Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:40 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Да прищипя ли връхчетата и как...?нови  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано07.06.09 21:43



Здравейте колеги

,към днешна дата 3-4 от моите лозички каберне,кандидатки за високостъблено формиране,достигноха височина 110 см.,та се каня да им прищипя върховете и да започна формирането на двата кордона още това лято... Ще поискам съвет от вас,тъй като не съм го правил досега.В нета чета,че се премахва върха с 1-2 недоразвити листенца,но и на снимката по-долу личи ,че това е цяло кичурче...та въпроса ми е докъде да ги махна?




Тема Re: Да прищипя ли връхчетата и как...?нови [re: dido1966]  
Автор borikata (непознат )
Публикувано07.06.09 23:02



Според мен няма смисал да го правиш това прищипване. Формиране на лозата ще го направиш до година



Тема 10-15 смнови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.06.09 00:01



под телта. После оставяш двете най-горни леторасти, избили от летните пъпки. По тоя начин ще имаш двете страни на кордона на еднаква възраст.



Тема Re: 10-15 см [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано30.06.09 16:38



Привет колеги

,на някои от лозичките ми двата бъдещи кордона достигнаха дължина повече от 40 см.,а аз все не намирам време да сложа коловете и да опъна телта.Дали ще е трудно да ги превия надолу до хоризонтално положение,след като сложа телта?Доколко може да се упражни натиск,не знам колко са крехки...Ето малко снимки от днес,тази най-високата е към 1.70 вече.А тези петна по листа какви ли са...








Тема с превиванетонови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано30.06.09 23:17



няма проблем-само внимателно и по малко. Петната най-вероятно са следствие на поражения от акари или насекоми, не оидиум, но аз нямам претенции за спец-откъсни 2-3 и ги закарай в някоя(а най-добре на 2-3 места) селскостопанска аптека.
Гроздето нещо ме притеснява, пръскай по най-бързия начин с мощен системен препарат срещу оидиум(Шавит, Рубиган, Байфиган(Байлетон)) преди да се е затворила чепката. Успех!
Аз утре отивам да направя едно спешно пръскане на едната група лозя- каквото ми го спести месец Май, юни ми го връща с лихвите. Но ще опазя реколтата: количествата са впечатляващи, а при горещо лято оттук насетне и отличната влагозапасеност ми е бедна фантазията!



pogledaj stado, andjele-
sve sami pogani i prosjaci


Тема Re: с превиванетонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано16.07.09 22:34



Привет на всички

,ето че най-после успях да сложа коловете и първата двойна тел на моите лозички.Мисля,че стана добре,е няколко ги поизпуснах и преди да махна върха надминаха1.20,та при превиването малко стана на дъга,дано не е проблем.Малко ме притеснява това,че кордоните на съседните лози вече се срещнаха и даже разминаха на места...какво ще стане догодина се чудя...Разстоянието м/у лозите е 1.20,май трябваше повечко.Какво ще ми препоръчате за младите леторасли,които избиват от самите кордони,така ли да ги оставя?Ето и снимки от днес:




Тема Re: с превиванетонови [re: dido1966]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано17.07.09 10:54



--Привет!Разгледах ти внимателно снимките.Хубав изглед имаш от там, ако това синьото в далечината е морето, а не небето си добре. Иначе ще имам съмнение дали Кабернето ще узрява.Моето лозе е на 570м. надморска височина и кабернето едва прави 20-21% захарност.Ти на каква надморска височина си?Както виждам чел си книжки и искаш да формираш високостъблено лозе.Нищо де, така се започва.Преди 16г.и аз така направих, 100кв.м. изстремени на дълбочина 3 лизгара, насадих 100лозички на височина на първите телове 1,40м. Е така не става, после нещо ги разреждах, през ред, през лоза и така и не направих хубаво лозе, та сега и не го обработвам.Та ти като си чел книжки там пише, за винените минимум 1.30 в реда, и повярвай че не лъжат особенно пък за Кабернето май че трябва и повече.Защото ще трябва да го кроиш по системата двоен Гюйо, на едното рамо плодна пръчка и чеп с две очи, и на другото рамо също, и ще ти се налага плодните пръчки да ги кръстосваш за да имат достатъчно пъпки(аз го правя при разстояние 1.30 в реда).А ако избереш друга система на резитдба просто ще отглеждаш мното шума, и леторасти и малко малки грозденца.Казвам ти го от опит, защото аз го бях, оформил така че кордоните на две съседни лози се допираха, и режех на чепове с две очи и оставях плодна пръчка.Да ама не , тези летораси от чеповете се развиваха силно но с малки грозденца, и понеже те бяха много на брой тези от плодната пръчка едва покарваха и оставаха мижави но с по-едри гроздове.Та така богатеех с клечоринки а не с грозде.И какво направих преди няколко години, срязах кордоните много къси , колкото да се закачат на тела, и сега бера и грозде, но така нанесох голями рани на лозите.Да не допуснеш тази грешка и ти.Догодина като режеш, оставяш на рамо 2-3пъпки след извивката след тела.Да не се полакомиш за грозде, тези пъпки ще ти дадът достатъчно за първата година , ако направиш друго може да претовариш лозичките и след това да „мижавеят ” няколко години.Освен това, грозденцата ще са по- едри от това което е нормално за сорта.Друго чисти всички колтуци избили от стъблото, освен това гледай то да е много право, ефекта от това ще го разбереш после като натежат гроздовете на тела.Затова не допускай компромис с изкривено стъбло, тези дето сега са се изкривили, след като провисне тела(не мисли че като си поставил коловете през две лози няма да провисне) под тежеста ще се изкрвят още повече.Та съвета ми е тези огънатите, догодина да ги отрежеш на 10см. Под тела и да оформиш кордони с нови леторасти. Друго, много важно е как си захванал тела към коловете, ако е с пирони и коловете са акациеви не е добре, там където са забити в сурова акация след като изсъхне се пука и пирона изпада. Още нещо по конструкцията, трябвало е първия тел да ти е около 1м горе долу на нивото на кръста, защото при резитдба и бране е най-удобната позиция за работа.А така като гледам ще имаш място нагоре за още един ред телове а трябват поне още два.И ще ти кажа защо:--1.Разчиташ че като изкарат над втория ред тел леторасите ще провиснат свободно надолу и няма да достигат до эемята, да така е, ама те го достигат много бързо и тогава са още много сочни и ако провиснат надолу , от вятъра се трият в тела и доста от тях се срязват, друго е като продължът още малко нагоре.---2.Замислял ли си се ,как ще запазиш гроздето от птици, като гледам друго лозе няма наблизо ,та досети се какво ще стане като зазрее.Аз лично го пазя с мрежи-разцепена гаца закачена със щипки за пране поставена между 1и 3 ред телове. Ако и ти решиш да го пазиш така , провисналите леторасти ще ти пречат, а на птиците няма да пречат.Е намерих ти кусури , ама са добронамерени .Заразил си се вече от”лозарската болест” „Успех!



Тема Re: с превиванетонови [re: roroboro]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано17.07.09 12:52



Привет roro

,радвам се да чуя едно компетентно мнение от практиката,то в книжките всеки знае как хубаво са описани нещата.Лошото е,че тук в моя край няма почти никакви традиции в лозарството,все пак сме почти в Балкана.Инак надм.височина е към 320м.,мисля че с узряването няма да е чак толкова голям проблема.Ще си призная,че повечето неща,които пишеш относно резитбата са ми пълна мъгла,по книги явно не се учи,а и тъй не откривам в нет-а подходяща информация подплатена със снимки да речем,за яснота.Все пак до следващата пролет има време,ще я мисля тогава.
Относно гъстотата,казах,че ми се видят нагъсто на 1.20,но тогава уж така четох...Междуредието мисля,че е добре-2.40.За правото стъбло още днес ще взема мерки,ще сменя колчетата и връзвам здраво.
Относно коловете-да от акация с пирони са,но те са само 18,така че мисля не е проблем да ги поддържам засега.Виж,за височината на телта...тук е на 1.20,както пише по книгите,а втората да е на 1.50,по това се ръководех....инак колът е висок 1.60-може и на върха да се пусне втората двойка?Дано не съм объркал тотално нещата....Относно проблема с птиците...може би ще го имам,тук няма други лозя.Все си мисля,че няма невъзможни работи,дано излезе някакво решение.Още веднъж благодаря за съветите,ето от такива мнения има полза.



Тема Re: с превиванетонови [re: dido1966]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано17.07.09 21:38



"Некои съображения" и от мен по въпроса.
По въпроса са системата на резитба - тук имам леки разминавания с roroboro . Високостъбления Гюйо обикновено се прилага за десертни сортове, за винените е по-подходящо плодните звена да са от чеп и стрелка (а не плодна пръчка). Вярно е, че се получава хубав прираст на шума, но има и достатъчно грозде. Но не се увличай с броя на звената и дължината на кордоните - със сигурност не трябва да се припокриват при резитбата. 4-5 звена (чеп или чеп+стрелка) на рамо стигат при 120 см лоза от лоза. Освен това има правило - всяка следваща година да оставяш не повече от 2-3 пъти повече пъпки от предходната - т.ч ако сега си бил на 2 пъпки - другата не повече от 6-7. Не се увличай за 1 година да направиш 2-та кордона - вярно е, че ще избият пъпките, ама вътрешните пъпки следващата година я избият, а не и се получава оголване. Или само единия кордон или по 2-3 пъпки от всеки и следващата продължаваш. В зависимост от разстоянието между пъпките преценяш дали да оставиш всяка или през 1пъпка. За правото стъбло е абсолютно вярно.
Колкото за разстоянието между теловете - според мен 40-50 см при 120 височина стигат. Вярно е, че може да има претъркване от тела, ама ти реално следващата година нямаш работа да оставяш пръчки на 40см от кордона, т.ч. не е проблем. Аз имам и едни междинен единичен тел между основния и горната двойка(може и двоен), има ефект, ама ти си прецени дали да сложиш (трябва тел и време за целта). Тогава леторастите достигат земята при дължина 2м, което не е проблем и да се прекършат при такава дължина, ако достигнат земята - ще има достатъчно листа да узрее и гроздето и пръчките.
2.40 между редовете трябва да стигне - проблем става , при буен растеж ако вземеш да пръскаш и да няма отде да минеш, щото редовете да се съединили.


Колкото до птиците - за целта има мрежи срещу птици, би трябвало 4м ширина да ти стигне, даже и да има по-буен растеж, като я метнеш отгоре, проблема е, че малко скъпичко излиза - трябва да си прецениш дали си заслужава.
Успех !



Тема Re: с превиванетонови [re: Quellor]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано22.07.09 14:30



--За формировката. Е аз точно така ги бях оформил лозите. С два кордона опиращи се един до друг от две съседни лози, и ги кроех на чепове и стрелки, ама не ми хареса и сега съм на системата Гюйо и съм по доволен.Явно лозите тия няколко години имат добри усровия за развитие, защото и от плодните пръчки изкарват леторасти над 2м, а някои достигат и до 4м. Аз не говоря за всички винени сортове, а за Кабернето, Шардонето, и Мускат отонела, те са ми по Гюйо .Мерлото се "сдира " да ражда и на чепове с две очи така че на него не му трябват нито стрелки нито плодни пръчки, както и Памида тях си ги оставих с дълги кордони.И нали съм юбител, та съм насадил повече от десетина сорта с цел наблюдение за да видя кой ще излезе най-подходящ за моя район.Аз не деля сортовете само на винени и десертни а наблюдавам всеки сорт по отделно.Давам пример-Суперран Болгар и Янтър и двата са десертни.Суперрания го кроя на чепове с две очи , пробвах със стрелки но се претоварва.Янтъра също беше формиран за чепове, но той така ми дава по един два грозда на лоза, е минах на другата система с плодни пръчки и сега дава повече едри гроздове.Давам този пример защото Суперрания, е получен от Янтър но при мен се оказа че изискват различни резитдби.Може би всеки район си има спецификата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.