Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:06 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Лоза "Липа"  
Автор LlTHlUM (непознат )
Публикувано26.05.09 22:03



Знате ли какъв е този сорт наричан "Липа"?
Има ли друго име, директен ли е, винен ли е, по какво може да се разпознае и др. Дали си заслужава да се отглежда?

Мерси предварително



Тема direktenнови [re: LlTHlUM]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.05.09 22:15



американски боклук. Забрави за него и сади хубави евро-средиземноморски сортове.



Тема Re: direktenнови [re: Kиpo]  
Автор LlTHlUM (непознат )
Публикувано26.05.09 23:26



За сега не мисля да садя от него. Просто съм "наследил" и 2-3 лози на които им викат "липи" та реших да се образовам малко за тях.
Иначе тези "липи" ми се струват доста издържливи и плодовити и правят много хубава сянка но гроздето наистина е малко странно.
Но ако някой иска само сянка бих му ги препоръчал



Тема не е лошонови [re: LlTHlUM]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано27.05.09 07:42



да има човек всякакви лози, стига да има място. За сянката не се бях сетил, а наследените от родителския американски сорт(Лабруска) големи листа са чудесни за сърми. Аз държа по същата причина 3-4 лози от сорта НОА (Бял Отел) пред къщата, дори смятам да формирам хубава асма и от тях.
Но хибрида си е хибрид, при това подозирам, че т. нар. Липа не е и хибрид, а чиста американска семка


Колкото до издръжливостта, винаги щом чуеш "не се пръска" имай едно наум.



Тема Re: не е лошонови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано29.05.09 22:37



Че какво й е лошото на "липата" - директен сорт , плодороден , не се пръска - идеален е за по-мързеливи лозари и по-непретенциозни винари .


Честно казано , не е лош като "добавъчен" към винен букет , но листата му са си направо жилави за сърми .



Тема Листата на всички лозинови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано30.05.09 08:21



стават жилави за сърми, но сега в тоя момент на вегетацията, не мисля, че има проблем. Разбира се, въпрос на личен избор. както и виното.
Някои, като мен например , категорично не понасят "лисичия" аромат при американските "семки", а при т. нар. "липа" той е един от най-интензивните. Въпрос на личен избор. Предпочитам хилядите нюанси и различни аромати на нашите сортове пред тези убийци на фините нотки и букети. Но-... всеки си има вкус, както е казало кучето преди да си оближе ташаците.





Тема Re: Листата на всички лозинови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано30.05.09 21:16



Ти го каза



Тема Re: не е лошонови [re: Kиpo]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано01.06.09 14:21



---А какво да имам на ум, за българския сорт "СТОРГОЗИЯ", който не се пръска, по издържлив е срещу маната от "отело"?



Тема Re: не е лошонови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано01.06.09 16:03



Чувал съм го, мисля, че има хибриден ген, което го прави...Хибриден. НО НЕ СЪМ СИГУРЕН. Обади се в Плевен и питай специалистите, просто не съм в час с него. Все пак, нещо ми се мотае в главата. Няма как да е устойчив на болестите и да няма американски ген- лично мнение. Някакъв процент поне. Разбира се, ще прочетеш и чуеш как уж нямало лисича нотка във вкуса, но лично аз, както е казала булката на свекървата за девствеността си през първата нощ: " Може, ама не ми се вярва"


Питай знаещите, моето са само разсъждения.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.