Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:58 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Проблем с асма  
Автор _dmp_ ()
Публикувано15.05.10 21:04



Миналата година за първи път се появи проблем с 30+ асма сорт " липачка". Започнаха да се появяват петна по листата и те да се свиват. Мислех, че съм я излекувал с помощта на местните агроаптекари, но уви. Сега листата започват пак да се израждат. Ще съм благодарен, ако някой помогне със съвет какво да предприема.



Редактирано от _dmp_ на 15.05.10 21:07.



Тема По някакъв начин върху листата е попадналнови [re: _dmp_]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.05.10 10:16



2,4-D препарат(хербицид за борба с широколистни плевели), който унищожава всичко без житните растения и затова се ползва за борба с плевелите в жито и царевица(и цялото им скапано семейство).
Или някой е пръскал невнимателно наоколо и вятърът е довял от аерозола, достатъчни са минимални количества. А може някой да ти е направил мизерия.
Прогнозата не е добра. Тези препарати са ужасяващо гадни, ако оцелее, лозата ще се мъчи няколко години, докато се оправи. Ториш яко, поливаш и стискаш палци.
Сега да минем на теоретично по-добър вариант: Има шанс да е неинфекциозна(с инфекциозната нямам опит, но в тоя случай направо изкореняваш) хлороза, тогава помага яко листно и кореново торене, наблягайки на лесноусвоимо желязо.

За по-сигурно хвани едно листо и го занеси на някой печен специалист - агроном, защото моите приказки в никой случай не са меродавни, аз съм просто експириънсд юзър в тая материя, питай спец.





Тема Re: Проблем с асманови [re: _dmp_]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.05.10 10:24



Като се загледах и прочетох пак, май по-скоро е хлороза.
Сортът е американски, а те имат много слаба поносимост към варовик в почвата. Потърси мнение на специалист, но аз съм 90 на сто сигурен, че е хлороза: при пораженията от 2,4 Д листата изглеждат подобно, но жилките се стремят да бъдат по-успоредни, сякаш за да излъжат хербицида, че са житно :)
Хлороза е: или почвата ти в дълбочина е твърде варовита, или корените на растението са попаднали на някоя стара варница в дълбочина или наоколо. Американските сортове имат наистина плачевна устойчивост към варовик, до няколко процента. За сравнение, европейските сортове носят и до 50 на сто: по Мелнишко дори прословутите лози от едноименния сорт са расли точно на такива почви на собствен корен по неплодородните сухи баири навремето.



Тема Re: По някакъв начин върху листата е попадналнови [re: Kиpo]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано16.05.10 15:10



До тук позна всичко. Миналото лято баща ми е пръскал поляната с някакъв препарат против широколистни плевели, започнали да превземат тревата, а корените на асмата са в поляната. Не е предполагал, че толкова стара асма ще се повлияе от мимнимално количество хербицид. Невежеството е голяма сила.
Второто е, че на 30-тина метра има действаща варница. Но чак толкова ли са дълги корените на асмата? А и варницата е бетонена.
Остава ми варианта да ти послушам съвета с торенето и дано да живне.



Тема Re: По някакъв начин върху листата е попадналнови [re: _dmp_]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.05.10 17:58



Kakto се бъзикам понякога, много мразя винаги да съм прав.:)
А горните неща ги знам, склед теорията, от горчив личен опит. Но спокойно, при мен една малка лозичка Суперран Болгар бе на две години, когато пак така ... пръсках около нея една ливадка райсграс с такъв препарат и - същото. Оправи се на втората година чак, но сег не и личи, само едни акари я нападат, но те са лесни акарите. Тори, поливай всяка седмица, пак тори и мисля ще се оправи.



Тема Re: По някакъв начин върху листата е попадналнови [re: _dmp_]  
Автор spasss ()
Публикувано16.05.10 23:12



Не се притеснявай от варницата. Дълги години, още от 1950-1960 сме имали в двора действаща варница, продавали сме вар, почти цялото село и околните села са построени с нашата вар. Над траповете за варта си имам огромна астма, като най добре се чувстваше когато варницата беше действаща - до 1995-96 г.
Сортовете са предимно десертни - Хамбургски мискет, Чауш, Бяло безссеменно, което така и не знам какъв точно сорт е, има и някакъв червен винен, също незнаен, може би Шевка.
Предполагам, че варницата е най малкия ти проблем, по-скоро ти помага.



Тема Всички изброени от теб сортове санови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано17.05.10 08:56



европейски и варта им е през ... коренчетата


Посоченият от него е чист американски лисичи сорт, семка на Лабруска, ако не се лъжа и теоретично има в порядъци по-ниска поносимост на варовик в почвата.
Но, както се установи, проблемът му не е това, а първото ми предположение - попадналият по листата хербицид с/у широколистни плевели, какъвто в най-общ смисъл се явява И лозата.

След подобна случка с малка лозичка преди 3 години, аз вече не ползвам в двора си 2,4 Д препарати, които са много по-опасни от тотални хербициди на базата на глифозат(Раунд-ъп и синоними): Последният, ако попадне в минимални количества на възрастно многогодишно растение причинява краткотрайни проблеми, докато упоменатите горе направо е..ват мамата на широколистните независимо от възраст и големина, в което се е убедил колегата.



Тема Сега друг въпроснови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано31.05.10 15:15



Киро, смалява ли се асма?
Има ли някакви норми, какво по точно се премахва? Кое и колко се остава?
Изобщо в България хората с любов си вдигат асми и са си майстори, та затова смятам да получа полезни съвети, за което ви и благодаря.






*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.