Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ново лозенови  
Автор orim (непознат)
Публикувано09.12.08 10:23



Привет на разбиращите от лозарство и най вече на Киро.Има един сорт наречен "УНГАРКА"-искам да засадя пръчки и да си направя около 300кв метра лозе от него сорт. Как да си подготвя резниците -кога - и как да ги съхраня ако е нужно. От Ямболският район съм, а почвата е нещо като чернозем. Сега съм наторил мястото с калий и фосфор и искам лозе да го направя. Всъщнос мястото не е ползвано от доста години за посеви .10х



Тема Re: ново лозенови [re: orim]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано09.12.08 11:07



Какво имаш предвид под резници - резници за присаждане на подложка или пръчки за вкореняване ? Аз поне разбрах, че нямаш готови пръчки - първо ще вкореняваш или директно ще садиш на място ? Ще им правиш ли някаква конструкция или на кютюци ще ги оставяш ? Хубаво е да се знаят тези неща предварително, защото има известни разлики.



Тема директно резници- само, ако [re: orim]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.12.08 12:03



сортът е американски(директен) или хибриден.
Тая твоя "унгарка" май е. Ключовата фраза е "не се пръска')
Ако е хубав, наш, европейски сорт, тогава по-добре е с присадени лози, още повече па на чернозем.
По принцип резниците се вземат наесен и се съхраняват до пролетта, но не ти пречи да ги засадиш отсега. Щом не са вкоренени, аз на твое място бих слагал по 2 в ямка, за да намаля вероятнотта, а тя не е малка, от невкореняване...И при всички случаи трябва да си вкорениш отделно няколко десетки лози(може и отсега, но и тук, и по-горе трябва да ги покриеш с поне 20-30 см пръст, за да не мръзнат, а в края на февруари-март ще изтъниш купчинката отгоре на няколко сантиметра.
Чернозем...кофти работа...направиш ли веднъж лозе там, после след 5-6-тата година може да докараш и над тон добива, но докато се вкорени, хеле па от пръчки-мъка. Баща ми от години се мъчи с някакви пръчки на един такъв тлъст чернозем. Понеже няма как да му помагам, освен със съвети на място няколко пъти в годината, прихващаемостта от резници е грубо 50-ина процента, докато при мен на оня благословен(за лозя) бачовски пясък е твърдо над 90 на сто, да не кажа и по-силна дума. Но да не се отплесвам:точно за да не губиш време- ако времето ти позволява, сади отсега. Щом са само 300 квадрата, копай дупки(сигурно си чел литература, ако не- питай и ще ти споделя моя опит), тор на дъното, мераклийски!! Не се поддавай на изкушението "с лоста, че е по-лесно)"-резултатите биха били съвсем незадоволителни.
И, повтарям, след 3 години ще почнеш да пиеш(макар и малко) вино, но за да няма празни места след втората година, направи и едно вкоренилище, което догодина ще гледаш свръхинтензивно, за да получиш отлични първокласни вкоренени лози за попълване на празните места в лозето догодина наесен, такива неминуемо ще има, няма как.
Последно, пак: ако става дума за директен сорт-действай по гореописания начин. Ако е европейски, силно те съветвам да не садиш на собствен корен- на чернозем е безумие, вие сте лозарски район и не бива да разчиташ на късмета дори "умни глави" да твърдят, че филоксера вече нямало.





Тема Re: ново лозенови [re: Quellor]  
Автор orim (непознат)
Публикувано09.12.08 12:46



Благодаря Ви за бързия отговор. Значи гроздето е червено средно голямо зърно и има лек аромат. Не се пръска.Мисля някъде му казват ОТЕЛ или се лъжа. Тук иначе е най разпространена АЛЖИРКАТА и като съм питал така са я прихващали нея. Иначе лозето ще бъде на колове с опънат тел. Ще им правя дупки с върток и ще слагам пясък-друго отдолу слага ли се.Верно ли пръчките отдолу трябва да имат чуканче и колко дълги да са пръчките.



Тема не е задължително чуканчето) [re: orim]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.12.08 13:20



Значи е директен, щом не се пръска, както предположих. Дерзай)
Отелът се вкоренява относително лесно.
Чакаме виното, айде след 3 години няма да те подпиваме, ама след 4 може)



Тема Re: ново лозенови [re: orim]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано09.12.08 20:28



Чуканчето не е задължително . Задължително е засадената пръчка да не е "лакомник" . Лозите предпочитат по-песъкливи почви .
По принцип колкото са по-дълбоки дупките ( а в дълбока дупка се слага дълга пръчка) , толкова е по-голям шанса за вкореняване . Ако не те мързи - изкопай 70 сантиметрови дупки и им сложи по една лопата добре разложен оборски тор .
Успех .



Тема Чуканчето е задължителнонови [re: Kиpo]  
Автор Гpaдинap (с главно Г)
Публикувано10.12.08 20:55



Възелчето, от което излизат лист и мустаче (т.нар. чуканче) е задължително. Долният отрез се прави на 1-2 см ПОД възелче. На това място камбият е най-активен и най-бързо и лесно израстват корените, а отреза съответно зараства най-бързо и предотвратява развитие на гнилост по стеблото. Дължината на резника трябва да е над 30 см , до около 60 см. Горният отрез също се прави на 1-2 см НАД възелчето. Резникът трябва да има най-малко 3 възела. Желателно е целият резник да се зарови в земята, като се остави да стърчи само горното (последното възелче). Ако почвата в дълбочина е много сбита, резникът се полага косо в земята. Цели се да има максимален контакт с почвата (и влагата) и минимално нагряване от слънцето (за да го суши). При това положение резникът пуска корени по всички възли и се развива по силно.



Тема Re: ново лозенови [re: orim]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано11.12.08 14:07



Те са ти казали общо взето , някои неща и от мен.
Първо за "чуканчето" - дву или повече годишна дървесина. Моя съвет е в никакъв случай да не ползваш такова(но все пак лозето си е твое :)) )! Някъде да си виждал да се продават пръчки с такива "чуканчета" ? Целта на тези "чуканчета" е да осигури достатъчно хранителни вещества, нужни за покаралата лоза, докато развие коренова система. Обаче после те служат евентуално за проводник на болести и неприятели. Но при правилно проведено засаждане и грижи за пръчките ти гарантирам, че кореновата система на лоза без чуканче няма да бъде по-лоша от другата (даже ще е обратното). Сега има и друго. Пъпките при основата на пръчката са разположени най-гъсто, което предполага възможност за образуване на повече корени и скъсява дължината (освен ако на някой не му се копае много). Аз също предпочитам такива, само че махам чуканчето и остава само пръчката до първата пъпка. Средната дължина на пръчката за вкореняване е 30-35см, ама зависи от сорта (междувъзлията). Желателно е да са 4 или повече, само в кроен случай 3. Оставяш само последното или последните 2 на пъпки, другото ослепяваш.
Колкото до отреза - ако е за съхранение ще режа 2 см под възела, а преди засаждане се реже 2ММ (милиметра) под него. Пише и за някакви начуквания отдолу, ама от опит ти казвам, че спокойно се минава и без тях.
При засаждането - задължително поливане на всяка лоза, като затрупаш 10-тина см от основата, с поне 4-5 литра вода !!! Независимо дали е влажно времето, дали е валяло и т.н !
Засега спирам, после ще продължа.



Тема да, пропуснал съм.нови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано11.12.08 21:47



присъединявам се за поливането! Много е важно и елиминира необходимостта да скачаш трупешката и всякакви глупости за трамбоване на почвата в основата на дупката!
Малко по-бавно става, но прихващаемостта(при леки почви!) наистина клони към сто процента.



Тема Re: ново лозенови [re: Quellor]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано12.12.08 16:43



Препоръчвам ти сега да вземеш да изкопаеш дупките. 300 квадрата, в зависимост от разстоянията може и да са над 100 лози. Вярно, че до пролетта малко ще се позатрупат и ще се наложи да се изгребат отново, ама пръстта ще е рохка, няма да е трудно и ще можеш да я ползваш за засипването. Влагата от дъждовете и снеговете ще се е събирала на дъното на ямката и ще имаш влагозапасяване, което е много важно за началния растеж. Освен това обикновено на пролет има повече работа и няма да имаш вероятно толкова време. Засаждането за мен е по-добре напролет да е, като пръчките ги режеш 1-2 дена преди засаждането и ги поставяш да постоят във вода. Така се избягва съхранението им цяла зима, а сега не е ясно дали ще успееш да ги засадиш.
Тора на дъното на ямата го размесваш с рохка пръст 1:1 и отгоре слагаш 2-3 см рохка пръст, върху която поставяш пръчките - ако имаш повече - сложи по 2 в дупка, както те е посъветвал Киро, като на 2-та година махнеш по-слабата. Не знам с какъв тор разполагаш, аз отдолу на ямата слагам оборски смесен с пръст, а на 10-тина см от основата на пръчката - NPK, след като съм затъпквал пръстта и поливам тогава. Ако ториш само с азотен тор - има опастност да не узреят добре лозите, но си зависи много и от времето.
Не знам как си с водата на мястото, обаче лозата иска вода, и то повечко, да може да стигне до стъпалните корени, за да дръпне с растежа. Аз специално от юни до август поливам всяка седмица или през седмица макс, когато вкоренявам, ако няма валежи (а те по тоя край липсват по това време обикновено). След средата на август не се препоръчва поливане, освен при изключителни случаи с цел избягване на изсъхване.
Успех !




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.