Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:34 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Съвместимост на овошкинови  
Автор stivox (непознат )
Публикувано16.02.10 20:25



Предстои ми да засаждам нови дървета в двора на село. Някъде четох, че има значение какви дървета се засаждат в съседство-някои видове "не се понасят", а други са добри съседи. По принцип ще засаждам круши, ябълки и сливи, маже би и една череша. Та въпросът ми е, знае ли някой кои дървета в съседство с кои не трябва да се засаждат?



Тема Re: Съвместимост на овошкинови [re: stivox]  
Автор din63 (непознат )
Публикувано16.02.10 23:48



От гореспоменатите овошки при мен няма проблеми, всички се обичат, поне при мен не видях да има "непоносимост". Стига да им осигуриш добре наторена почва, водичка през лятото, точни резитби и пръскане, когато е необходимо. Това е достатъчно за да береш с пълни кошници.

Но преди да засадиш овошките, непременно с багер да направиш канал и пак да го зариеш. Така ще разбиеш почвата, която времето хилядолетия "трамбовала" и така коренчетата ще пробиват по-лесно и овошките ще растат бързо и красиво. Вярно, скъпичко е с багер. За час, два може да платиш 40-50 лева, но си струва - така ще изпревариш времето. Бързо ще имаш големи и плододаващи овошки. Ако пък не можеш да вкараш багер, тогава ще трябва да копаеш на ръка - метър на метър, дълбочина 60 см. и си готов!
Е, приятно копане - щом искаш да береш плодове ще трябва да дадеш дължимото !





Тема Re: Съвместимост на овошкинови [re: stivox]  
Автор tatasisiivi (новак)
Публикувано17.02.10 20:48



Преди години засадих/лично/ няколко декара със сливи,ябълки и круши.Съвместимостта им е отлична,лично аз нямам проблеми.Ако искаш ,драсни на: mikmakmik@mail.bg и ще ти дам пълна информация,за да не занимаваме всички.Наздраве.



Тема Re: Съвместимост на овошки [re: din63]  
Автор stivox (непознат )
Публикувано17.02.10 22:23



Няма проблеми с копането, защото почвата е песъчлива, по-скоро с поливането, защото трябва да е по-често. И трябва повече тор отдолу.
Благодаря за мнението. Забравих да пиша, че в края на двора има два ореха. Дали не трябва другите дървета да са по-далече от тях и колко?



Тема Re: Съвместимост на овошкинови [re: stivox]  
Автор roroboro (новак)
Публикувано18.02.10 14:03



За орехите -прекрасни дървета са , и щом почвата ти е песъклива ще станат грамадни.Така че сади далече от тях, минимум 12-13м.Аз преди години имах грамаден орех, и горе долу в такъв радиус нищо не растеше.После вече като го нямаше, близките до него дръвчета които растяха "мижаво", дръпнаха яко и се заизправяха.А вече я няма и нападалата шума от ореха ,и тревата се промени. Но ако ти вървят добре орехите и не ги парят слани и раждат хубави орехи по - добре да имаш едно орехово дърво отколкото 10 други.Това след време ще го оцениш.



Тема Re: Съвместимост на овошкинови [re: roroboro]  
Автор stivox (непознат )
Публикувано19.02.10 11:33



Разгеле за орехите. Те вече са грамадни. Обаче плодовете червясват. Във връзка с това имам два въпроса:
-Какво ще стане, ако им отрежа върховете, защото не мога да ги стигна да ги бера?
-Казаха ми, че трябва да се пръскат. Знае ли някой кога и с какво да ги пръскам?



Тема Re: Съвместимост на овошкинови [re: stivox]  
Автор din63 (непознат )
Публикувано19.02.10 21:10



Орехите, колега, не обичат много, много да се режат ! Тъй като ти червясват, необходимо е първо да обрулиш изсъхналите /те обикновено остават на дървото/ по някакъв начин - с дълъг прът или нещо друго и след туй всичко изгаряш. Вътре в изсъхналия орех зимува червея, който очаква следващата реколта.
Но за да пръскаш също е малко сложно. Ако имаш моторна пръскачка - окей, ще свърши чудесна работа. Пръскаш първия път, когато орехчетата станат колкото едра череша и след 2-3 седмици още един път и вече ще има какво да чукаш през дългите зимни нощи.

Аз също имах подобен проблем - напънах се да свърша гореизброените операции и вече не си спомням колко баклави изядохме...
А относно брането - също е малко сложна задача. Добре, че орехите сами си окапват. Не знам как е при теб, ограда имаш ли, че като опадат, някой да не ги събере...

Редактирано от din63 на 19.02.10 21:15.



Тема Re: Съвместимост на овошкинови [re: din63]  
Автор stivox (непознат )
Публикувано20.02.10 17:02



Благодаря за съвета. Вече събрах и изгорих всички боклуци отдолу, на ореха няма нищо. Имам доста мощна пръскачка, но с какъв препарат да ги пръскам?



Тема Re: Съвместимост на овошкинови [re: stivox]  
Автор din63 (непознат )
Публикувано20.02.10 21:22



А да, забравих за препарата. Пръсках с Карате. Най -добре да попиташ в магазина - може да има и още по ефикасни.
Интересното при мен е, че пръсках ореха преди 3 години и това лято пропуснах, и нямаше масово проблем с червиви орехи. Имаше доста орехчета повредени, така че следващото лято съм нащрек.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.