Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:06 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Моля за съветнови  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано02.07.09 13:46



Здравейте, чета ви от известно време. Аз съм любител и съвсем начинаещ в лозарството. По едно стечение на обстоятелствата и главно по мое желание март месец тази година се сдобих с едно местенце, около декар, където повече от половината е засято с лозя, на тел. Това е наследство от стария собственик, заедно с няколко прекрасни дръвчета, овошки. Дори не знам какъв сорт са лозята, но това няма значение в момента.
Твърдо съм решил тази година да направя вино, около 100-150л. Дали гроздето ще е собствено производство, или ще купя - според зависи какъв вид и колко ще излезе реколтата. Та.. днеска минах покрай един човек, продава буренца - от дъб и акация. За 100л-во буре - 180лв. Казва, че ги носи от Врачеш, Ботевград(аз см от Варна). Предвид акцента - вярвам му. Тея дни ще отпътува. Та питането ми: заслужава ли си да взема едно, или две такива буренца? Предвид факта, че за първи път ще пробвам уменията си във винарството и не особено големите количества, които съм предвидил, не е ли по-добре да ползвам пластмасови бидони? Има ли разлика в качеството на виното, ако да - до каква степен? Предимства, недостатъци? Моля да споделите личен опит и впечатления(а може и чалъми и умения)



"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Тема Re: Моля за съветнови [re: Heизвecтeн]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано02.07.09 22:33



Виж темата ми за виноправене в "на пиячите"-1.
2. Заслужава си да ОТЛЕЖАВА или поне доферментира в буре. Иначе няма проблем за такива количества, в 100-200 литрово плстмасово буре.

Opijen trenom, nestat'ces brzo u nekom zivotnom viru...


Тема Re: Моля за съветнови [re: Kиpo]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано05.07.09 16:32



Ок, действам с пластмасовото буре тогава. Едва ли ще остане количество за отлежаване след февруари-март, еле па, ако стане с прилично качество

. Мерси.

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"

Тема Re: Моля за съвет [re: Heизвecтeн]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано05.07.09 21:02



Дъбовите и салкъмовите бъчви са си класика . При уговорка , че всяка бъчва дава собствен оттенък на виното и с нова бъчва се занимава "стар" винар .
Преди години във Варна бяха пуснали пластмасови бурета (около 120 литрови) , не съм чувал някой да се е оплакал . Така че опитай с пластмасово и очаквам в началото на зимата да се похвалиш с добри резултати .



Тема Re: Моля за съветнови [re: Heизвecтeн]  
Автор spasss ()
Публикувано05.07.09 23:45



По принцип е малко скъпичко, но си заслужава. Гледай да се стремиш към лев-литър.
Мога да ти дам координати на фирма от Врачеш, от която съм много доволен, купих си буре около 320 литра на цена 250 лева. Може би са нямали 250 литра и са ми дали каквото са имали. Пазарлъкът беше за 250 литра - 250 лева.
Както и да е. Бурето обаче е невероятно. Личи си професионализма. Абсолютно гладко, чисто, бяло дърво. Дъб от Странджа. Второ качество. Първо качество е около 450 лева. Второто качество на тази фирма изглежда като ЕКСТРА качество на някои самозвани бъчвари. Тази година мисля да си закупя няколко по-малки бурета и съм сигурен, че ще е от същата фирма.



Тема Re: Моля за съветнови [re: Heизвecтeн]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано06.07.09 11:24



--Тия от Врачеш са майстори, имам буре от тях много отдавна и е добро.Преди няколко години си купих от друго място, и какво, умирисва ми виното, майсторягата взел че замазвал чеповете и пукнатините с някаква гадост, иначе отвътре изглежда, екстра.Дано и тия от Врачеш, не се научат на такива номера. --Ако искаш да пиеш вино купи си буре, виното се дооформя при контакт с въздуха, което става по повърхноста на дъгите, в бидона такъв контакт няма.Има и нещо друго, което действа на възприятията--едно е да си наточиш от пласмасово кранче , друго е, да си врътнеш дървената канела , и да чуеш някъкъв подканящ звук сккккръцццц!!!



Тема Re: Моля за съветнови [re: Heизвecтeн]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано11.07.09 08:29



Виж сега,ако искаш да се учиш и да правиш качествено вино,задължително трябва да отлежава в буре.Структурата на дъба е такава,че с течение на времето създава неповторим вкус на питието на боговете.Е,ако не ти се дават сега пари и се страхуваш,че нещо няма да се справиш,опитай тази година в пластмаса.Догодина го направи в дърво и ще установиш,че има огромна разлика.Колкото до буретата,колегите по-горе са прави-само от Врачеш,отникъде другаде.От години пазарувам от там,качеството е изключително.Щом изнасят за Гърция и забележи ,за Франция,значи всичко е наред.Аз също купувам от един производител,ако искаш,мога да ти напиша адреса.Цената е реална,аз преди месец купих 4 по 100л,за ракия,по 190лв. парчето.



Тема Re: Моля за съветнови [re: tatasisiivi]  
Автор Heизвecтeн (Приятел)
Публикувано13.07.09 11:25



Наистина реших, че е по-добре тази година да опитам с пластмасово буре, а според резултата догодина ще мисля за дървено такова. Благодаря на всички за мненията, до скоро

.

"Няма нищо по-хубаво от лошото време"


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.