Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:33 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Гроздобер '09нови  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано02.09.09 13:03



В събота го откривам с първа ръка Памид.
Реално захарността ще бъде с една идея над или около миналогодишната(Памидов гроздобер на 31 Август-1 септември, ако не се лъжа). Миналата събота захарността му бе около 17-18, надявам се да мине поне 19. Няма смисъл да го чакам повече, нужен ми е, подобно на миналогодишния, за леко лятно вино, от което сега се надявам да произведа поне 150-ина килца за да има за горещото полугодие догодина. Получава се наистина прелестно тъмно розе(имам един познат от Пле'енско, оня прави Гъмза със същия цвят!

), което, предвид липсата на танини, приятния плодов сортов аромат и високия Калий, е страхотно лятно вино. Разбира се, има памидовия общ кусур- почти никаквата киселинност, но...пак е отлично винце за жегите.
Инак, плановете ми включват главен гроздобер през почивните дни от 19 до 22.
Прогнозата за времето включва жеги до тая събота(5.09) вкл., последвани от неколкодневен хладен и валежен в някаква степен период и последващо относително сухо, макар без сегашните все още летни температури, време.
На някои места в страната в понеделник и вторник е възможно да валне и повече, дано не е при мен.
Успех и захарна реколта на всички лозари желая!



Тема първинови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.09.09 20:47



достатъчно достоверни прогнози за северозападния регион по време на празничните дни: Топло, около 30 градуса, променлива облачност, минимална вероятност за валежи: поръчково мини-лято.
Засега има още твърде много време, но ако до 3-4 дни остане в тоя дух, вероятността ще мине твърдо над 50 на сто! На път е третата поредна много добра реколта.





Тема Re: първинови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано08.09.09 22:57



Блазе ти . За мен , след тези дъждове , ще е третата поредна лоша .



Тема на мен първия ми гроздобернови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано09.09.09 09:47



през '98(прибрах малко над 900 кила от 5 дка(дядо ми бе починал предната година и поех от немай къде лозето, тогава едно с тая площ), при захарност около 19 бе реално най-лошата реколта. И все пак направих едно от най-хубавите вина, които съм правил.


Все пак зависи и от други неща, не се отчайвай предварително!



Тема Re: Гроздобер '09 [re: Kиpo]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано11.09.09 17:38



Миналата събота 05.09 обрат мускат-отонела и кайлъшкия мискет. Захарността бе добре - 23 градуса, количеството също за броя лози, обаче по муската гадните оси и пчели бяха нанесли много поражения. Все е имало поражения, ама те са били в рамките на допустимото - до 10%, тази година вероятно бяха към 25-30% от реколтата, а на някои лози гроздето бе унищожено до 60%.

Уж пръсках с разни лайки, соди, примамки слагах, ама ефекта беше малък (то и ме нямаше 15-тина дена да взема повече мерки). Някой ако има успешен опит от борбата с осите - да сподели . Иначе за разлика от друга година, тази птичетата не нападат много червеното грозде (то в двора на лозето съм сложил и мрежи де)



Тема пътувах из Северна Бг(не моята част)нови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.09.09 19:07



вчера и днес и виждам, че в Беленско(Баяла, Русенско) тече гроздобер на бели сортове, видях един голям леген с Мускат Отонел, а по околовръстното на Плевен вече предлагат Каберне, но според мен е излишно бързане за последното. Иначе с тъга наблюдавам как всяка година стават все по-зле плевенските лозя край пътя...



Тема Re: Гроздобер '09нови [re: Quellor]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано15.09.09 09:16



---За осите, пръскай с "Актара", но май че имаше 14дневен карантинен период, и гроздобера ще трябва да го правиш след това.Иначе този препарат има невиждан ефект спрямо осите.Осата пристига обикаля, обикаля,обикаля около зърното и отлита.Освен това май че и "кьосавците" избягват да кълвът .Използвал съм го само миналата година, и казах на един мой селски за да си опази асмите от осите.И като се видяхме после, ми казва:Абе пръскам аз и вървя напред, и като се връщам гледам врабци се търкалят по бетоно на дворо.--Та сигурно е бая як препарат.При мен в лозето беше като кошер, слагах бутилките с захар и оцет, и имат страхотен ефект осите като полудели се цопват в сиропа.И сигурно унищожих безброй.Пръсках с лайка и пелин, за много кратко ги спре.Но с този препарат ги изгоних и после почнах гроздобера, след като почнаха пак да ядът гроздето.Но май че е забранен от ЕС и трудно се намира .Аз си купих през юни тогава го продаваха заради колорадския бръмбар, едно пакетче е 2лв. за една пръскачка.Но до сега не съм пръскал, защото просто осите за сега ги няма, и дано не ми се налага да пръскам защото идва гроздобер, а няма да допусна да си направя "отровно вино".Всъщност от тази година смених мрежите, и от "гаца"минах на тези против градушка, а на тях отворите са 5х5мм, и имам съмнения че и те пречат на осите.Но пък отгоре и отдолу, съм я захванал мрежата с щипки за пране и покрай леторасите има голями отвори, така че надали мрежата е причината.Мисля си дали миналата година не им "прецаках" размножаването с капаните и "Актарата".И съм ги подгонил към вас!





Тема Re: пътувах из Северна Бг(не моята част)нови [re: Kиpo]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано15.09.09 09:57



----Така е с лозята, отива си едно поколение (дедите и бащите ни ) което направо боготвореше лозята.Отиват си и доста лозя.Но пък идват други, като нас, които садят на дребно по 2-3декара.Но има и други които садят със стотици.Минавал ли си покрай Карнобат, стотици декари нови лозя има.А близо до Пещера, там в какви каменливи баири са направили прекрасни лозови масиви.Я виж до магистралата близо до Чирпан, там един човек, Петър, в бивщите кариери на хълма (откарал е хумуса от магистралата в каманяците)направи стотина декара лозя.И на още много други места го има това.Аз не съм завистлив човек, но на покойния банкер Кюлев му завидях.Преди 12-13г. какво лозе (масив)беше направил близо до Мелник, нагласено, оградено с избата отгоре на хълма.Е не го е правил, като мен с пари от заплата, но е допринесъл за красотата на Родината. А сега след като го няма дали го подържат не зная.--Лозя в България е имало, и ще има защото сме наследници на :

Траките с лозя се славели,
неразредено вино пиели,
от капнала Орфевата сълза,
създали нова лоза.

Опитомела лозата Зела,
траките не подвела,
виното си им налела,
към дълолетие ги повела.

Устояли, тракийските гени,
да бъдат, хилядолетия непроменени,
затова българи съвременни,
доста с тях са родени!


Киро, виж като пия вино, какви стихове прописвам!---Ей и да не ми ги краде никой!



Тема железен си!))нови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.09.09 20:37



Наздраве, винаги се кефя на ентусиасти като теб, ейвалла!!



Тема И така, аз почвам утренови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.09.09 08:30



За два или ако не е достатъчно хубаво времето, три дни, ще приключа половината утре, на Арапския баир ще дам на лозята още седмица или две(идната седмица ще бъде предимно слънчево с повишаващи се температури след утрешния последен облачен ден и двата по-хладни, но слънчеви, в неделя и понеделник.

Иначе за нашия регион Лозаро-винарската Камара е имала идея да обяви начало на кампанията за 25-и Септември, но по настояването на местен лозарски бос, шеф на една известна фирма, включваща в името си известния сорт

, кампанията почва от утре.
Не, че ме бърка, разбира се, миналата година си обрах гроздето преди официалното начало на кампанията на тия търтеи от камарата, но тая по случайност ще се съобразя:-))




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.