касапин





Тема Мананови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.07.10 08:50



Заради високите температури, съчетани с чести валежи и (много) висока влажност, тази година със сигурност няма да бъде същата


Който не е пръскал поне 3-4 пъти досега(и поне още 2-3 пъти предполагам), при това със системни препарати, неминуемо ще претърпи огромни загуби на грозде: в моите контролни няколко лози, които не съм пръскал, заразените листа са над 2/3, поражения има по гроздето, около 50 на сто от него е поразено от мана и оидиум.
Спокойно може да се приеме, че който не е пръскал европейските си сортове, на практика няма да обере почти нищо наесен. Както е казал Кочо Честеменски: "-Жена, ти виждаш, това е положението!"
Вадете Акробата и Ридомила, ако искате да остане някакво грозде по лозите.

Кажи му да взема причастие и да спасява душата си и душите на своите хора.
.

Редактирано от Kиpo на 08.07.10 08:51.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.