Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 20.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Първо грозде.нови  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано05.07.09 01:13



На 4-ти юли дедо ви хапна за пръв път собствено грозде. Дори не е шибаната Перла, а единични зърна от култовия сорт Кардинал, който тая година започна да прошарва единични зърна точно на тая именита дата





Тема Re: Първо грозде.нови [re: Kиpo]  
Автор spasss ()
Публикувано05.07.09 23:29



Този път изтрепа рибата. Нали беше от видинско някъде. Какъв е тоя ран кардинал при теб? Ще те тормозя за пръчки. Моя кардинал в Дъбово /подбалканските полета/ все още е на ниво малки зелени гроздчета, които сега започват да наедряват. Друг е въпроса, че баба ми от поне 20 години се опотва да го прихване и общо взето миналата година успя да го опита /преди да се спомине/. сега има около 10-15 чепки и се надява след около 15-20 дни да се прошари.
Въпрос на сорт ли е, на резитба или на регион.
Тази година за пръв път режа астмата, комшията който я режеше досега вече не може, показа ми какво да правя и аз я порязах. После обаче всички комшии се изредиха да ми казват, че съм я натоварил доста. Включително и моя учител. Не ги послушах, приложих някакво си свое мислене, като разпределих астмата така, че да направи сянка равномерно навсякъде. След което започнах яко кършене на излишните леторасти. Сега като погледна резултата чак започвам да се гордея със себе си - равномерно разпределени, почти еднакво едри чепки навсякъде. Въпросът е, че не мога да преценя, дали развитието им е нормално, дали не закъснява от натоварването. Кардинелът ми е поне на 2-3 седмици от узряване.



Тема точно щото съм от Видинско бе, човек!нови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.07.09 00:25




Ти поне си пич, иначе ми е писнало да обяснявам на блондинки от офиса(миналата година занесох една кофа Кардинал към 23-24 юли и следват коментари: " Ама Видин не е ли на север, там не е ли по-студено оттук!!!!') за надморски височини и континентален климат.
Иначе снимка на цялата асма няма да ти дам, защото не е радост за окото, недооформена е, имам други приотитети, но клонът на тоя Кардинал е някаква благодат: не е търговски изглед, има сред нормалните, доста по-дребни зърна в чепката, много сладки и без семки, разбира се, но е в огромни количества и наистина започва да прошарва по това време. Аз дори се учудих, защото около седмицата закъснение предполагаше начало около 10-и, но явно горещите и сух май и юни са компенсирали закъснението. Фактът си е факт.
Като се върна от морето към 20-и всичко ще бъде в консумативна зрялост и тая година ще го разтоваря от гроздето накуп, иначе държи на лозата до септември, за да мога да получа качествени пръчки и китайски отводи за догодина. Перлата е с около седмица по-ранозрейна от него при мен на село, но другите и недостатъци ме отказват от нея. Има само още един свръхнанозреен БГ сорт- Май5, догодина ще обърна земята, но ще се сдобия с няколко лозички от сорта: мечтата ми е да сложа в една купа грозде и череши!!

Редактирано от Kиpo на 06.07.09 00:27.



Тема Re: Първо грозде. [re: Kиpo]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано30.07.09 22:25



Аз също хапнах още преди десетина дена от Тракийска перла.
Също и от Катя.
Гледам, че Надежда започва да зрее, избистрило се е зърното на Афродита и на Блян, но им трябва още седмица да съберат захар.
Има отделни гроздове от Велика и Русалка 3, които също са почти узрели.
Трябва да взема да ги снимам докато не са ги нападнали косовете. Разкошни са.



Тема да, аз ям вече десетина днинови [re: rady.]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано31.07.09 09:08



кардинал, засега само с него разполагам. Великата ми е много малка, а и не е на много хубаво място- съвсем зелени са и зърната още. Наесен смятам да подсадя двадесетина-30 лози в края на едно от лозята(попълня част от празните места там) с най-ранозрейни сортове, задължително няколко от култовия Май5, който зрее преди Чаба Гьонге(Перлата)





Тема Re: Първо грозде.нови [re: Kиpo]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано31.07.09 22:10



Тази година десертното грозде явно ще стане по-рано. Днес брах от асмалък освен най-ранните перли и Катя - Русалка 3, Надежда, Блян, Афродита, дори имаше тук-там и узрели гроздове Велика.

И което е най-важно, не забелязах следи от болести и гниене. За сега изглежда много здраво.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.