Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:45 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Лозя: Сезон 2010  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано03.12.09 09:43



С голям кеф отварям тая тема, макар да е номинално още 2009, след опадането на листата вече лозята са бременни със зародиша на следващата реколта.
Вчера моят човек на село ми се обади, че е приключил с дисковането(есенната плитка обработка) на лозята ми на Бачово. Доста съм доволен, всичко е в срок, готов съм в ранна пролет да започна с торене, резитби, възстрановяване на телената конструкция на едното, което е доста многообещаващо и преприсаждането на едно друго, малко, с Каберне, твърдо съм го решил, разбира се, доколкото ми позволяват възможностите и времето(темпорално и метеорологично).

Редактирано от Kиpo на 03.12.09 09:43.



Тема като хвана темата...нови [re: Kиpo]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано15.12.09 02:36



само между другото - откъде произлиза името Бачково?

там е добро в страничните дефилета за плодни дръвчета.
Не е ли малко ветровито за лозе?
Ама щом казваш, че става, навярно си прав.

Там нямате ли кметица начело на селото?
пп случайно се запознах с нея, като я информирах за поредното пролетно почистване на реката от Клувията до Еленина чешма...











.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"

Тема Бачовонови [re: Vetrim]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.12.09 10:16



без к. Кметица е, даже става за ... литературни разговори. Плодни дръвчета - не знам, трябва яко поливане първите години, но кайсии и праскови стават един път - това, принципно, тая година едно двугодишно дръвче ми роди 2 кайсии,м които узряха на 2 юНи.
Ветровитостта е +, при това решаващ, особено за Гъмзата. Полезна е и за много от другите сортове, но при нея е решаващо предимство.



Тема Re: Бачовонови [re: Kиpo]  
Автор Vetrim (сталкер)
Публикувано18.12.09 03:33



Да, прав си - точно там се е събирал Бача (таксата за преминаване през прохода през Родопите).

На времето, от равнината долу за през прохода всичко се е товарило на мулета,а техния керван се е наричал Пампор. Горе са остядали за почивка, та оттам и името...

Единствения камилски керван, за който научих, по нашите земи е този, с който дълго време са превозвали товари и оборудване при мини Маджарово. Наскоро излезе книгата със спомени на главния им инженер...

1. Ето и една загадка - закачка по темата за виното:
Най-доброто грозде по нашите земи се е отглеждало на т.н. "бяла пръст" - мисля, че го дава Челеби, но и други пътешественици го споменават като най-доброто в Империята.
Къде, според теб, се е намирал този район?

2. Гледам, че единия ми комшия си слага тор около корените на асмите - да ги захрани. Какво е редно да се направи по въпроса. Аз лично имам доста пепел от предните години от камината - пазя я и после торя овошки и квото падне, но не вандалски. Да слагам ли на асмите, та да може с влагата да пропие в корените през зимата? Какво евентуално още да добавя, та да не ги лишавам от необходимите им минерали и др. съставки?










.

"Робът се бори за свобода,
свободният - за съвършенство!"


Тема не става дума за Родопите, а за Северозападанови [re: Vetrim]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.12.09 09:58




Иначе - тори спокойно, и напролет не е късно, но с по-обилна поливка. Лозата реагира веднага и много признателно на всякакво торене и поливане.
Аз също торя с дървесна пепел от един хижар на Петрохан си прибирам пепелта неколкократно зимата, лозите са най-големите любители на калий. Можеш и с комплексна тор, ако няма достатъчно оборска, а април-началото на май (но само, ако си торил преди това с комплексна!) и с азотна.
Най-добре е да занесеш почва за анализ в съответна лаборатория, но за една асма не си струва, разбира се.



Тема Re: помогнете ми да се науча да режа асма и лозе ннови [re: Kиpo]  
Автор mitco (непознат )
Публикувано13.03.10 11:05



Моля Ви да ми помогнете със съвети да се науча да си режа лозето - на асма и на ред.





Тема бих искал, нонови [re: mitco]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано17.03.10 10:04



освен да спазваш основните принципи при резитбата, не знам какво друго мога да ти кажа тъй, от разстояние.





Тема Re: бих искал, нонови [re: Kиpo]  
Автор medel76 (новак)
Публикувано18.03.10 19:21



А моето си търся някой който да ми го отреже срещу заплащане



Тема Re: бих искал, нонови [re: medel76]  
Автор mitco (непознат )
Публикувано23.03.10 20:26



Здравейте аз не знам основните принципи какви са. До сега три години под ред баща ми идва да го реже и сигурно и тази ще дойде, но искам да се науча ако е възможно по този начин -имам пред вид за кучето и това че не е станало касапин





Тема Мананови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.07.10 08:50



Заради високите температури, съчетани с чести валежи и (много) висока влажност, тази година със сигурност няма да бъде същата


Който не е пръскал поне 3-4 пъти досега(и поне още 2-3 пъти предполагам), при това със системни препарати, неминуемо ще претърпи огромни загуби на грозде: в моите контролни няколко лози, които не съм пръскал, заразените листа са над 2/3, поражения има по гроздето, около 50 на сто от него е поразено от мана и оидиум.
Спокойно може да се приеме, че който не е пръскал европейските си сортове, на практика няма да обере почти нищо наесен. Както е казал Кочо Честеменски: "-Жена, ти виждаш, това е положението!"
Вадете Акробата и Ридомила, ако искате да остане някакво грозде по лозите.

Кажи му да взема причастие и да спасява душата си и душите на своите хора.
.

Редактирано от Kиpo на 08.07.10 08:51.



Тема Re: бих искал, нонови [re: mitco]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.07.10 08:54



-нанасяне едностранно рани на старата дървесина, когато това е възможно
-скъсяване на старите плододаващи звена, когато това е възможно
-резитба с "визия" какво ще се колтучи на зелено и по-важното: реже и следващата година(при мен тя дойде на 3-4 година след като започнах да режа по 10-15 дка на година

)
-съобразяване със силата на лозата при определяне натоварването И(пак много практика)
етцетц

Кажи му да взема причастие и да спасява душата си и душите на своите хора.
.

Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано13.07.10 21:41



Тази година ще имам толкова много грозде като никога до сега. Снощи падна дългоочаквания обилен дъжд. Кеф!



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: engel2]  
Автор Aнтoн Блaгoeв (новак)
Публикувано16.07.10 14:42



----Ей, има ли зряло грозде някъде?Аз във вторник видях прошарило червено грозде в асмата на един колега.Ходих нарочно до тях защото не му вярвах, по дяволите, та ние сме във високите полета на 550м. н.в..Даже перлата още няма признаци за зазряване, а това вече се червенее.Тази лоза за пръв път проражда, чепнах едно зрънце, има мискетов аромат.Да не е някаква суперрана червена перла, някой да знае, нещо по въпроса?



Тема Моя Кардинал на селонови [re: Aнтoн Блaгoeв]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано19.07.10 11:03



също се прошарва вече, но съм имал и години, в които на 24-25 юли веч ее бил почти готов. предположението ти ми звучи разумно, определено е някакъв по-рядък свръхранозреен сорт.



Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано08.08.10 08:55



Не бях ходил до лозето 2-3 дни и вчера с изненада видях,че моето каберне,което за първа година ражда също е започнало да прошарва.Даже един грозд беше почти изцяло червен.Разбира се червените зърна нямат още много тъмен цвят,но ми стана чудно,мислех че трябва по-късно...Споделете мнения нормално ли е.Може да кача и някоя снимка следобед.



Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.08.10 13:05



Нормално е за тия жеги. 2000 година Гъмзата ми имаше 19.5 захарност на 30 август. Тогава бе уникално, разбира се, но и сега август е 4 градуса над норма за момента, очертават се турбожеги, при това продължителни.

Сюжетът представя трудната дилема на героинята, разкъсвана от любовта към два красиви вампира


Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: dido1966]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано08.08.10 18:46



Ето няколко снимки







Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.08.10 19:13



Бравос(т)!:))



Сюжетът представя трудната дилема на героинята, разкъсвана от любовта към два красиви вампира

Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано09.08.10 00:32



Мерси за оценката

А трябва ли да пръскам още за мана и оидиум....мойто некомпетентно око не вижда поражения ,но знам ли....



Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано09.08.10 12:17



На твое място бих направил едно пръскане с Шавит или бордолезов р-р с предпочитание към първия вариант, но ти си решаваш.



Сюжетът представя трудната дилема на героинята, разкъсвана от любовта към два красиви вампира

Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано11.08.10 11:41



Шавита ми свърши и скоро не мога да купя.Разполагам с ВЕРИТА, ДИТАН М45, КУПРОЦИН СУПЕР,ПЕРОЦИН,ТОПАЗ.Предвид карантинния срок,с какво е най-удачно да пръсна.Пак казвам,че не виждам засега повреди,но де да знам...



Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.08.10 12:35



Купроцин и Топаз тогава. И вече- каквото реши Небето насетне:)



Tarsq polovinka s ili bez deca s koqto da prekaram lqtoto, godinata ili ostatuka ot givota!

Тема Re: Моя Кардинал на селонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано11.08.10 22:54



Направих го привечер...макар че от ятата врабци не знам какво ще опазя.....сидита ли да качвам на тел не знам,дайте съвети



Тема покрий го с мрежинови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.08.10 08:23



догодина, щом сега нямаш възможност.

Tarsq polovinka s ili bez deca s koqto da prekaram lqtoto, godinata ili ostatuka ot givota!


Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано02.09.10 10:46



Tuj, deto дедо ви ви го разправя още от юни, вече е и в устата на официални лица от ИЛВ в Плевен. Не ми се търси линка, но жената си каза - до около 30 на сто по-малко реколта от м.г.
Според мен и това е малко оптимистично, но все едно - фактът си остава, поредицата от 3 хубави години свърши, тая няма да е такава(в комплексно отношение).

знае ли някои защита на дама.и защита на хората споделете free И БОГ ще ви дари с здраве


Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано10.09.10 17:23



Днес ми попадна рефрактометър та реших да се възползвам и да направя няколко измервания на зърна в различна фаза на зреене.Зърно от най-силната ми лоза

показа 19,5 захарност.От друга едно излезе към 17,а едно което още леко розовее излезе към 15,5.Разбира се,не съм тръгнал още да го бера,ще почакам да налее още.След някой и друг ден ще замеря пак.Според вас ако изчакам до 20-25-ти колко ли ще стане?



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.09.10 19:38



Изчакай. Цялата следваща седмица ще имаме хубаво време и ще имаш поне 1.5-2 градуса в +!

знае ли някои защита на дама.и защита на хората споделете free И БОГ ще ви дари с здраве

Редактирано от Kиpo на 10.09.10 19:39.



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано11.09.10 15:11



Дано само да не викам дявола...но ми е интересно нещо

Твърдата ципа на кабернето ли е причина засега ни едно зърно да не ми е нападнато от врабчетата(цели ята имам в царевицата и са оглозгали поне по 4 см от мамулите),пчели не липсват...най-малко 70 кошера на 100м., и си хапват падналите сливи с кеф....Лаская се от мисълта,че съм предотвратил доколкото мога нападения,но докога ли?



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.09.10 17:09



да това е най-основателна причина. Абе каберне е супер сорт за вино.

знае ли някои защита на дама.и защита на хората споделете free И БОГ ще ви дари с здраве


Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано15.09.10 22:53



Уж съм възпитан и културен,но не мога да се стърпя извинете ме ....мамка им на крадците

Всеки ден знаете ги посещавам моите лозички и какво днес....Най-големите гроздове обраниПрез бодливата тел прескочили и рязали с ножче хамалската,дебелите пръчки в тъмното ги дялнали до половината мръсниците.Все пак ценя отмъкнатото на 1-2 кофи от най-сочните,дето ги бях снимал.Както и да е,мислех да ги дебна нощес и да им счупя ръчичките,но се отказах...имам тежка ръка и де да знае човек...Догодина ще им правя капани аз
Равносметката:51 кила каберне от 21 лозички,да речем че е било към 70кг.преди да ми "помогнат"с брането.
За първо раждане мисля че е добре по 3.5 средно от лоза....Досега го мачках и го сложих в бидона.След малко меря захарност и ще я мисля понататък....явно ще му слагам захар и вода за количество,макар че не ми се искаше.Имам вариант да добавя утре от асмата 1-2 кофи,но то е от онова непръскащото се и засега е киселко...дайте съвет дали да рискувам



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.09.10 09:45



Не разваляй най-хубавия винен сорт с някакви хибридни или американски боклуци! Наистина е по-добре да туриш (на това количество) десетина литра вода и захар(не повече) и да си изтеглиш 30-ина литра общо елексир!:)

Жено, Ђе ми jе пиштољ?
Фуj оваj не ваља, Ђе ми jе већи?


Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: dido1966]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано16.09.10 12:25



Мамка им и на крадците , мамка им и на косърите !
Я не си разваляй кабернето с кисело грозде . По-добре да изпиеш с приятели 25 литра елексир , отколкото сам 40 литра киселаш .



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: hadjiyata]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано16.09.10 12:50



Така и ще направя,снощи махах чепки до 12часа.Видяха ми се доста големи ,та рекох да ги претегля накрая-излязоха към 4 кила.Инак доста сок изстисках,захарност според битовия ми захаромер 20,5 а според рефрактометъра-18,5.Сложих му 6 кила захар и 15-тина литра вода,но май наобед ще трябва да добавя още за коригиране,май мина 25градуса.А на кой уред да вярвам...



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.09.10 13:11



Добре си сторил, не махай и не слагай повече вода и захар!:)
От 6те ти кила захар 4-4.5 са отишли за водата, остават ти около кило и половина за кашата- все едно си добавил 3 на сто, идеално, налучкал си точно колкото трябва.

Напротив!Има два вида спасяващи се:праведници и покаяли се, това зависи от ТЯХ, а не от Бога!


Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано20.09.10 12:19



"Кире" , ще можем ли да се надяваме колегата да почерпи по едно елексирче за добрите съвети ?





Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано20.09.10 15:04



Хехе:)
Не знам, ще видим. Ама трябва да внимава да не се вкисне:)))



И падам и ставам и Богу се надявам, но не спирам църковността!

Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано21.09.10 12:13



Уверен съм , че опасенията ти за вкисването се отнасят за виното . Тъй като денят си личи от сутринта , нека да вкусаме от първото вино на колегата , за да можем да прогнозираме и дебатираме .





Тема има поверие, че...нови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано21.09.10 12:37



ако почерпи навреме, няма да се вкисне



Всички ние имаме достатъчно сила, за да понасяме чуждите нещастия

Тема Re: има поверие, че...нови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано23.09.10 12:13



Има и още едно :
Почерпването за "сефтето" стократно се възвръщало .





Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор Обективен ()
Публикувано06.10.10 20:56



Здравейте, колеги лозари и винари ! :)

Първо искам да споделя и аз какво направих тази година и с какво разполагам като имам един въпрос в тази връзка.

Става въпрос за град Димитровград.

В двора си имам на 80% черен унгар (някой може ли да ми каже нещо за този сорт, защото нито Гугъл е чувал за него, нито някой по на запад от Пловдив - нещо средно между Мавруд и Каберне Совиньон го оценявам, но не е нито едно от двете), 10% бял унгар и към 10% памид. По принцип захарността му варира в различните години между 21 и 24, което е много добро за доврски асмалък (според мен). Тази година съответно брах на 2 пъти през 2 седмици и първия път показа малко над 21, а днес като обрах втората част (в т.ч. памида, който е доста по-чорбест и несладък) показа 23. Няма да коментирам за унгара, че никога не го пръскам с абсолютно нищо, нито го торя (с изключение на кокоша тор от време на време) и никога не съм имал каквито и да е проблеми - изключително устойчив сорт и освен това гроздовия сок като се смачка е направо черен (много тъмно червен) (по принцип е като каша и се налага леко да се разреди или с памид или с вода, защото трудно се точи след това), което според мен (вие ще кажете прав ли съм) е белег на много високо съдържание на желязо може би ... Но никъде не мога да намеря повече информаиця за този сорт. Толкова за унгара. Добавих малко захар да го докарам до 24 и си чакам виното. :) Ако изпитвате затруднения за унгара, утре ще го снимам - имам няколко салкъма дето оставих необрани...

Тъй като сме винарски край, някъде от нашата община или общ. Харманли ми докараха едно Мерло на 30 ст (към 120 кг) - захаромера (битовия както го наричате) показа 26.3, а хора от миналата година, които са го използвали твърдят, че е било над 27 (не знам дали е възможно).

Това е за мен този сезон...:)

Редактирано от Обективен на 06.10.10 21:02.



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Обективен]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.10.10 10:00



Т. нар. "Унгарка", без да съм напълно сигурен КАКЪВ точно хибрид е, със сигурност е хибрид(между някой нашенски сорт и лабруска, американски вид). Тук съмнения нямам - щом не се пръска(кодова фраза, дефинираща

).

За Мерлото нямам съмнения, че може да достигне посочената от теб захарност. Преди време се занимавах с едни лозя от тоя сорт, достигаше 22-23 в нормални години, а 2000 достигна 26+ при неособено грижливо гледане.
За сока на Унгарката ти - гъстотата идва от пектинови вещества най-вече и захарността...няма как да бъде измерена точно поради тая причина, споменавал съм го по-горе(цитирайки по-умни и начетени от мен мъже-автори на дебели книжки).
В северозападния край, ама крайния Северозапад, Брегово и околните села, които не са точно винарски край(независимо какво си мислят), е много на почит т. нар. Американка, която всъщност е Сейбел или Зайбер - свръхтъмен сорт с оцветен сок, хибрид, разбира се(оцветеният сок абсолютно изключение сред евросортовете (виното тегли оцветителите ОТ ЦИПИТЕ по време на ферментацията, общо казано). Сещам се само за един грузински и един френски(Аликант Буше). Но трябва да погледна в книгите с какви родителски сортове. Твърде е вероятно единият родителски да е точно упоменатият френски багрилен сорт.

Редактирано от Kиpo на 07.10.10 10:07.



Тема Re: Лозя: Сезон 2010нови [re: Kиpo]  
Автор Обективен ()
Публикувано07.10.10 20:52



Значи, започвам първо със снимките, ето ги на унгара:







До колкото разбрах, става въпрос за сорт ГАМЕ или известен още като ЛЕМБЕРГЕР в Нюнберг-Германия.

Стана ми интересно обаче това за пектиновите вещества и захарността - излиза, че аз изобщо не мога да измеря захарността му, така ли ? По-скоро нагоре или по-скоро надолу клони битовият захаромер при този сорт поради този фактор ?

Иначе това е най-ароматния сорт грозде, който някога съм вкусвал (особено белият унгар) - няма го този натрапчив вкус на сладко, когато изядеш повече от 2 салкъма от другите сортове (Мерло, Мавруд и др по моя край) и тук се използва предимно за добавка (към Памид например), тъй като Унгара е много ароматен и много тъмен. Аз обаче си правя вино само от него, а и това си е екстра био-вино - без никакви пръскания и изкуствени торове...Но няма как да не сложа малко захар - просто, защото слагам по няколко литра вода за да го разредя, тъй като е прекалено гъста кашата...

А относно Мерлото - тук при нас не помня да е падало някога под 24-25 и почти всичките ми познати (особено от Харманлийско) не използват никога захар, тъй като гроздето си е достатъчно сладко. Тази година Мерлото беше 26.3 и направо все едно захар ядеш, а ширата беше като захарен сироп - чак неприятна след 1-2 чаши, а сега от унгара източих 17 л шира - толкова ароматна, приятна и тъмна като катран ...

Впрочем попаднах току що на това:

Гаме Ноар:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BC%D0%B5_%D0%BD%D0%BE%D0%B0%D1%80

Не знам дали има разлика с това:

http://de.wikipedia.org/wiki/Blaufr%C3%A4nkisch

но ми се струва, че това първото е по-близко до моя унгар...

Редактирано от Обективен на 07.10.10 20:54.



Тема ако наистина те интересува - е го де е Пловдивнови [re: Обективен]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.10.10 23:04



иди в Селскостопанската академия и питай. Аз си залагам главата, че е хибриден сорт. Няма как да мине без американско лисиче генче и да е устойчив на мана и оидиум. Понеже не желая да прескачам нивото си на компетентност, спирам дотук.

зимата сте доиде рано и сте си отиде кусно. сте е уясяваста и вледеняваста.


Тема Re: ако наистина те интересува - е го де е Пловдивнови [re: Kиpo]  
Автор Обективен ()
Публикувано08.10.10 00:25



ГМО от колко години се използват ? Този сорт е от дядо ми, а преди това е бил също доста познат. Мисля, че не е имало ГМО преди 50-80 години ...



Тема GMO има много малко общонови [re: Обективен]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.10.10 10:24



с хибридизацията, която хората провеждат от хиляди години, за да получат растения с нужните им качества.


В единия случай се бърка директно в генома на клетката, а при втория се кръстосват две и/или повече (многократно) родителски форми.

Конкретно при лозата още с идването на филоксерата в Европа учените и лозарите се опитват да получат устойчив хибрид, съчетаващ резистентността на американските видове, с качествата на европейските. Успех няма и досега на 100 процента - лисичият вкус, наследство от американските, изглежда върви в комплект със филоксеро- и фунго-устойчивостта. В една или друга степен, но никога - нулева.
Има вероятно хиляди сортове, някои, като твоя или Виала да речем, достатъчно добри, но...

зимата сте доиде рано и сте си отиде кусно. сте е уясяваста и вледеняваста.

Тема Re: GMO има много малко общонови [re: Kиpo]  
Автор Обективен ()
Публикувано08.10.10 22:53



Хм, не знам какъв е този лисичи вкус, но този сорт за който говоря ми е най-приятен за ядене...А пък други недостатъци на хибридите не виждам...Но като прибавя това, че няма никакви пръскания - даже е предимство, че е хибрид. Ако е такъв. Даже си мисля Памида (уж древен сорт) да го заменя с Унгар - изобщо не ми е сладък - само за разреждане го използвам във виното...



Тема това си е твой изборнови [re: Обективен]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано09.10.10 11:41



Щом ти харесва, разбира се, че ще си го гледаш.


Аз също харесвам за 1-2 пъти аромата и вкуса на някои хибриди(че и чистата Лабруска-семка Ноа), но само в определени носталгични настроения. Други път, израснали по времето на Бай Тошо си го харесват само него, остатък от времето, когато от половин-един декар се получаваха при съответните грижи по 2-3 тона грозде. Просто в съвсременната европейска практика тия сортове са забранени за промишлено отглеждане по множество причини, основната от която е опазване на значително по-качествените и разнообразни стари европейски сортове за сметка на многократно по-лесно отглеждаемите хибриди(не се пръска, сади се от пръчка, ражда по 2-3-5 пъти повече) и т.н.

Затова и исках да вмъкна вчера в мнението си, че не желая да обиждам ничий вкус, просто цитирам мнението на европейската лозарска наука, но виждам, че си ме разбрал правилно. Тъй че - наздраве и всеки да си живее и пие както и каквото му харесва, щом не пречи на останалите(какъвто е нашият случай)

зимата сте доиде рано и сте си отиде кусно. сте е уясяваста и вледеняваста.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.