Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:33 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Съвет за млади лозичкинови  
Автор dido_bd (непознат )
Публикувано28.09.08 10:36



Здравейте,радвам се,че вече има и такъв клуб,в който да обменяме опит.От 2-3 години се запалих по овощарството и вече имам една градина от 5-6 декара,предимно стенлей,а и още 20-30 абълки и круши.Миналата есен ми дойде идеята да пробвам и малко лозички

,защото тук(Ловешко,предбалкана...на 5 км от язовир Сопот)се отглеждат предимно сливи,лозя няма.Та взех 25бр. каберне совиньон от ИЛВ-Плевен и ги засадих миналата есен,като ги наторих с по малко троен суперфосват и калиев сулфат.Пролетта изникнаха от купчинките,но да си призная покрай другата работа ги позанемарих и освен 2-3 пъти окопаване около тях,едно торене с по 30-40гр.амониева през юни и два пъти поливане,друго не съм правил-никакво пръскане.
Та сега положението е такова-половината са високи около 80см ,другите са по-нисички,долните листа бяха зажълтели като от мана преди дъждовете.Мисълта ми е,късно ли е вече за пръскане...приемам всякакви съвети.А дали ще изкарат зимата като ми се виждат слабички?Сигурно ще трябва да се обвият.
Много въпроси,дано не съм ви досадил



Тема каберне е един от най-нови [re: dido_bd]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано28.09.08 11:57



студоустойчивите европейски сортове. И все пак, понеже става дума за 25 лозички|(не е много, съответно няма да ти е проблем физически), загриби ги. Респ. след листопада, който ще бъде някъде след слана-втората половина на Октомври, ги покрий с купчинки пръст, като над двете плодни пъпки, които ще оставиш наролет, да има поне 15, а добре е и 20 см рохкава пръст.

Напролет, сед опасността от зимни студове, при теб това е през март, отгрибваш внимателно и режеш на 2 пъпки. Ако има повече израсли леторасти от лозичка, по-слабите изрязваш до основата, а най-силната режеш на две пъпки. Ако се колебаеш коя да оставиш, избираш най-външната, най-отдолу изникналата или тази с перпендикулярен на почвата растеж.

Слагаш индивидуално колче и филизиш вече на общо основание. Хубаво е да пръскаш редовно младите лозички, започвайки още от април, за да имаш яки, здрави и добре узрели пръчки и на третата година(следващата пролет) да оформиш кордоните.
Това е. Успех!





Тема а за бъдещатанови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано28.09.08 12:00



формировка ти препоръчвам или Мозер, или някоя висока Омбрела- попрочети за формировките.
След 3-4 години при добро гледане и подходяща резитба, от тия 25 лози(не се съмнявам, че са хубав клон, пичовете от ИЛВ са един от малкото останали оазиси на сериозната лозарска наука в страната) спокойно може да прибираш поне по 100-150 кг грозде с отлична захарност дори при твоите предбалкански климатични условия- сто на сто съм убеден!





Тема Re: а за бъдещатанови [re: Kиpo]  
Автор dido_bd (непознат )
Публикувано28.09.08 12:18



Благодаря за съветите

.Всъщност аз имам това-онова като литература в PDF от нета,но друго си е като някой ти даде съвет от практиката.Ще ми се и тази есен да засадя още някоя,стига да имам възможност,защото и с дръвчетата продължавам саденето.Ако има възможност,бих качил някоя снимка на насажденията ми.



Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: dido_bd]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано28.09.08 19:19



Няма да е зле напролет да поограничиш росните им корени , за да могат да се засилят основните .



Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: hadjiyata]  
Автор dido_bd (непознат )
Публикувано28.09.08 19:50



Дааа....и това е едно от нещата,които пропуснах,а знаех,че трябва.Веднъж опитах,но беше толкова спечено това лято,че се уплаших да не нараня стъблото.А по принцип до каква дълбочина да ги търся....и сега есента дали не може да го направя,макар че знам да се прави пролет и през август.



Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: dido_bd]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано28.09.08 23:43



по принцип трябва да изрежеш всичко до стъпалните корени, но няма страшно , тазгодишното сухо лято не им е дало засилка





Тема Re: Съвет за млади лозичкинови [re: dido_bd]  
Автор MG42 (штъркел)
Публикувано24.10.08 16:15



здрасти има начин да ги предпазиш - фирма Жу габрово произвежда протектори за лози, мисля че ще ти свършат работа





Тема Re: каберне е един от най-нови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано02.04.09 19:55



Здравейте,да питам пак за моите лозички да не сбъркам нещо

.Днес махнах купчинките пръст,но в тази зона пъпките не личат добре от калта.Доколкото разбирам сега трябва да отрежа главното стъбло на две пъпки,но съм малко раздвоен,защото така излиза,че това което е израстнало миналото лято(40-50см.)трябва да го премахна и да останат само 2 пъпки в основата както при саденето през 2007-ма.Разбира се,някои от тях ща не ща ще режа до основата,защото са много къси,но въпроса ми е за по-височките как е по-добре,извинете ме за невежеството



Тема Re: каберне е един от най-нови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано02.04.09 22:15



режи смело!)))
Аз миналата година на моята Велика и резнах близо два метра! Спокойно, аз също съм минал през тия колебания преди 10 години! Твоето не се губи- подземното стъбло и по-развитите с една година корени са ти печалбата! Нама страшно, още в края на май ще си надминал на 150-200, а може и повече, процента това, което режеш! Само тори, поливай и пази от болести и ще видиш!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.