Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:52 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как се прави вишновка?  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано06.02.10 06:07



Казаха ми три различни рецепти. По едната се махат костилките, по другата се добавят допълнително. По едната вишните престояват 4 седмици, по другата - 3 месеца!

Тотално разминаване.
Аз си мислех, че има универсална рецепта за правене на вишновка.



Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Dolce De Leche]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано06.02.10 22:32



Пробвай и по трите начина и виж коя ще ти хареса най-много . Ама няма да е лошо да махнеш костилките , защото те развалят вкуса на питието и алкохола извлича цианидите (гадно , нали ?) .
А , и не излъгвай да правиш вишновка от "слаба" плодова ракия .



Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Dolce De Leche]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано07.02.10 00:34



Аз си правя всяка година и всички са възхитени /не защото е без пари


Тъй че през сезона пълна една голяма бутилка - 5 л. /дамаджана/ с вишните или Schattenmorellen - цели и без дръжките, заливаш се със захар /покриваш ги/ добре и ги оставям да си пуснат сока - може да са 4 или 6 седмици - имам време. Някъде пред есента ги заливам с чест спирт и пак затварям бутилката. Понеже имам достатъчно от предишните години , то го оставям до другата пролет /това е за мен/ прецеждам плода, който пък се яде като мезе, но се напива от него. Получения ликьор се разрежда по желение и до получаването на желания %.



Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: hadjiyata]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано07.02.10 18:48



Точно това си мисля да направя тази година.

За догодина, вече като "МайсторИца", ще си подбера любима рецепта.



Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Asen38]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано07.02.10 18:54



През тези 4-6 седмици разбъркваш ли вишните? Колко захар слагаш на 5л контейнер? С какво разреждаш получения накрая ликьор - със спирт или с ракия, или с нещо друго?





Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Dolce De Leche]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано08.02.10 00:04



Dolce виж сега:
Тъй че през сезона пълна една голяма бутилка - 5 л. /дамаджана/ с вишните или Schattenmorellen - цели и без дръжките, заливаш се със захар /покриваш ги/ добре и ги оставям да си пуснат сока - може да са 4 или 6 седмици - имам време. Някъде през есента ги заливам с чест спирт и пак затварям бутилката. Понеже имам достатъчно от предишните години , то го оставям до другата пролет /това е за мен/ прецеждам плода, който пък се яде като мезе, но се напива от него. Получения ликьор се разрежда по желение и до получаването на желания %
Така е моя текст, което значи:
аз пълня бутилката 1/2 до 2/3 с плод и сипвам кило захар. Разбира се че от време на време "разлопчваш" за да стигне захрта навсякаде.


След като сока се е отделил ДОБАВЯМ ЧИСТ СПИРТ 700мл И с него оставям до другато лято. Но ти го остави още 2 седмици със спирта /общо са 6 - 8 седмици/ и чак тогава отстраняваш плода и прибавяш преварена вода - но до толкова, че да са се получи някаде между 18 - 20% Пробваш докъто се нафиркаш Да е ликьор, а не вишнова ракия.
Аз не взимам ракия / в най лошия случай може добра водка/ Тали искаш да е хубаво!
Значи, имаш вишновката за Коледа



Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Dolce De Leche]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано08.02.10 10:23



А няма ли да споделиш продукта ма майсторлъка си с колегите от клуба ?





Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: hadjiyata]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано08.02.10 21:17



С най-голямо удоволствие бих почерпила!!!


Веднъж само да стигна до там.



Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Asen38]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано08.02.10 21:22



Асен, Благодаря ти!


Допълнителната информация много ми помогна да си изясня купчина въпроси.


П.П. И пияни вишни за блясък в погледа по Коледа.




Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Dolce De Leche]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано08.02.10 22:19



Да ти е сладко. По същия начин правя ликьор от капини, касис и пр.



Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Asen38]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано10.02.10 20:44



Благодаря! Да ти се връща!



Откъде намираш необходимите количества капини и касис за ликьор? Това не са много популярни плодове.



Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Dolce De Leche]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано10.02.10 23:08



Dolce, аз ги имам в моята градина. Но капини има сигурно по планините. Може би в Bahr или в Praktiker да продават храстите. По един храст ще ти стигне - капините се размножават от самосебе си, а касиса /Jochanisbeer/ един ти е достатъчен. За количествата: по 1 - 2 килограм плод е ОК
Аз имим още червения /френското грозде/ но от него правим само сироп, а пък белия си го ядем така. Не се заблуждавай, ние не сме професионалисти, а само така за кеф. Ликьор от касис /Schwarze Kater -черен котарак/ е много приятно питие /за жените/





Тема Re: Как се прави вишновка?нови [re: Asen38]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано12.02.10 05:31



Аз попитах само от любопитство. При мен нормални планини няма по-близо от часове път.


Вече не обичам дивно-размножаващи се бодливи храсти в градината ми! Имах малини, но ги махнах, защото се прокрадваха навсякъде! Изморих се всяка пролет да ги скубя от розаруима, от зеленчуковата градина или от ливадата. Те нямаха умора!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.