Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:22 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Засаждане на костилка  
Автор Учeниka (непознат)
Публикувано02.07.09 09:27



Искам да засадя костилка от кайсия. Така ще получа некултивирано растение (по моя край го наричаха зарзала). Надявам се то да е трайно и устойчиво на заболявания, въпреки че плодовете му не са с качествата култивираната кайсия.
Та въпросът ми е: Какви препоръки ще ми дадете относно засаждането на костилките и бързото им поникване.



Тема Re: Засаждане на костилканови [re: Учeниka]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано06.07.09 11:55



---Сега не става, изчакваш до края на януари, поставяш костилките в мазето в съд във влажен пясак, предполага се че температурата в мазето ти е 4-10 градуса.Някъде след месец два ще видиш че от острия край костилката се разпуква и от там се подава едно "шило" е това е бъдешия централен корен.Засаждаш в рохка почва на 7-8 см. с "шилото"надолу.Трябва да знаеш че ще мине доста време преди да се покаже нещо над земята, просто корена расте много преди надземната част, и чак като достигне десетина сантиметра, черупката се отваря и отгоре и тръгва и стъбалцето с листята. (шампион по силен корен за мен е ореха, стъблото тръгва след като корена е вече над 15 см.)--Да знаеш, че няма да знаеш какво растение ще стане, може и да не е устойчиво на болести, то пък какви болести има по кайсията.Предполагам искаш да избегнеш апоплексията, ама тя е творение на късните пролетни студове, така че ако живееш там където ги има, забрави за този плод.При мен е такова място, и не стават.



Тема аз глася една такаванови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано06.07.09 12:03



за място на половин метър от един бивш кенеф, съвсем сериозно)
А ако знаеш единият ми комшия каква зарзала има, без да преувеличавам, всяка година бере по половин тон кайсии и отгоре от нея, гигантско дърво с диаметър на короната почти 10 метра.



Тема Re: Засаждане на костилканови [re: Учeниka]  
Автор georgitg (непознат )
Публикувано08.07.09 22:44



roroboro Много точно ти го е казал: "Да знаеш че няма да знаеш какво растение ще излезе"

Общо казано, дори и цялата градина да е с еднородни дръвчета(дори и генетично еднакви), като засъдиш костилка "разпаденето" си го има малко или много(за пример по-малко при орех, и повече при праскова и др.). Затова се практикува облагородяване. В почвата(подложката) е желатено да е според желанията, за дебели, пясъкливи, влажни, сухи..почви, с големи/малки корени....
С подложката може да регулираш ръстежа(Нискостъблени подложки при ябълката(че и при крушата) водът до по бързо стъпване в плододаване, раждат по едри и изравнени плодове, но живеят по малко)

За пример доста от сортовете(повечето известни круши) са в резултат "На засаждане на случайно семенце".

Сливата има много добра съвместимост със кайсията, и моя съвет е да си засадиш костилки от слива(сега ги има доста горите) и да ги облагородиш(над 1 метър от земята) със желаната си зарзала(или кайсия). Така ще знаеш със сигурност какво ще ядеш :-). И ако облагородяването е над 1-1.20 метра от земята е малко по-голяма вероятноста да избегнеш апоплексията !


"Не бъди познавач, а бъди сеяч" ;-)



Тема Re: аз глася една такаванови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано09.07.09 11:17



Да ти кажа честно : по-добро място и по-силна почва не може да се намери . Не се бъзикам . Дядо ми имаше джанка на метър от кенефа и бая джанкова ракия правеше .



Тема точно такава е и моята идеянови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано09.07.09 11:31



-тоя кенеф го ненавиждам от малък, останало ми е в наследство от баща ми това чувство. Помня, дъртите не го оставиха да построи такъв в къщата, и той направи един ДО нея, с огромна септична яма със сух каменоред и прочее, все едно има канал на нашата песъчлива почва. Ония всячески саботираха, ползвайки го за склад(идвахме само по ваканциите там. След като взех нещата във всои ръце и направих хубава, цивилизована ВЦ тоалетна, тоя миризлив артефакт ще го разбия до месец, но искам да има файда от него. Кръговрат.
На края на лиричното

ми отклонение, я ми дай акъл:да рискувам ли със костилка или да хвана някоя хубава доказана кайсия от пазара, като оная в другия край на двора, дето сега и е втора година ,но роди 2 кайсийки още сега и те узряха(!) още на 2-3 юни. Без майтап, като я купувах миналата година казах на мангалката на Женския пазар: "Дай най-ранната", но това надмина и най-смелите ми очаквания.
Та май ще туря някоя нейна посестрима там..



Тема Re: точно такава е и моята идеянови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано10.07.09 09:45



С "готовите" дръвчета от пазара нещата опират както до съвестността на овощара , така и до късмета на купувача . За поникналото от костилка плодно дръвче на се знае какви плодни заложби носи ( счита се за "дивачка" - в случая от кайсиева костилка израства зарзала ) и затова се използва само за подложка . Ако искаш да имаш още някоя добра кайсия , бих те посъветвал към 20-25.07 да ашладисаш на "пъпка" ( така и така ще се наложи да оформяш короната на одобреното) . До 20-ият ден след ашладисването ще си проличи дали пъпките са се хванали . Ако ли не - на пролет на "разцеп" . А саморасли зарзали - колкото щеш .



Тема явно догодинанови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.07.09 10:16



тая малката няма още подходящи пъпки, освен да резна някое бъдещо скелетно клонче, сърце не ми дава, все пак е на година и няколко месеца)



Тема Re: точно такава е и моята идеянови [re: hadjiyata]  
Автор spasss ()
Публикувано11.07.09 22:01



По принцип от костилка изниква това, на което е присадена кайсията. Ако е присадена на зарзала - ще изникне зарзала, ако е присадена на джанка - ще изникне джанка. Така, че си е рисково да чакаш 2-3 години зарзала, а да изникне джанка примерно.
Слагай в същата дупка и готово дръвче от доказан разсадник, а ако изникне зарзалата и ти хареса повече от готовото "марково" дръвче, ще решиш кое да оставиш.
В същата дупка е малко образно казано. Най вероятно се надявам, че няма да те домързи да изкопаеш две дупки една до друга.



Тема Re: Засаждане на костилканови [re: georgitg]  
Автор spasss ()
Публикувано11.07.09 22:03



Колеги, изяснете малко за апоплексията. Що е то?




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.