Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:44 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Пак трябва да се пръсканови  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано05.08.09 14:34



тая седмица, колкото и неприятно да ми е дагое.





Тема пернах ги с Шавит в съботанови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.08.09 22:02



сега остава само да се размине и дъждът утре вечер





Тема Re: Пак трябва да се пръсканови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано10.08.09 23:08



А моето каберне втора година засега има тук-там някой лист маносан...много ми е интересно като го дават чувствително на мана и оидиум,а съм го пръскал само веднъж от пролетта....Има ли смисъл сега да го пръскам като няма плод?



Тема пръскайнови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.08.09 00:40



Всички европейски сортове са чувствителни. Аз малко хазартно пръсках, но не мога да рискувам, особено, ако продължи тенденцията на наднормено като Т лято, редувано, с макар и кратки, влажни периоди.
Пръскай, за да запазиш максимум здрава листна маса до последно, щом още нямаш грозде. Аз оттук насетне вече и да се скъса да вали, просто ще стоя и гледам безпомощно отстрани: има само месец до гроздобера и не мога да си позволя да натъпча бъдещото вино с куп спъващи ферментацията фунгициди(настрана фактът, че трябва и да ги пием).



Тема Re: пръскайнови [re: Kиpo]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано18.08.09 13:52



Егати, и гадната мана тази година, без признаци по листата, направо удари зърната.При мен, малко пострадаха, Кабернето, Мерлото, Памида, и то не от всички лози, някак си избирателно ги нападна.Шардонето, и Мускат отонела почти нямат поражения по гроздето, сигурно зърната са им били доста наедрели когато дойде тази напаст .А на асмата, Брестовицата я направи на "гюбре"-боклук лоза, тя ми е над портата, прибирам се от работа нищо и няма, на другия ден се прибирам , зърната и покафенели, до нея е Болгаро и има съвсем леки поражения, до тях имам Молдова и нищо и няма. Как е при вас, има ли при различните сортове различни поражения.



Тема Сигурен ли си, ч ее мана, а не оидиум?нови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.08.09 14:01



При мен на полето всичко е наред, а в къщи нямам много лози, само 3 мелнишки, Кардинал, и няколко малки Велика, Кондарев и Хамбургски преди плододаване, на 2 и 1 година, така че нямам комплексен поглед. Кардиналът тая година не го пръсках умишлено, почти нямаше поражения, а тая неделя приключихме с консумацията на гроздето му. Мелнишките имат съвсем слаби поражения, Великата-средни, най-зле са Кондаревката и Памида, но наистина не съм обръщал сериозно внимание на защитата на къщните лозички за сметка на полските.



Тема Re: Сигурен ли си, ч ее мана, а не оидиум?нови [re: Kиpo]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано19.08.09 09:02



--Първата ми мисъл бе същата, или някакво гниене или брашнестата и понеже имах топсин м веднага пръсках.Но на другия ден занесъх един грозд при агрономката в агроаптеката, и исках препарат за гниенето.А тя ми каза че е обикновената мана, и оставих грозда в една кутия пълна с подобни пострадали.Та пресекох, пораженията с препарат съдържащ меден оксилохлорид.Не зная каква е тази мана, ама имам и няколко лози Отел, който не го бакаря за нищо, и не го пръскам, та и него го хвана маната.Така беше през 99г. Тук при нас оидиума не е толкова разпространен, и много рядко нанася поражения, е пръскам си задължително и против него.За сортовете, забравих Хамбурския имам малко на лозето, почти няма поражения по него, и последните години ми дава прекрасно ароматно грозде, което като заядеш не можеш да спреш.Имам засадени с мерак и 50 лозички Велека, явно тук няма да става. Изкючително буйни, още при засаждането някои хвърлиха леторасти над 3м, и по дебели от палец. Но въпреки че ги загребах, на следващата имаще измръзнали.Не успях да им поставя колове и телове.Сега са трета година и май че останаха на половината, рано тръгнаха напролет с напъпването и вече имаха 4-5см. леторасти когато падна слана и за пръв път виждам да изсъхнат лози изцяло до корен без да избият после.Та от 50 вече са двайсетина.А, освен това ги хвана и маната, и както се радвах на едрото грозде май няма и да го опитам.И май ще съм благодарен на човека от Перущица от който ги купих, едва ли не насила ме накара да си купя, една връзка лозички Молдова, и те сега буяят с силни свежо зерени летораси и имат гроздаци. Как се справяте с "Кьосавците"?



Тема последния ти въпрос ми събуди асоциации занови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано19.08.09 10:55



косовете)) С тях - като китайците, с количество)))
Все пак сме лозарски район, не могат да изядат цялото))
Страдат най-вече оставените за накрая лозя-началото на Октомври.
На мен за добро или зло лозите в двора не са ми приоритет, предпочитам разни екзотики, някои с практическа полза, отколкото лози, които тъй или инак имАМ с хиляди по лозята.


Колкото до Отела, аз също наскоро видях такова чудо- беше 2005 или 2006, силно маноносна година. Това е нормално, той е с 50% европейски гени.
Докато, ако и когато видиш мана по бял отел(100 на сто американска Лабруска), ми прати снимки!
Дебелите му листа явно и акари не ги харесват, щото подложките на полето(Кобер) пионякога страдат и то доста, а трите растения в къщи-йок! Но се отплеснах...последните дни започвам да се тревожа за гроздобера, дали не съм го планирал твърде късно- за 19.09 тая година...

Колкото до ягоридата(предпочитам да наричам така късните завръзи, както в литературата, даже не знам как им викат дъртаците конкретно в нашето село), какво да я правя? Тая година заради торенето и яките дъждове е пълно с такава, тя е белег за много добра кондиция на съответното растение. Ако искаш я махай, макар, че колкото и много да е, не вярвам да изтощава растението.

Редактирано от Kиpo на 19.08.09 10:58.



Тема Относно пригроздките(ягоридата)нови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано19.08.09 11:01



Сега се сетих, че и тъста имат в едно разградско село, в което купиха къща миналата година, една асма с подобен молдовски сорт. Не знам защо имам едно предубедено отношение към тия неща, макар, че хората правят чудеса точно на границата на района, подходящ за нормално лозарство(Молдова). Та въпросната, тая неделя бях за малко там, е пълна с пригроздки във фаза непосредствено след цъфтежа. Предполагам, че до Ноември ще успее да качи 12-13 захарност дори, вероятно няколко килограма, доста е впечатляващо. Иначе е голяма, малко причудливо формирана асма, раждаща 50-60 кг хубаво тъмно грозде в гроздове много напомнящи тия на Мерло и тъщата, новоизпечена мераклийка-винарка, направи 20-ина литра учудващо добро за района(Лудогорието-.....) вино!

Редактирано от Kиpo на 19.08.09 11:03.



Тема Re: Пак трябва да се пръска [re: Kиpo]  
Автор kober_5bb (непознат )
Публикувано04.09.09 13:31



Тази година видях внушителното поражение от маната по непръскани лози - чепките с ненаедрели още зърна-черни, листа-кафяви и сухи.
Е аз позамазах малко положението с малко и закъснели пръскания: 2 пъти купроцин, един път еклер, общо взето бива (засега).
Иначе за първа година водя битка със сивото гниене (ужас)-въпросния еклер и миналата неделя топсин (не ми се гледа как за броени дни отива всичко по ...
Все още се чудя след 2 седмици да пръсна пак (все пак очакван "гроздобер" на хибридното без семки е средата на октомври), но с някой контактен препарат. ТА ВЪПРОСЪТ Е КАКЪВ ДА Е?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.