Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:19 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Какви вина?нови  
Автор Asen38 (член)
Публикувано01.12.09 12:03



Много ми е интересно кой какви вина е направил!





Тема както винагинови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.12.09 12:21







Тема и сигурно от грозде.нови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано01.12.09 18:54



Киро така говорят малките деца.

"Как се казваш?"
"Иванчо се казвам"
"И къде живееш?"
"Ами у нас живея"

Ама както те познавам - сигурно ГЪМЗА си направил. То в Ирусалима се прави най често Димовска гъмза или кой знае как се нарича- така че от много добри до отлични е много относително и малко надменно.

Правите ли и други ВИНА? това може би исках да узная - но то не е задължително

Моите приятели направиха МОЗЕЛ - РИЗЛИНГ и Дорнфелдер и Кабинет и АИСВАИН. Но си е въпрос на вкус и възможност



Тема Re: и сигурно от грозде.нови [re: Asen38]  
Автор yмницa (непознат )
Публикувано01.12.09 23:18



миналогодишното беше МЕРЛО и КАБЕРНЕ, но за съжаление го изпихме защото беще великолепно

.тази година се мобилизирахме и направихме само от МЕРЛО и мисля ,че също се получи добре.сега трябва да се научим да пием по "една чаша "за да е напълно здравословно



Тема Re: Какви вина?нови [re: Asen38]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано03.12.09 04:33



Майничка,
кво да ти кажа?

Тая година, за първи път, направих сам от а до я виното вкъщи.
Понеже жената искаше да не се цапа двора, направих първи гроздобер само на чевено грозде от асмата. Ронкане, бъркане и т.н. От него излезна идеално мъжко вино с невероятен цвят и аромат. За съжаление - само ок. 50 литра.

После брах и бялото, но понеже градуса му беше ок. 19, го смесих с остатъка от черното. В резултат се получи невероятно розово вино - женско, трапезно. Ок 40 литра.

Грам захар не съм слагал.
Признанието дойде първо от роднините, които исакт размяна - да им дам от моето, а те на мен - от тяхното...

Джибрите ми са готови, ама казаните са натоварени доста, та ще изчакам с варенето на ракийката.









.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Тема Re: Какви вина?нови [re: Vetrim]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано04.12.09 02:15



Ей браво! Пак си е бомба - 50 л, защо не си доволен? Сигурно асматата ти е огромна, щом ти е дала толкова зърно. Браво, браво - 100 л и ракииката - пък нека да идва зимата. Поздравлявам ти!





Тема Re: Какви вина?нови [re: Asen38]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано15.12.09 02:29



Асмата не е от една лоза.
Веднъж седнах да ги броя и някъде към 10-тина сорта май ги докарах, ама мога и да греша.

По-важното е, че традицията, оставена от бащата не секва, а продължава!

А най-сладко е, че всичко си е от наше и, независимо, че и ядохме на корем, остатъкът бе максимално оползотворен.

От миналата година, откакто поех отговорност за асмата, засичам добива и има ръст с ок. 50 кг. Хем съм пръскал само 4 пъти.
Пък и имаме благородно състезание в това отношение по комшийски - на кой виното ще е по-добро.
Набавих си и литература - чета и се просвещавам, но тепърва ще напредвам в лозарското и винарското изкуство. За мен е по-важно, че жената го харесва и вечер си пийваме по чашка на вечеря.

С ракийката нещата са по-назад, но и там ще напредна, надявам се.
Засега се насочвам към варене 2 пъти - лятно и зимно време (от сливи по полето и гроздови джибри).

А ти какво си направил тази година?










.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Тема Re: Какви вина?нови [re: Vetrim]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано16.12.09 00:58



Нищо не съм направил защото съм новак т.е. искам да имам асмата за пресна консумация. Миналата година имаше може би 30 - 40 кгр грозде което го раздадох по приятели. Тази година нямаше почти нищо - сигурно съм я окаскрил /урязал/ неправилно. Ти кога и как режиш твоите асми?
От мен няма да стане винар!

Но съм много любопитен и се стремя да се науча - да съм просветен в лозарското изкуство.
Имам само 2 малки асми /в сравнение с вашите/ и 2 Шпалира.



Тема Re: Адреса тинови [re: Vetrim]  
Автор Asen38 (член)
Публикувано16.12.09 09:41



Vetrim, твоя EMail адрес (даден тук) е невалиден - не става.
Ние се познаваме от темата "Хисаря"





Тема За резитбата...нови [re: Asen38]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано18.12.09 03:18



Миналата есен, понеже ме домързя да чистя периодично листата, а и гледах комшията по двор, който, поне на външен вид, е по-напреднал, взех, че поорязах лозите по на 5-6та пъпка, като клоните с листата ги хвърлих.

На пролет, както подобава, на 14-ти февруари, ритуално зарязах първата пръчка и разлях от ланшното вино в корените - за плодородие. По-насетне, като тръгна мъзгата, рязох на 2 - 3та пъпка, като оставях и нейде повече - да дръпне пръчката, та да иде, където съм намислил.

В пръскането съм новак - то си е химия, с която, по природа, съм скаран, но няма как - налага се да се справям. Повечето гледам от комшиите, но решавам кога и как аз, пък и като ми нападне някоя болест листата, отивам в аграрната аптека к няколко проби в ръце и се консултирам на място, като се стремя да взема на-доброто от предлаганите продукти. Единствено е важно да спазваш техника на безопасност при пръскане - като при химическа защита!

Та пролетеска, жената като видя как съм изпонакълцал асмите - оголели, небето синее - уплаши се, че нищо няма да изкараме... ама сега ме признава! Просто трябва по-голяма смелост и безотговорност - ако нещо се скапе, ти си майстора, ще направиш нови, по-добри, но ще имаш и урок, който да те предпазва. Няма безгрешни, но малко са тези, които си вадят поука.

Тая есен редовно събираме листата и ще подрязвам едва напролет, понеже сега ми бяха поизмръзнали някои от оставените пръчки - предполагам, че мъзгата, като се прибира към корените през есента, оставя по-голяма част от съчката без захар и като съм я намалил, до разклонението е направо беззащитно. Та, независимо от комшията, който пак си намали съчките, реших да приложа другия подход - с 1 рязане, та да видя какво ще стане...









.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.