Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:34 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Киви - един много вкусен плод !  
Автор din63 (непознат )
Публикувано18.03.09 22:23



На всички участници в клуб "Лозарство и овощарство" поздравления за участието им във форума и с пожелание за крепко здраве и още по-големи и хубави ползотворни резултати !

И така да открием и тема за кивито, един вече добре познат плод в трапезата ни.

Отдавна съм приятел на кивито и вече 10 година оглеждам на чардак 4 броя. Както знаете те са момиче е момче


Сигурен съм, че много от колегите знаят и вече си го отглеждат, а също и сигурен съм, че вече имат и резултати ! Дано ! Защото кивито заслужава също толкова внимание като лозите и другите овошки.
И така, колеги откриваме темата и очаквам отзиви за да продължим разговор, размяната на опити, коментари.
Ще се опитам по нататък да постна и една снимка с плодове от киви - мое производство.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: din63]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано19.03.09 09:18



Да, би било много интересно!)





Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: Kиpo]  
Автор Бaлkaнcka (Бяла птица)
Публикувано17.04.09 11:42



Да помоля съфоромниците да кажат как да го режа тва пусто киви





Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: din63]  
Автор spasss ()
Публикувано17.04.09 21:20



А на едно мъжко колко женски се полагат?



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: spasss]  
Автор ktt74 (непознат )
Публикувано24.04.09 20:59



Колеги незнам почти нищо за кивито но доста комшии по край мен засадиха и аз реших да засадя. Миналата година засадих едно стволче с мъжко и женско уш но едното се отчупи или котките го изядаха (казват че стъблото миришело на валерян и затова го яли котките

). Сега е тръгнало добре да ръсте и се надявам тази година да се качи поне на 2 метра и дано да е оцеляло женското иначе лошо



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: spasss]  
Автор Бaлkaнcka (Бяла птица)
Публикувано27.04.09 13:13



На едно мъжко се падат 5 женски





Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: din63]  
Автор lRlKO (непознат )
Публикувано28.04.09 09:23



Имам седем годишно киви в София-Симеоново.Още не е цъфтяло. Съмнявам се, че ще узрее. Има ли някой киви в този район.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: din63]  
Автор hous (непознат )
Публикувано03.05.09 16:48



Здравей,аз също съм любител на тази култура.Отглеждам киви от 3г.но все още нямам плод,само цъфти.Има ли някакви особени разлики между мъжкото и женското за да разбера какви са моите.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: hous]  
Автор din63 (непознат )
Публикувано04.05.09 00:39



Не уточняваш колко броя киви имате и каква информация са ви дали, когато ги купувахте. Разликите между женското и мъжкото се вижда чак когато цъфнат. Иначе при наличието на мъжко и женско цъфтящо растение няма проблем - опрашването става много лесно, от вятъра, пчели и дори при прецъфтели женски цветове резултатът е впечатляващ. Имам пред вид, че мъжкото може и да закъснее със цъфтежа и женските цветове пак поемат от прашеца дори и с окапали венчелистчета. Точно тук през цъфтежа кивитата нямат проблеми / освен при евентуално много дъждовни дни /, веднага връзват и бързо наддават. Остава богата почва и чести поливки през сушавите дни да са налице. Резултата е смайващ. От моята асма - киви, която е на 8 години миналата есен събрах 62 килограма плод. Звучи невероятно, но е факт и досега се чудя как да посна снимка тук - да видите колко красота и изобилие има в това растение.
Каквито и неуспехи да ви съпътсват, не се отчайвайте ! Грижете се упорито и вярвам, че ще бъдете възнаградени. Заслужава си !





Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: din63]  
Автор green_kiwi (непознат )
Публикувано27.05.09 17:00



Имам 2 кивита. Едното е купено женско. Другото е от семка. Тази година за пръв път цъфна, но за съжаление и то е женско. Аз съм от Врачанско. Ако има наблизо някой който отглежда киви - да пише! Сега в момента е отрупано с цвят, но няма да може да се опраши.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: green_kiwi]  
Автор Учeниka (непознат)
Публикувано30.05.09 08:50



Преди две години и аз засадих мъжко и женско киви. Купих ги от пловдивския институт по овощарство. За съжаление на мъжкото му пожълтяха листата и загина. Женското се развива идеално. Следващия месец ще трябва да купя мъжко. Дано излезе по-жизнено.
Това. с което се сблъсках, е че нямаше с кого да се съветвам за гледането и лекуването специално на мъжкото растение.
Някой ако е достигнал до полезни изводи, нека ги помества.



Тема Кореновата системанови [re: green_kiwi]  
Автор Учeниka (непознат)
Публикувано30.05.09 08:55



на актинидията (киви е плодът) е много плитка, понеже в родината си вирее по реките. Затова аз приготвих почва с 1/3 едър пясък и останалите 2/3 обикновена пръст и оборски тор. Когато почвата е рехава, се развива малко по-дълбока коренова система (до 50см). Иначе е много плитка и трябва често да се полива (през ден). Хубаво е да е на шарена сянка. Актинидията е лиана, вие се по дърветата, които й правят сянка и затова не е хубаво да се излага на преки слънчеви лъчи.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: din63]  
Автор galp (непознат )
Публикувано16.07.09 11:21



Здравейте , искам да попитам откъде мога да закупя киви, сега съм посадила от семки и поникнаха, от два различни плода са , но не знам дали са женски или мъжки.Вече имат доста листенца,дали има някаква особеност при по-нататъшното отглеждане.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: galp]  
Автор Учeниka (непознат)
Публикувано20.07.09 09:05



Актинидия се продава в Институт по овощарство - Пловдив. Ул."Остромила", 12. тел. 032 692349. От семена почти 90% излизат мъжки растения. На мен ми загина мъжкото и ще трябва да ходя до Пловдив, за да си купя друго. Докато не цъфне актинидията, не може да се разбере от какъв пол е.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: Учeниka]  
Автор galp (непознат )
Публикувано20.07.09 20:06



Благодаря ти за адреса



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: din63]  
Автор green_kiwi (непознат)
Публикувано30.07.09 16:27



Ето как изглеждат женските и мъжките цветове на кивито /прочетете и текста отдолу/. Преди да цъфнат не могат да се разпознаят.

Редактирано от green_kiwi на 30.07.09 16:28.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: green_kiwi]  
Автор Бaлkaнcka (Бяла птица)
Публикувано17.08.09 13:16



Да питам просветените, имам и аз кивита ама моята реколта е 5 кивита в година

Къде е според Вас проблема? То вярно, че като ме кипнат на пролет тия лиани ги изрязвам доста критично...Някой има ли идеи?



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: Бaлkaнcka]  
Автор din63 (непознат )
Публикувано21.08.09 23:23



Не пишеш на колко години е кивито. Казваш, че "критично" изрязваш клоните. Оставяш 8-9 пъпки и отрязваш. Опитай се да оставиш повече клони, натори с оборски тор и вода лятото до насита - кивито има голяма листна маса и това води до големи изпарения. Иначе опрашването не е трудно - достатъчни са няколко мъжки цветчета. Ако пък се мотаят и пчелички, още по-добре. И още наблюдавай кога при теб започва да цъфти женското - много често първо то започва да цъфти и чак тогава мъжкото и така се разминават. В случай, че мъжкото закъснява рано през пролетта /април/ покрий с полиетилен стъблото за да се затопли и тръгне да се развива. Добре е да има повече мъжки кивита, че често при тежка зима някой ще "хвърли топа" - мъжките са по-чувствителни на тежки студове.



Тема Re: Киви - един много вкусен плод !нови [re: din63]  
Автор Elit24 (непознат )
Публикувано26.01.10 03:57



Отглеждане на киви (актинидия)

Киви (Actinidia deliciosa), растение от семейство Актинидиеви,което е многогодишна лиана, достигаща до 20-25 метра височина с доста едри листа. То е двудомно едно-полово - има мъжки и женски растение, които се опрашват основно от вятъра.
Цветовете се образуват върху едногодишните леторасти, покарали от двегодишна дървесина. Цъфти през юни,беритбената зрялост на плодовете настъпва в края на октомври, а консумативната през м.декември. Те са цилиндрично закръглени, до яйцевидни покрити гъсто с власинки с тегло от 60 до 100 грама.
Кивито може да се отглежда и у нас само при осигурено редовно напояване и висока влажност па въздуха. Лекото засенчване действа добре на кивито. Изисква почва с лек механичен състав, без варовик. Кивито понася до минус 30 -35 градуса през зимата, когато е в покой, но страда рано напролет от повратни студове.
Затова се препоръчва да не се засажда в котловини.Най-податливи са младите растения до 3-годишна възраст. Желателно е те да се увиват през зимата.
Засаждане.
(За качествен овощен посадъчен материал свържете се с нас-http://www.razsadnik-bg.com ; E-mail: razsadnik_elit@abv.bgТози е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва ДжаваСкрипт поддръжка за да го видите )
При отглеждане на киви на редове, то се засажда на 2.5-3 метра между редовете и 3-3.5 метра вътре в реда. При асмовидно отглеждане на киви разстоянието е по-малко 2-2.5 метра. На 7-8 женски се засажда едно мъжко растение.
Най добре е кивито да се засажда в ранна пролет,с цел да се избегне измръзването на младите растения.При отглеждане на редове, подпорната конструкция се изгражда още през първата година. Коловете са високи 2.7 м и
се поставят през 6 метра. Първият тел е на 0.7-0.8 м от почвата, вторият - на 1.2-1.3 м и последният на 1.7-1.8 метра. Формира се здраво стебло с три етажа с по две рамена.
-Първата година ново-засаденото растение се реже на две пъпки. Най-хубавият летораст се привързва, за да се развива
прав, останалите се премахват или съкращават.
-Втората година леторастът се съкращава с 1/4 (ако е прекалено слаб, се реже отново на две пъпки). Новият прираст се подпомага да стигне горния тел, страничните леторасти се премахват.
-Третата година се съкращава с 1/4 и оставащата над тела част от летораста се превива по горния тел. Новият летораст, покарал от прегънката, се привързва в обратна посока по тела. По стеблото покарват нови леторасти, от които се формират раменете по долните два тела.
-Четвъртата година се довършва формирането на раменете и се правят прецизно летните филизения, прекършване и привързване.
Плододаването започва на 4-ата - 5-ата година. От раменете покарват леторасти, като в пазвите на първите 6-7 листа има плодове.
На следващата година тези клонки се съкращават на две пъпки над горния плод. Получава се вилообразно разклонение, върху
което след. плододаването се прави същата резитба. Тези плодни звена се формират през 25-30 сантиметра. За няколко
години се оголват в основата и се удължават. Тогава се подменят с нова клонка, избила от основното рамо.
Другият начин на резитба е с плодна пръчка, която се премахва след плододаването и се заменя с нова - както системата „Гюйо" при лозата. Много важни за формирането и поддържането на актинидията са летните резитби. Освен филизенето през
юни-юли покаралите леторасти се съкращават на 70-80 см.
При асмовидно отглеждане резитбата е пак с плодни звена през 25-30 см, но изисква по-честа намеса (5-6 пъти) през годината, за да се избегне прекомерното сгъстяване и увиването на клоните.Тори се всяка година с 15-20 кг.азот,от който 2/3 рано напролет и 1/3 през юли.През 3 години се внасят органичните торове 3-4 т/дка.оборски тор,12-15 кг/дка фосфор и 15-20 кг/дка калий.За унищожаване на плевелите се правят 4-6 механични обработки - 5-6 см.дълбочина в реда и 8-10 см. между редовете.
Actinidia deliciosa, kiwi, киви
Този текст е защитен с авторски права,при използването му посочете източника:
(Овощен разсадник "ЕЛИТ"- http://www.razsadnik-bg.com ; razsadnik_elit@abv.bg




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.