Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:14 20.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема семеначета от вишнанови  
Автор мacлинkaтa ()
Публикувано28.04.09 09:21



Здравейте,
от няколко години се мъча да си хвана в двора някоя хубава череша. Всяка ранна пролет заравям фиданки от разсадник, но след година-две-три-четири - дадат цвят и съхнат. Мястото не е студено, но е ветровито и може би затова.
Както и да е. През 3 парцела в един изоставен двор расте вишня саморасляк. Явно е много плодовита, защото всяка година около нея става гора от семеначета. Цялото село си взима фиданки, и на другата година отново има.
И аз извадих и сях 2 семеначета. Пуснаха листа и добре се развиват, въпреки че са от запъртъците и са кривички.
Та искам след месец и нещо като узрее тази вишня да си събера костилки и аз да си отгледам семеначета за подложки с цел присаждане на череша отгоре.
Целта е да завъдя дворна череша. Колкото може по-голямо дърво.
Та въпросът ми е как от вишневи костилки да изкарам семеначета.



Тема Re: семеначета от вишна [re: мacлинkaтa]  
Автор spasss ()
Публикувано28.04.09 23:04



Къде сееш черешите? Имаш ли наблизо слива или джанка?
Чувал съм, че череша и слива не се понасят наблизо едно до друго. В двора имам много голяма джанка. Вече тре череши са изсъхнали край нея, дори на около 15 метра. Не знам дали има някаква доза истина, но съм склонен да го повярвам. Ако някой има някакво логично обяснение, моля да го сподели. А аз вече избягвам близостта на череша и джанка.



Тема Re: семеначета от вишнанови [re: spasss]  
Автор мacлинkaтa ()
Публикувано28.04.09 23:35



Мда. На под 15 метра покрай пътя има джанки дивачки. Отделно аз имам много хубави и здрави сини сливи. Но пък комшията има много хубава череша, верно вече е стара може би 20-годишна на под 15 метра от сливите също.
Аз искам да си направя подложки от тази леснохващаща вишна и на нея да присадя череша. Готовите фиданки череши дето ги продават по разсадниците би трябвало да са върху махалебка. По книгите уж пише, че върху вишна, черешата имала по-силен растеж, което за моя случай за дворна череша е идеално.
Обаче никъде не съм срещал да пише как от плодчетата вишна да извадя семеначета. Предполагам е по-добре да ги засадя с плодното месо, не да ги беля. По кое време на годината? Дали има смисъл да ги третирам с някакъв разтежен стимулатор?



Тема Re: семеначета от вишнанови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано29.04.09 08:42



някой от овощарите обясняваше същото миналата година: потвърждавам: при мен една череша-Ван-ка тръгна като изоглавена, след което внезапно изсъхна от раз. На 3 м от нея имаше джанка-саморасляк. Последната бе малтретирана с щилката за назидание есента:-)




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.