Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:10 09.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема От кога се режинови  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано07.11.08 11:40



Един технически въпрос:
Искам да си поочистя асмата т.е. да я намаля и да й дам друга форма. Не пропускаше слънцето и гроздето си остана неузряло.
От кога може вече да се реже и какво трябва да се спазва?



Тема Re: От кога се режинови [re: Asen38]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано10.11.08 13:45



Малко съм разочарован, че не се намери специалист, който да вземе отношение към въпроса ми.
Тогава в петък започвам най радикално и аматьорски да "кастрирам" асмата. Още преди да са паднали снеговете, трябва да я подредя, да я подсиля - за да може да издържи тежеста на снеговете.



Тема Re: От кога се режинови [re: Asen38]  
Автор bumer (непознат)
Публикувано10.11.08 18:44



Колега и аз също съм аматьор,но мисля че е по добре да се реже на пролет.При мен малко по друг начин се стекоха нещата и вече втора година си я режа сам.избирам си силни леторасляци и ги оставям на по 2-3 пъпки,моята беше също много голяма и не даваше ,но я поорязох и сега имам приличен добив.Дано ти помогна с моя съвет...



Тема Re: От кога се режинови [re: bumer]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано10.11.08 19:24



Мерси много.


И аз режех все на пролет /февруари- март/, но тази година ме нямаше 6 седмици и асмата е растяла на диво. Не мога да я остава така - снега ще я смачка. Смятам да я остава на 1/3 пък на пролет още един път истински.
Някъде бех прочел че циганите режели на някой лозята.



Тема Re: От кога се режинови [re: Asen38]  
Автор bumer (непознат)
Публикувано10.11.08 19:32



Мисля че Киро беше споменал за есенна резитба



Тема тежко му и горконови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано11.11.08 09:03



на тоя, дето мангалите ще му режат лозята)))
Или по-точно на лозето му.
Не виждам причина да отговарям- писал съм няколко теми: щом няма сокодвижение, можеш да режеш. При теб няма опасност от зимни измръзвания. -18 на Острова- АБСУРД. Вероятно за последно такава Т е имало през Риското заледяване))))
Реже се напролет. Ако нещо не налага друго решение: невъзможността(при мен) да смогна сам напролет) или твоите преспи на асмата)


Преценката е твоя.



Тема разбира сенови [re: bumer]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано11.11.08 09:05



точно така се прави. И се спазва основния принцип за ненанасяне на рани от двете страни на дву(и повече)годишните пръчки. Макар, че силна и добре гледана лоза търпи и това(до време), просто се налага по-честото и(им) подмладяване.



Тема Re: тежко му и горконови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано11.11.08 09:48



Намерих темата, дори и аз съм участвал /мъкар и с глупости, защото не съм бил на този зор/ в нея.

Киро, разбира се че си писал доста, но за този конкретен случай не бях те попитал. За сокодвижението съм го разбрал, но при нас /не съм на острова - виж ми частния адрес/ снеговете идват неочаквано и понякога са "щедри" и има опастност да ми разкъсат "конструкцията" на асмата, която я бях направил доста аджамииски, т.е. не съм предвидил буйното развитие на лозата. Сега искам да подсиля "кофража" незнам как се казва на перголата.

Както писах, ако не бях отсъствал толкова дълго време, щях да си я кърша. Сега въпреки че е още пълна с грозде /няма желаещи да го кльопат, сега поръчах да дойдат познати да я обират да сок/ ще я режа. Може би да изчакам още малко - днес са все още 15о, но температурата се променя страшно бързо, пък и дъждовете са неприятна работа.

За "Раните" на пръчките съм купил нещо като смола за запазване на отворите от влага и бактерии.
Още един въпрос: кога се слагат резниците /пръчките/ в земята? Може ли и сега или само напролет?

Киро мерси за помоща.





Тема Re: разбира сенови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (новак)
Публикувано11.11.08 10:00



За най голямо съжеление и това не го разбирам:
"за ненанасяне на рани от двете страни на дву(и повече)годишните пръчки. "
Дори и картинна представа за това нямам. Сигурно и за моята резидба ще е важно. Досега никога не съм обръщал внимение, резал съм на "гьотуре". Значи съм безнадежден случай!



Тема Re: разбира сенови [re: Asen38]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано11.11.08 13:17



Ами това означава, че ако правиш някакви резитби "на дву(и повече)годишните пръчки" - така трябва да ги планираш, че раните да са само от едната страна на пръчката (обикновено долната), т.ч. проводящата тъкан от другата (по възможност) да не е засегната от резитбата. По този начин минимално се затруднява сокодвижението от раните, нанесени от резитбата.
Колкото до вкореняването на пръчки, теоретично може и сега (наесен да се прави). Пак теоретично, би трябвало прехващаемостта и началния растеж да е по-добра, ама както сочи личния ми опит - при правилно проведено пролетно засаждане, едва ли ще има разлика или ще е несъществена. Под правилно проведено разбирам да е до средата на март, дупката да е достатъчно дълбока, да може да се сложи тор отдолу, да се затрупва с рохка пръст, при затрупване корените (основата на пръчката при вкореняване) с 10-15 см пръст ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се полее с поне 3-4 литра вода на пръчка (освен ако не е вкоренилище и пръчките са много наблизо - тогава водата може да е по-малко). Освен това при есенното засаждане трябва да се покрие с поне 20 см пръст отгоре, докато при пролетното 5-6 е достатъчно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.