Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:12 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Домати - слана?нови  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано26.09.09 18:54



Новобранец съм в градинарството. Чета, че трябва да се оберат доматите преди първата слана??? Че аз от къде да разбера, кога ще и хрумне на първата слана да ни посети?
Ако някой тук може да ми подскаже, как да позная :)
Намирам се на 780м в западна Стара Планина.



Тема Кофтинови [re: groznata_beti]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.09.09 22:22



идният четвъртък ти е първият ден "тау"


Имаш вероятност за слана от порядъка на 20-30 на сто на това място и тая височина, ако си в затворена котловина.
Аз моите не ги мисля, имат поне още 2-3 седмици. Дори ги полях днес, има още няколко килца за доузряване по тях, вкл. от сорта Лонг Кийпър, дето държат и по месец-два, откъснати навреме.



Тема отбойнови [re: groznata_beti]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.09.09 23:00



Сланата бе в моделите от вчера, в сутрешните я позамазаха, а сега съвсем намалиха вероятността. Обери узрелите и полуузрелите, а съвсем леко започналите да зреят остави да доузреят- на моя отговорност!





Тема Re: отбойнови [re: Kиpo]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано27.09.09 05:37



Много ти благодаря. Както виждаш (часът на писане) сън не ме хваща за пусти домати. Не съм в котловина. Напротив.


На височко е.
Имам страхотни домати. Едната леха е с някакъв много едър сорт около 600гр , а еденични бройки бяха до 720гр. Другите са "биволско сърце, чери и едни "ранни"
Вчера започнах да обирам дребните зелени и сложих малко сурова туршийка. Днес ще обера всички узрели , а в сряда и полуузрелите. До тогава ще следя прогнозата за времето. За сега дават мин -3градуса.(в София) При какви температури пада слана и само теемпературата ли е решаващия фактор?
Тъй като си много отзивчив ще мога ли да ти досадя и с още няколко въпроса?
Предполагам знаеш българските пословици по този повод. След като си подал пръста, няма как да не ти захапя цялата ръка.



Тема трябва да е ясно [re: groznata_beti]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано27.09.09 20:00



тихо и да е под 3 градуса(приблизително, мисля, че при 4 вече е трудно, макар да говоря умозрително в момента).
А е така, защото Т се мери в метеоклетки на 2 нюметра над земята, докато при изцъклено нежюбе, достатъчно ниска влажност на въздуха и безветрие, Т при земята може да е и под нулата, Ако стандартните измервания на 2 метра да показват 2 или 3.
Значи, аз засадих моите домати на 29 март тая година в едно село във Видинско, където са ми лозята. Април се получи рядко студен около десети и в продължение на няколко дни следях през 5 минути хода на температурата(имам автоматична метеостанция на село и гледам данните в нет-а, когато съм в Сф през седмицата).
Имаше един критичен момент, когато във Видин минималната бе минус 2.4))
Викам си край, отидОха Монтесума и Кетцалкоатъл(доматите

)
На село показваше 1.6, тъй като съм малко над видинската паница и винаги е по-топло, но все пак не бях сигурен...Е, оцеляха- на равното е паднала някаква минимална слана, но при мен в подстъпа на пясъчните хълмове с лозята- не.



Тема СПОКОЙНОнови [re: groznata_beti]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано27.09.09 20:04



Вероятността за слана се отмени изцяло за следващите поне 7-10 дни. Нещо повече: Ще остане топло, дори в някои дни по-топло от днес и вчера.
Нещо още-по-повече: При тая атмосферна циркулация първата половина на зимата май ще отече доста МЕКА. ДОСТА. Ама ДОСТА


За ужас и шок на зимните талибани(не казвам, че е сигурно, а че има нарастваща вероятност)



Тема Re: ЕВРИКАнови [re: Kиpo]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано28.09.09 20:15



И аз реших да експериментирам днес и да съ пофаля пък ти кажи дали ли съм сгафила.
Изрязах де що има листна маса по доматиту


Оставих по мъничко отгоре най свежите листа и най-отдалечените от плодовете. Целта ми е да осигуря пълноценното използване на слънчевите лъчи.
Кажи ми моля те, че няма да си уморя насажденията като ги обезлистих.



Тема странна идея:-))нови [re: groznata_beti]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано29.09.09 11:09



Свършила си работата на сланата


Ама нищо де, нали си обрала доматите...))



Тема Re: странна идея:-))нови [re: Kиpo]  
Автор groznata_beti (karmen)
Публикувано29.09.09 11:27



Не се шегувай с мен моля, страдам от сърдечни заболявания. Само не ми казвай , че съм съсипала всичко. Аз като ги гледам как хубаво ги огрява слънцето , така им се радвам.
Обрала съм червените и дребните зелени. Оставила съм страхотни зелени и големи домати на слънчевите бани , като се надявам за една седмица да узреят.



Тема Да се надяваме, че си оставила достатъчно листнанови [re: groznata_beti]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано29.09.09 11:50



маса за целта


Спомних си като много малък, веднъж в средата на лятото, понеже ми пречеха, а баба ми, лека и пръст, режеше на ситно и даваше на патенцата, махнах ажсолютно всички листа на наколко слънчогледови растения, които бяха насадени за красота в единия край на двора))) Викам си: "много гадно сърби лицето, като се провираш между тях, з акакво са им на питите тия листа???)))
Иначе сериозно: то хубаво да ги огрява слънцето, ама все пак основната част асимилати за едреене и зреене на домата идва от листата(предполагам) иначе заузряване- ще узреят, нали зреят и зелените откъснати домати, няма страшно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.