Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:09 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Против трева-какво,кога?нови  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано17.02.09 00:17



Здравейте всички лозаро-градинари.Имам си един дерт и понеже не разбирам идвам да питам вас.
Става въпрос за една нива, която имам, но нямам възможност да я обработвам поради причината, че ми е доста далече.На нея има няколко овощни дръвчета-тях ще ги орежа и напръскам, но искам земята да напръскам с нещо за да не никне много трева.До миналата година един познат ходеше да я коси,но вече и той не може.
Та...с какво да пръскам и кога срещу тревата?
Според свободното време с което разполагам мога да и отделям по 1 ден на 2-3 месеца, т.е. колкото да напръскам и поизчистя наоколо.
Та...има ли начин да я поддържам в що-годе приличен вид, така че като ида след 3 месеца да не намеря трева до пояс?



Тема няма такъв начиннови [re: Linchpin]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано17.02.09 08:44



Особено от края на април до юли(а ако лятото е влажно- до септрември) янма начин без , ако не ежеседмични, поне на 2 седмици, обработки: дали ще е дисковане или пръскане с хербицид- изборът е твой. Втория вариант е безсмислен според мен, трябва да пазиш и дръвчетата.
Аз планирам напролет да пръскам с хербицид против житни плевели в някои от лозята, са да изчистя последните в самия ред(междуредието не е проблем, то се обработва с дискова брана(плитко окопаване).
Трябва да прецениш икономическата си изгода от това и дали си заслужава.



Тема Re: няма такъв начиннови [re: Kиpo]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано18.02.09 14:52



Икономическата изгода е точно нулева.Овошките дори и да родят нещо, то аз рядко успявам да изпреваря крадците, ама тя и нивата е на едно такова място-точно на подбалканския главен път София-Бургас.Не ми се иска да я продавам, защото няма цена в момента, а на всичко отгоре е в регулация, но още по-малко ми се иска да става пущинак.Ще я напръскам напролет веднъж за трева, пък дано се появи някой мераклия да я коси поне.





Тема Re: Против трева-какво,кога?нови [re: Linchpin]  
Автор hristoalipiew (непознат )
Публикувано11.03.09 19:50



Нямаш проблем!От 15год.отглеждам 2дка.лозе и 600кв.м.овощна градина като третирам само с хербициди.Овошките пръскаш към 1-ви,до 6ти май.Диаметъра на третираната площ около овошката трябва да бъде равна на диаметъра на короната на дръвчето.След 15-20 дни тревата е ликвидирана. В никакъв случай обезтревената площ да не се окопава!Второ пръскане,ако е необходимо не по късно от 20-ти юли.Пръска се само с тотални хербициди-раундъп,тъчдаун и др.Най е евтино да се купи разфасовка от 1литър,струва 25до28лв.На опаковката има указания за ползване. За подробности:



Тема Re: Против трева-какво,кога?нови [re: hristoalipiew]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано12.03.09 09:34



Много благодаря за информацията.
Информацията "за подробностите" нещо не е излязла.Ако са важни според тебе тези подробности, моля те пиши ми на лични за да не направим на някого безплатна реклама.



Тема Re: Склонен съм да поспоря.нови [re: hristoalipiew]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано12.03.09 22:37



Нали в спора се раждала истината,казват по-умни хорица от нас.В лозята не позвам хербициди,понеже обработвам площите често и не давам тревата да пониква много- много.Но за овощните дървета неокопаването е пагубно!Как така няма да окопаваш,че то изобщо няма да има достъп на кислород!Да не говорим,че ако имаш примерно 30-на декара сливи и не ги окопаваш почвата така ще се стегне лятото,че и два дни да вали,няма да стигне до корените изобщо.А липсата на влага води до в най-добрия случай до средни добиви.Окопаването е жизнено важно за дръвчетата,поне аз съм така мисля.Виж,ако дръвчетата са стари и просто искаш да нямат трева,това е друг въпрос.При този начин на отглеждане добива пада поне с 25%,в това съм убеден от собствен опит.Но това е мое мнение,не те карам да го приемеш.



Тема и аз съм на мнение, близко до твоето [re: tatasisiivi]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.03.09 09:25



Макар, че ще се въздържа от страна поради некомпетентност конкретно в тая материя.





Тема Re: Склонен съм да поспоря.нови [re: tatasisiivi]  
Автор hristoalipiew (непознат )
Публикувано23.03.09 16:51



Моят опит,а и науката казва друго.Във Франция,в район с климат,близък до нашият,провеждат експеримент в продължение на три години върху две съседни еднакви лозя.Едното се обработва с хербициди,а другото-чрез окопаване.Резултата е категорично в полза на химията-по-висок добив,повече прът след резидба,по-евтина обработка,по-добро развитие на растенията.Обяснението:При липса на поливка недостига от влага е голям и повсевместен.С всяко окопаване терена губи влага.И то огромно количество.
За подробности: тел.898-14-02 имейл: hristoalipiev@abv.bg
Христо Алипиев.



Тема и аз съм склоненнови [re: hristoalipiew]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано23.03.09 19:39



-На почва с над 65-70 пясъчна фракция, каквато е моята на село, ПЛИТКИТЕ обработки дават категоричен положителен ефект точно за влагата в по-дълбокия почвен слой.



Тема Re: Против трева-какво,кога?нови [re: Linchpin]  
Автор toche ()
Публикувано26.03.09 13:43



единственото ти спасение е РАУНДАЪП унищожава всякъква трева нох се пръска когато тревата поникне и времето трябва да е слънчево поне 3-4 дена




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.