Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:51 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Лозя '2009, лозарска пролет:  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано28.04.09 13:55



Ето как стартира годината в северозападния край:
Почвените запаси влага в слоя под 10-15 см са отлични след много добрите валежи до средата на март. Вегетацията започна със седмица до 10 дни по-късно от обичайното, заради хладния(всъщност нормален, хладен е на фона само на тези от последните години)закъснение спрямо миналогодишната. Интересно е да се отбележи, че това закъснение бе до голяма степен наваксано през април, който отново се очертава околонормален като температури. Обяснявам ги с достата на брой слънчеви или относително слънчеви дни на село, което дори при по-хладна въздушна маса бързо повишава почвената температура и тази в приземния въздушен слой.
Тази година бе уникална и в друго: Станах свидетел на частични измръзвания на млади зелени леторасти в едно равно лозе на комшията, до село от слана. Това е абсолютен прецедент точно за моето село и се дължи на лошото място за лозе. Младите леторасти и коронки по кордоните и стеблата не са пострадали. Не са пострадали, разбира се и лозята в масивите по хълмовете. Това е то, на баир лозе





Тема кратък репортаж за състоянието нанови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано07.05.09 10:14



лозята и условията в Северозапада: В момента закъснението от около седмица и половина в развитието на лозята в началото на април е почти изцяло компенсирано. Проточилата се повече от два месеца суша засега не оказва лошо влияние на лозята като цяло, тъй като в по-дълбоките почвени слоеве запасите от много добрите зимни валежи са налице.
По принцип спокойно бих могъл да изчакам още с първото пръскане, тъй като условията за развитие на мана са доста неблагоприятни(за маната!

), но спорадичните поражения тук-там по младите листенца от акари ще ме накарат да направя едно пръскане около 15 май.
Големината на леторастите в момента е вече средно 15-20 см, растежът им ще се ускори РЯЗКО от очакваните средноденонощни Т около и дори над 20 градуса през следващите десетина дни. Очертали са се бъдещите реси в над 50 на сто от младите леторасти. Засега имаме трето поредно успешно начало на лозарска година в нашия регион.



Тема Re: кратък репортаж за състоянието нанови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано07.05.09 21:50



Кога се започва с пръскането? Киро, с какво пръскаш?



Тема spored условиятанови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.05.09 11:58



на съответното място и възникващите в зависимост от тях опасности. Аз предпочитам системните фунгициди до началото на юли, но тая година конкретно на село условията са доста неблагоприятни за мана и оидиум и вероятно ще оставя Акробата(за оидиум са много, ефикасни и относително евтини, в сравнение с тия за маната) за второто пръскане. Разбира се, консултирам се и със съответните специалисти, не съм Всичкознайко!). Честно да си кажа, колкото и еретично да се стори това на много, бих задържал първото пръскане до 20 май, ако нямах опасения от поражения, нанесени от тъпите акарчета:-)
При всички положения имаме 3-4 топли(и сухи!) дни, следвани от известна нестабилност към средата на седмицата и отново затопляне, при намаляваща вероятност за валежи към края на идната седмица. Вероятно датата ми #1 ще бъде 15 или 16 май.



Тема Re: spored условиятанови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано08.05.09 14:01



Мерси!
Използваш сухо и топло време. Пръскаш цялата лозичка или само новите филизи? Аз разполагам /донесен/ от България само син камък /мисля че е меден сулфат/. Досега не съм използвал нищо. Предполагам че не всяка лоза я пръскаш, или?



Тема използвам всякакво временови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано08.05.09 22:48



в момента е сухо, после може да стане влажно. Не се пръска с меден сулфат, а с т. нар. Бордолезов разтвор, в чийто състав влиза той заедно с варно мляко. Синият камък има кисела реакция и ще ебе майката на зелените части. Пускай Гугъла, трабва да има подробни обяснения, нямам нужното време, за да обяснявам подробно, но при всички положения забрави за синия камък, ще прецакаш нещата.



Тема Re: използвам всякакво временови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано14.05.09 20:55



ОК, разбрах - мерси много





Тема Re: Лозя '2009, лозарска пролет:нови [re: Kиpo]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано15.05.09 10:04



----Така е, лозе на баир, ама това означава страхотно много повече работа.Аз имам 2,5дк. на баир 30м. над нивото на равнината.Но при нас е котловина, (Дупнишката) и падат много слани.Та, 2дк. Шардоне са тригодишно лозе, а 0,5дк. са 10г.-което използвах като опитно с десетина сорта.В тригодишното имам и засадени лози миналата година, е тях сланата повечето ги парна.Лошито е че Шардонето "тръгва" много рано 10 дни преди кабернето но пък узрява добре при нас 580м. надморско височина.Но ниското в равнината в двора ми, сланата направо изгори няколко приземни лози. Та баира си е баир!



Тема данови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 10:39



Там ПРОЛЕТНИ поражения не е имало(и теоретично) вероятно от Ледниковия период насам. Зимни имаше през февруари 2004 но и тогава само в някои "инфлексни" места по баирите (Не по билата, а в "равното" по самите баири и гънките по самия баир) и не на 100%- като това не се е случвало, според разпитваните от мен живи най-стари хора на село през последните повече от 100 години.

Редактирано от Kиpo на 15.05.09 10:41.



Тема В събота отбелязах начало на цъфтежа нанови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.05.09 09:48



сорта Ноа(бял отел), а вчвра преди да тръгна за насам, бяха цъфнали 10-15 на сто от ресите на няколкото асмички , които имам, основно за листа за сърми






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.