Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:44 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Късно ли е вече за засаждане на лозинови  
Автор spasss ()
Публикувано26.04.09 21:59



Късно ли е вече за засаждане на лози? Трябва да оползотворя едно място, около 20 метра дълго. Искам да си направя един ред, нещо като лозенце в двора. Споделете подробности.



Тема действай смело!нови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.04.09 22:18



Споменавал съм, че съм садил лоза на 10 май- Велика, преди 2 непълни години. СЕга е готова за формиране, хубава лоза, вероятнои ще се опита да роди, но няма да я оставя

, не и тая година все още- в тая прокурорска възраст. Ключовият момент е яко поливане през цялото лято. В твоя полза ще бъдат и сравнително не много топлите дни поне до 10 май(няма да има жеги и често ще бъде дъждовно). Сади смело, няма страшно.
П.С. Ама като казвам поливане- ПОЛИВАНЕ цяло лято, особено, ако е горещо.



Тема Re: действай смело!нови [re: Kиpo]  
Автор spasss ()
Публикувано27.04.09 21:57



Не съм садил лози за лозе. Да кажеш нещо как се прави реда. Във ниската част на лехата ли се сади или на високото? Как се обработва реда преди това?



Тема Re: действай смело!нови [re: spasss]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано27.04.09 22:53



Ти готови лози ли ще ползваш или ще вкореняваш ? Реда преди това е добре да се риголва (дълбока оран) ама по направеното описание (20м свободни) си мисля, че няма как да стане. Ако не може да се вкара техника - може на ръка да се обърне, а в краен случай, при липса на време - да се направи обработка само около местата на засаждане (по-дълбока и широка дупка), а останалото да се остави за по-добри дни

. "Леха" или по-точно ров се прави при вкореняване с последващо преместване на лозите следващата година, иначе се прави дупка за всяка лоза, колкото по-широка и дълбока по-добре, ама иска повече копане . Слагаш оборски тор и пръст размесени отдолу, слаташ лозата, засипваш 10-тина см с рохка пръст, затъпкваш почвата, поливаш (!!!) и дозасипваш лозата с купче около 4см и чакаш да покара. При суша е добре да се полива редовно и обилно (както Киро ти е писал) - през около 10-тина дена най-добре на "венче" около всяка лоза (поливането се прекратява обикновено след 15 август, за да могат пръчките да узреят, освен при предотвратяване изсъхване на лозите). Разстоянията между всяка лоза в реда зависят от сорта, вида на формировката, почвата, от материалите, които имаш за подпорна конструкция, а и от твоя естетически вкус . При височина на стъблото 120см (Мозер) - разстоянията са около 120-125см, при 150см (Омбрела) - може и до 150см да стигнат, при ниски стъбла - може и под метър.
Успех !



Тема ох, аз мислех, че говориш за единични лозинови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.04.09 09:05



или ред. Колегата горе ти е обяснил в общи линии, дай по-бързо инфо за големината на парцелчето да измислим нещо.
Пак ти повтарям, лично аз съм си сложил(по принцип) краен срок за подобно мероприятие Гергьовден ориентировъчно. Даже в момента на село ме чакат в една кофа няколко лозички Хамбургски мискет за линия(имам идея да направя нещо като Пергола) до едната ограда в двора, от години все отлагам и не стига време, та явно ще ги засадя на 1-2 май и тая година





Тема Re: ох, аз мислех, че говориш за единични лозинови [re: Kиpo]  
Автор spasss ()
Публикувано28.04.09 22:58



Втори ред край дувар искам да направя. Дворът е изоран и фрезован преди 15 дни. Въпросът беше дали трябва да правя вада за по лесно напояване и ако има вада лозите в нея ли да са засадени или на билото. А иначе вече около 20 лози съм засадил гнездово под астмата и повечето са се хванали.



Тема Re: ох, аз мислех, че говориш за единични лози [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано29.04.09 08:44



Действай. Нека спойката(предполагам, че става дума за присадени лози) е с една идея над вадата, за да нямаш проблеми после с росните корени, покарали от присадника. Реално трябва да е на нивото на почвата, разбира се.



Тема Re: ох, аз мислех, че говориш за единични лозинови [re: spasss]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано01.05.09 20:45



Тъй и тъй си ги взел - посади ги , все още не е късно . И както ти казаха колегите , тези лозички ще се нуждаят от повече поливане .
Успех в начинанието .



Тема Re: ох, аз мислех, че говориш за единични лозинови [re: hadjiyata]  
Автор spasss ()
Публикувано06.05.09 23:00



Проблемът е, че все още не съм ги взел. Досега щях да съм ги набучил вече. Изведнъж изчезнаха всякакви лози, няма никъде. Последната ми надежда е тази събота на пазара. Ако не намеря, сигурно ще го оставя за догодина. Губя година. Това е лошото. Затова съм повече навит на варианта да засадя и да загубя пари ако не се хване, отколкото да загубя година.



Тема разбирам те отличнонови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.05.09 10:08



но ако не си го сторил до сега вече е късно, или поне аз оценявам шансовете като стръмно падащи. Работата е там, че предстоят жеги: още от събота в равнините Т ще достига 28-30 градуса(сигурна прогноза), а след кратка пауза другата седмица, към края и има изгледи и за такива над 30.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.