Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:48 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема ЕСКА - Помощ!нови  
Автор spasss ()
Публикувано20.07.09 00:03



Колеги, споделете нещо за тази болест.
Забелязах, че астмата ми съхне на места. Мислех, че съм я натоварил повечко, или, че е паднал някой киселинен дъжд и е уморил точно това клонче...
Поразпитах обаче и се оказа, че не е толкова безобидно.
ЕСКА.
Кажете нещо, толкова ли е заразно. Казаха ми, че заразата се предава от ножиците при рязането. От сега нататък, какво може да се направи? Не се ли лекува с някакъв препарат за пръскане?



Тема Re: ЕСКА - Помощ! [re: spasss]  
Автор 4onkin (член)
Публикувано20.07.09 01:02



Астмата е болест по хората. Характеризира се със задух. Лекува се със съответните медикаменти предписани от лекар.

Колкото по-малко питаш, толкова по-малко те лъжат.


Тема Санким!нови [re: 4onkin]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано20.07.09 02:13



А твоята Асма как е, м

?

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Тема Re: ЕСКА - Помощ!нови [re: spasss]  
Автор spasss ()
Публикувано27.07.09 23:49



Колеги, въпросът ми беше сериозен и се надявах да получа сериозен отговор. Изсъхването се разраства, как да го спра?



Тема Re: ЕСКА - Помощ!нови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.07.09 08:29



Еска (бяло дървесинно гниене)
Болестта еска по лозата е известна на лозарите отдавна; и е почти повсеместно разпространена в старите лозя, като причинява преждевременното им загиване.

Основните симптоми, по които се открива болестта, са: почервеняване на тъканите на листата между главната им нерватура (за сортове лози с тъмно оцветено грозде) или по-жълтяване (при сортовете с бяло грозде). Заболелите листа некротират (умират) и окапват. Промяната на цвета на лозовите листа понякога е бавна, а в други случаи - много бърза, с което завяхват и изсъхват. Гроздето също завяхва и изсъхва, а по-късно загива и съответното рамо или цялата надземна част на лозата. При надлъжен разрез на главината на болната от еска лоза се наблюдава сипкаво бледожълто гниене, което започва от върха на главината и прониква клиновидно в дълбочина, като корените обикновено остават здрави. В повечето случаи между загнилата и здравата тъкан на главината се наблюдава кафява ивица. Тази болест понякога се развива с години в лозовата главина.

За да се ограничи броят на заболелите лози от еската, те трябва да се маркират през времето на вегетацията и последни да се режат в лозето, тъй като заразата се предава чрез сока на болните лози, останал по лозарската ножица. Там, където болестта е в напреднала фаза, лозите трябва да се изкореняват и изгарят.

За да се редуцира вредното влияние на болестта, върху отделните лози трябва да се про-вежда хармонично торене с цел да се засилят растежът, развитието и продуктивността им.
-citat от първия резултат на гоогле. За щастие не мога да споделя личен опит





Тема Още(англ.)нови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.07.09 08:44





:

Основното: Напада някои сортове(Совиньон Блан, Каберне) повече от други(по неизвестни причини Мерло почти не страда от въпросното заболяване)
Разпространява се надолу, започвайки от листата, пръчките и по-младата дървесина и обикновено корените остават здрави.
Единствения ефективен химикал срещу болестта(натриев арсенид) е прясно забранен като канцерогенен и сега търсели нов, ама ще го намерят не сега и не довечера, както казваше дъщеря ми.
какво бих сторил на твое място?
Режа непосредствено над спойката с подложката всички заразени лози.
2. Напролет режа с кофа с дезинфекционен разтвор до мен и потапям ножицата след всяка орязана лоза в последния(пипкаво, ама това е положението!-за протокола имам няколко лози с някакво закържавяване в едното лозе и напролет правя подобна процедура в него, за да не инфектирам цялото лозе)
3. Въпросна личен избор дали да не изкорениш всички инфектирани лози, зиме да дезинфекцираш местата и напролет да засадиш нови от български производител.

И последен щрих по темата: Един дебил с пари мна село засади 50 дка с инфектирани лози от Италия, тъй че вече болестта е налична и в нашия регион по принцип.



Тема Re: Още(англ.)нови [re: Kиpo]  
Автор spasss ()
Публикувано01.08.09 02:54



Кире, благодаря за навременния и изчерпателен отговор.
Кажи нещо за пръскане, ясно е, че с рязане този сезон вече нищо не мога да спася.
Възможно ли е да се лъжа, че е болест и просто да съм ги уморил от суша. Прибирам се веднъж седмично и рядко ги поливам.
Става въпрос за астма, не за лозе. Предимно десертни сортове.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.