Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:26 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Как да окоренявам лозови пръчки ?нови [re: Dolce De Leche]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано15.01.10 22:44



Младата лоза е мъхнато растение - корените й искат проветряване , затова се вкореняват в пясък (от пясък до пясък има разлика , нали ? ) . А и самите лози си "предпочитат" леко песъчливите почви .



Тема Re: Не казвам да ги засадиш в пясък,нови [re: Kиpo]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано16.01.10 20:29



Благодария за търпението и добрата воля! Аз съм абсолютно начинаеща, но старателна и амбициозна ученичка.


Прегледах няколко книги, но там обясненията не бяха от А и Б и за хора без опит като мен. Разбрах, че ще имам проблем с почвата. Мястото , което съм определила за засаждане е в близост да иглолистни храсти. В една от книгите пишеше, че те(иглички, корени) окисляват почвата. Трябвало да се обработи с препарат, за да се неутрализира. На пролет ще занеса проби за анализ. Не ми е ясно ако подготвя и неутрализирам почвата при засаждането, завинаги ли ще трябва да го правя след като лозата и иглолистните храсти ще съжителстват в непосредствена близост?
Какво означава "яки дупки"? Колко дълбоки и колко широки? Аз имам 8 пръчки. Ако всички оцелеят до засаждане, мога ли да засадя 2-3 в една дупка, за да стане лозата по-голяма?

П.П.Дали да не премина на бележки и да прекратя тормоза над клубните спецове-лозари с невежеството си?!

Редактирано от Dolce De Leche на 16.01.10 20:32.



Тема Сакън!нови [re: Kиpo]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано16.01.10 20:38



Пепел ти на клавиатурата за канадската Арктика!

Аз съм на няколко "обръча" южно от там.



Тема Re: Как да окоренявам лозови пръчки ?нови [re: hadjiyata]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано16.01.10 20:43



Разбирам. Засадих ги всички заедно (8 пръчки) в пясък в отрязана 7-литрова бутилка от вода. Има ли опасност да си пречат или да им е тясно, за да ги "разширя" в още една-две?



Тема Re: Как да окоренявам лозови пръчки ?нови [re: Dolce De Leche]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано17.01.10 22:33



Е , щом си решил - може и да ги "поразшириш" . А осигури ли им проветрение на корените ?



Тема Re: Не казвам да ги засадиш в пясък,нови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано14.02.10 13:30



Честит Трифон Зарезан на всички!Живот и здраве и пълни бъчви наесен

.Та в този ред на мисли днес зарязах моите лозички каберне, отрязах десетина пръчки по 60-70 см.Имам идеята да ги вкореня напролет заедно с още други при същинската резитба.Въпросът ми е как най-добре да ги съхраня до пролетта,а и да ги разрежа ли на две като са дълги.Докъде е най-добре да се забодат и при какви условия да ги държа?



Тема Re: Не казвам да ги засадиш в пясък,нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.02.10 10:35



тя пролетта идва след 2-3 дни


Ако ти е тежка почвата - при засаждането горната 1/3 част на резниците трябва да е над равнината на повърхността и. Разбира се, трябва да засипеш хубаво поне ма 2-3 сантиметра над отреза с рохка пръст, при това така, че да няма опасност да се оголи от силен вятър или дъжд. Според част от литературата при тежки смолисти почви или черноземи над повърхността трябва да бъде дори половината резник, за да се осигури по-добър въздушно-воден режим на корените в тежката почва. излишно е, но да напомня, че поливките лятото трябва да са ти почти ежедневни.
Лично за мен това си е чиста теория, тъй като на моята песъчлива почва тия проблеми липсват: засажда се целият резник, тъй като отцедливостта и дишането са осигурени
А, преди засаждането на разсада, трябва да обърнеш (реголваш ръчно) съответната площ(ивица) ПОНЕ на 70 см дълбочина - с оборската тор на дъното, всичко по учебник.
Успех!
Дееба, ако не забравя ще взема да направя едно показно със снимки тая пролет.



Тема горното- ако ще правиш разсад.нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.02.10 10:37



Така е най-сигурно.
Ако ще садиш директно....засаждай за всеки спучай по две, това е сигурен начин да увеличиш вероятността да се хванат директно. Лично аз бих ти препоръчал предварителното вкореняване, ама...ти си решаваш!





Тема Re: горното- ако ще правиш разсад.нови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (новак)
Публикувано15.02.10 16:03



Мерси Киро за полезните съвети

Аз ги боднах на дълбочина около 7-8см в една кофа с пясък и дървени трици.Има ли значение дълбочината на която за забучени?
Инак мисля при основната резитба да избера по-прави и ще ги садя направо ,няма предварително да ги вкоренявам.Предполагам,че по-дебелите са по-подходящи за целта,нали?Почвата ми е тежка,няма пясък та се чудя дали в дупките да добавя при саденето,или няма смисъл...И друго-виждал съм като режат пръчки,че се оставя в долния и край 3-4 см.част от друга пръчка,нещо като Т-образно става.Това задължително ли е?



Тема Re: горното- ако ще правиш разсад.нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.02.10 16:21



Аз ги боднах на дълбочина около 7-8см в една кофа с пясък и дървени трици.Има ли значение дълбочината на която за забучени?

Щом е временно, важното е само да не подсъхнат- овлажнявай ги периодично И отгоре, ама гледай да не плесенясат, ако не е проветриво.
За директното садене- действай, макар книгите да са доста предпазливи по въпроса, особено за подсаждане в стари лозя при липсваща САМО една лоза(съседните са "овладели" терена с корените си).
По-дебелите...идеалните са между 8 и 12 сантиметра, по-дебелите се предполага, че са с по-рехава структура и податливи към загниване, НЕ БИВА да са взети от лакомци(пичове)) поради тая причина не са подходящи! За по-тънките от 7-8 мм -ясно, слаби са.
Въпросът ти за резниците с двегодишен чеп в основата има два отговора- на дедо от село и на литературата: Първият ще те посъветва да садиш САМО такива, а литературата дава предпочитания на тези без чеп долу, макар да не ги изключва. Лично аз, отчасти въз основа на неособено големия си опит, конкретно тук, съм склонен да заема страната на литературата: досега не съм видял разлика в прихващането между двата вида резници.
А, спорната практика за леко начукване на основата на резниците с цел производство на повече калус и съответно по-висока вкореняемост, за мен не е спорна - тя ДАВА резултат, от личен опит. Все пак недей да млатиш като телешка пържола, а ако не си сигурен, недей хич!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.