Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:17 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Тема лимон  
Автор kaфe (член)
Публикувано01.10.09 10:51



Как да си зазимя лимона на терасата ?
Някой отглеждал ли е домати в саксия или е само легенда?



Тема na терасата е по-вероятно да загиненови [re: kaфe]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.10.09 11:14



но нека по-опитни да ти отговорят. Моя, който клубарка ми даде за осиновяване преди малко по-малко от година, презимува чудесно в стаята, макар малко на тясно в един ъгъл. Но бе на топло и поливан. Другият вариант е на хладно и тъмно в мазе.
Понеже тая година ми стоя цяло лято на открито на село, сега ще го прибирам до седмица-две , но честно казано се колебая дали да го оставя във хладна и тъмна стая или на една светла тераса, на която обаче вероятно ще има и хладни периоди...Май ще се спр ана по-хладния вариант...голяма дилема, лимонът е красавец, лятото на открито му се отрази отлично.



Тема Re: na терасата е по-вероятно да загиненови [re: Kиpo]  
Автор kaфe (член)
Публикувано01.10.09 12:02



Терасата ни е остъклена, с южно изложение, миналата зима я изкара там, въпроса ми по-скоро беше дали да го изрежа, а и ми казаха, че 1/4 от пръстта заедно с корените трябва да се махне-знаете ли нещо по тези въпроси? Аз миналата година доста го поокастрих и пак си пусна клони, дори върза 2 лимона, но не знам дали е правилно наесен или трябва напролет.



Тема :-))нови [re: kaфe]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.10.09 12:42



И аз съм пред подобен въпрос, но съм решил напролет: винаги е добре да презимува с повече снага.


Не давам акъл, само споделям моето решение. Иначев моят е семеначе, на почти 15 години, според "майка" му, дано чете тук и се включи... Още не е цъфтял. Когато го взех, имаше два огромни дълги лиановидни клона отгоре, ама дълги, по 3 метра и половина, при височина на основното растение около метър и нещо. Сърцето ми се късаше, но го пооформих като дърво и сега е едно доста кичесто и хубаво растение. Иначе пролетта се мъчи повече от месец и половина, докато се аклиматизира, но после-...! Змей!) Вече има трети ред разклонения, а четох, че плододаващи са четвъртите, т.е малко ще съкратя количеството им(ужасно много са) за да позаякнат останалите и да тръгнат напролет четвърти вече, които евентуално да цъфтят. Иначе го пресадих от оригиналната му кашпа(около 30 литра) в пробит 100-литров бидон, тъй че предполагам поне до пролетта няма да има проблем с това. Лятото го торих с комбинирана тор(Na-P-K) през около две седмици, както и с чист калиев нитрат няколко пъти, тъй че в момента е в перфектно здраве и форма.



Тема Re: :-))нови [re: Kиpo]  
Автор kaфe (член)
Публикувано01.10.09 12:54



Благодаря много!!!





Тема Re: :-))нови [re: kaфe]  
Автор din63 (непознат )
Публикувано06.10.09 21:47



Внимавайте с лимончето през зимата - нито на топло, нито на тъмно. Само на студено - около + 9-12 градуса и на светло !
Лимона все пак е овощна култура, не цвете. През зимата иска малко покой и на топло ще му окапят листата. Като споменахте тераса и то слънчева - гледайте да не му стане много топло за да не се събуди. И да не остане с много влажна почва в най-студените дни. В този момент дръжте почвата леко суха. И наторете като го изкарате през април навън. Може да си направите много хубав "шербет". Слагате в един стар бидон около 3 кофи добре разложена оборски тор, лопатка дървесна пепел, шепа комбинирана тор
/N P K/. Добре ще е да се сложи и лопата градинска почва. Всичко това се залива с 3-4 кофи вода и хубаво разбъркайте и оставете около седмица да се разтворят "продуктите". Прецеждате и пълните в пластмасови бутилки от минерална вода от 5-7 литра. Така ще имате "експлозивна смес" не само за лимона , а и за цветята в къщи за цяло лято. Шербетува се веднъж месечно !

Това е моята тайна и я споделям с вас драги форумци. Малко е трудничка като процедура и си е бая процедура, но затова пък ще "свалите" лесно комшийките.





Тема Re: :-))нови [re: din63]  
Автор kaфe (член)
Публикувано11.10.09 21:54



Отдавна исках да ви благодаря за съветите. За съжаление този шербет не ми е по възможностите, тъй като и аз като лимона имам само една тераса. Реших да не го стрижа през есента. Може би ще ми кажете какъв магазински тор да използвам?



Тема Re: na терасата е по-вероятно да загиненови [re: kaфe]  
Автор dido1114 (непознат)
Публикувано17.12.09 13:20



Възрастните лимони предпочитат почвена смес със следния състав 1- 2 части градинска пръст (чимовка), 1 част угнил оборски тор и 1 част пясък.

Плододаване на лимона

Плодовете на лимона се раждат на къси клончета, затова (както и с оглед храстът да се запази нисък) е необходимо растенията се подрязват два пъти през годината - през пролетта и през август. Клончетата, които са плододавали, се отрязват ниско на една-две пъпки. На клончета, които не са раждали лимони се правят пръстеновидни изрезки на кората с цел да спре нарастването и да се предизвика образуването на плодни разклонения. Изкуственото опрашване на цветовете повишава плододаването. Прави се, като леко се допират с памук тичинките, а след това близалцата на разтворените цветове на лимона.






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.