Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:28 17.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Как да вкоренявам лозови пръчки ?нови  
Автор iham (невинен !!!)
Публикувано25.11.09 22:11



Идеята ми е да нарежа лозови пръчки от харесвани от мен лози и тази зима да ги окореня , за да допълня останалото накрая празно место от лозето си .
Намислил съм като ги нарежа да ги сложа в щайги със смес от пясък и земя , разбира се и да ги полея и наблюдавам .
Лошото при мен е че живея в апартамент и нямам подходящо место , освен в мазето. То обаче през зимата е студено и тъмно .
Ето и въпроса ми :
дали ще имам успех в това начинание или предварително е обречено на неуспех ?
Но поне нищо няма да ми коства да опитам.
Какво е вашето мнение ?
Дайте съвети .
Благодаря предварително за проявеното съдействие .

Редактирано от Kиpo на 14.01.10 22:02.



Тема Re: Как да окоренявам лозови пръчки ?нови [re: iham]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.11.09 08:34



Няма да стане така.



Тема Re: Как да окоренявам лозови пръчки ?нови [re: Kиpo]  
Автор iham (невинен !!!)
Публикувано26.11.09 09:50



Киро , нямам други условия .
Знам , че трябва да са на топло . светло , ама така е при мене .
Все някоя ще се хване. Що пък да не опитам, сами ще се убедя в нещо , което другите знаят вече. Нали знаеш как стават откритията : всички казват , еее това нещо не може да стане, но някой не го знае това , прави го и ето че става и това вече е откритие .


Колкото не ми стигнат.ей го пазара .
А идеята ми е да ги окореня е , че аз си знам сорта , харесвам го и искам от него . На пазара не е точно така, когато преди повече от 25 години съм садил това малко лозенце, видях че болгар с болгар не си прилича.Имаше разлика и между другите сортове. . Сега си знам лозите и от хамурския мискет ще избера само от определени лози .
Това което ще направя няма да ми коства нищо , освен да добия опит.



Тема Няма как да стане теоретичнонови [re: iham]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.11.09 09:56



щом е студено. По принцип присадените лози се вкореняват в големи тъмни но ТОПЛИ помещения, има минимални изисквания за температурата, при които протичат биологичните процеси при лозата, както за образуване на калус, така и за вкореняване. Нямаш ли поне 20-ина градуса постоянно(не помня точното число, а и не ми се рови), няма да стане, моето мнение е, че ще си загубиш времето.
Освен факта, че поне ще съхраниш пръчките, които ще вкорениш напролет при близки до идеалните условия, щом ще е хладно


И това е нещо.



Тема Re: Няма как да стане теоретичнонови [re: Kиpo]  
Автор iham (невинен !!!)
Публикувано26.11.09 15:13



ОК Кире , и аз така знам. Но имам и някой дивачки , които напролет ще ашладисам и поне това ще ми е ползата от запазване на пръчките.
Благодаря за съвета.



Тема -точно!нови [re: iham]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано27.11.09 08:44



За ашладисването. Иначе, повтарям, теоретично е възможно, но подходящите температура и влажност са възлови и непренебрежими условия- заедно и поотделно. Постигането им в оптимални граници е невъзможна или поне прекалено трудна задача ей така, от раз в мазето. Успех!





Тема Re: Как да окоренявам лозови пръчки ?нови [re: iham]  
Автор ивoH (непознат )
Публикувано29.11.09 00:24



Здравейте,
нямам голям опит, но не е ли по-добър варианта да се използват лозови пръчки нарязани на пролет по време на резидбата. Навремето моя дядо при резидбата си подбираше пръчки, които му харесат, презимували добре и тях ги засаждаше. Миналата пролет и аз повторих неговите стъпки , мисля че горе долу се справих с нещата. Мисълта ми е, че около 10-12 пръчки се вкорениха от 15.
Не знам по какъв начин мислиш да ги съхраниш твоите пръчки ,но при положение, че казваш в мазето е студено, няма ли опасност да измръзнат(принципно говоря виж какво се е побъркало това време) или да засъхнат. Но както ти сам каза не е лоша идеята да опиташ този вариант.



Тема Re: Как да окоренявам лозови пръчки ?нови [re: ивoH]  
Автор iham (невинен !!!)
Публикувано29.11.09 08:10



ивoH , и това напролет да преценя кои пръчки са подходящи за присаждане или засаждане съм го правил.
Сега пък реших да опитам и този вариант. Това е само експеримент. По начало не се надявам на голям успех , ама да си седят там в мазето. Ако жена ми позволи , може и в необитаемата спалня през зимата да ги поставя





Тема ненови [re: ивoH]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано30.11.09 09:29



Въпреки проточилите се вече 3 поредни безпроблемни зими, ВИНАГИ има опасност от частично измръзване на пъпките - предните две бяха(2004/5 и 5/6 такива. Така че най-хубаво е да се играе на сигурно и да се събира посадъчният материал от есента. Уточнявам: може да се случи веднъж на 10 или 20 години, но да хвърлиш маса труд по подготовка и засаждане и да се окаже, че половината пъпки са замрузнали е тъпо.
Все пак, всеки си прави сам изводи, преценка и решава.





Тема Re: Как да окоренявам лозови пръчки ?нови [re: iham]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано30.11.09 20:54



Вместо пръст може да използваш дървени трици . Счита се , че влияят по-добре на вкореняването и да по-леки от пръстта .
За самото вкореняване , ашладисване и полълване на лозите е необходима температура по-голяма от 17С . За това може да си отделиш едно място в килера - хем е що-годе топличко , хем и що-годе светло .
Успех




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.