Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:44 17.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Вкисване на винонови  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано05.11.08 23:26



Сега ще ви поставя задачка-закачка.Малко ще се повторя,за тези,които не са чели преди,но пак ще обясня.Приятел си купи грозде,продадено му за Мавруд още в първата половина от септември от Белене.Гроздето бе 24 градуса,гарантирам за това,мерено със захаромер с температурата,дори беше малко над 24,но както и да е.И с ваша помощ горе-долу се разбра,че това не е Мавруд,а някакъв Букет,наподобяващ Кабернето и Мерлото.Човекът не е махал чепки,не сулфитира,не е слагал допълнително захар,вода или по-кисело грозде. На 10-я ден го източихме,както преди отбелязах,с клизма изкарахме 35% рандеман.Още при отточването имаше кисела жилка,впоследствие прераснала направо в силна киселинност.Заредено с захар и вода 1:4 за т.н. второ вино.Махнахме го на около 22-24-я ден и до момента-кажи-речи 44-45 дни е станало на някакво подобие на вино.Най-странното е,че няма кисел вкус изобщо.Абе мамка му,правя вино от известни години,мисля,че виното ми е много добри качества,щом всяка година успявам да го пласирам,че и постоянно разширявам избата си и все не стига.Ама аз второ не правя и малко не можах да разбера как първото се вкисна,а второто още е добро,при условие,че е правено по същата технология.Нема да се правим на велики,и на мене ми се е вкисвало виното в некое буре,ама беше преди години,когато се учех.Аз имам някакво обяснение,но ми е любопитно да чуя от други колеги какво мислят и после ще се "изпразня" по въпроса.Та слушам Ви,пичове.



Тема Re: Вкисване на винонови [re: tatasisiivi]  
Автор spasss ()
Публикувано06.11.08 21:59



В какъв съд го "вкиснахте"?



Тема нищо не мога да кажанови [re: tatasisiivi]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.11.08 11:20



тъй като НИКОГА не съм вкисвал вино))


Та, не съм компетентен по ТОЯ конкретно, казус



Тема Re: Вкисване на винонови [re: spasss]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано07.11.08 22:35



Не ,колега,не е причината в съда.Бидон,идеално измит.За да питам,всички предпоставки за получаване на добро вино бяха налице:дълбока маза,затиснат материал,отлична чистота.Вярно,нямаше сулфитиране и махане на чепки,но на такъв ранен етап да получи киселинност ми е малко неестествено.



Тема Re: нищо не мога да кажанови [re: Kиpo]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано07.11.08 22:58



Преди време ти казах,че понякога много се хвалиш.Сега това мнение го затвърдих напълноЕ,аз съм вкисвал вино и не смятам,че света е свършил с това,нито пък,че е срамно да го призная. От всички винари в този форум ти сигурно си единствения,на когото това не се е случвало.Няма да коментирам,нито пък ще се заяждам.Хайде наздраве.



Тема Re: Вкисване на винонови [re: tatasisiivi]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано08.11.08 18:55



Интересна , макар и неприятна ситуация ... За пръв път чувам подобно нещо .
Изклизмен 35% рандеман от добро грозде си е направо "нищо" , освен ако не е имало голям процент изсъхнали зърна . Само не ми казвай , че сте купили гроздето в непрозрачни чували и че не сте го прегледали .
Никой не е застрахован от вкисване на виното , ама да вкисне в чист съд при фаза "дилибуран" ...
Абе пич , ти да не си решил да се гъбаркаш ?





Тема Re: Не,не се бъзикам.нови [re: hadjiyata]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано08.11.08 21:04



Де да беше тъй.Всички предпоставки за добър продукт бяха налице,така,че затова не мога по никакъв начин /логически/ да си обясня случилото се.От 205кила грозде напълнихме бидонче 70литра догоре.Приеми,че с изстискване щяхме да вземем още 10-15литра,пак стигаме до 40-42%,което си е нищо.Мен ми е особено интересен факта,че т.н "второ"вино не се е вкиснало все още.Приятеля нема да остане жаден,дал съм му от моето.Ама ме гложди защо така се получи.И на мен не ми се е случвало такова нещо,ако некой ми бе казал доста щях да се замисля.



Тема не е хвалба, анови [re: tatasisiivi]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.11.08 12:29



констатация


ВИНО никога не ми се е вкисвало. Веднъжбях бклизо до това, купувайки едно грозде, освен от не много добра реколта, престояло 2 дни на много топло в чували. Бях притиснат от срокове, имах все още малко лозя, едното бе ударено от град и т.н.
Имаше намек за оцетна миризма и не намек а твърдо начало на млечнокисела ферментация по чувалите. Тоя аромат няма как да се сбърка.
Сложих тройна доза сериста киселина и не мръднах от цистерната, докато не дойде петия ден и не изтеглих виното. Получи се много приемливо вино, което разкарах до края на зимата, но В НИКОЙ СЛИЧАЙ не бе вкиснало, само далеееечен намек за протекла успоредно отчасти млечнокисела ферментация. Това бе по принцип най слабата ми реколта вино, и все пак по десетобалната система бих оценил с 5 или 6- примерно(по универсалната 100-бална да речем някъде към 77-т.е става за пиене, не е гадно, но не е за хвалене)
Сега, ако ти кажа , че ВСИЧКИ останали са ми около и дори малко над 80, хвалба ли би било бе, човек??)
Що да сторя, като е истина??
Наздраве и на теб!)



Тема точно такъв е рандеманътнови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.11.08 12:52



на сорта(Букет) при сухи лета, както изминалото.
Ако, както предположихме, става дума за тоя сорт. Прочее, и на Каберне не е кой знае колко по-висок, по принцип.
А Букета дава, без допълнителни "игрички" толкова. Виното му, обаче е точно тип "малага", гъсто и на вкус сякаш "солено" от огромната плътност и екстракт. Ако имаш буре и го изчакаш в него поне до пролетта, нямаш идея за какво става дума, не искам да обиждам традиционния Мавруд, но това негово отроче, със срок на узряване изтеглен почти месец напред заради гените на Пино Ноар-а го бие по захарност и екстракт при РДУ(равни други условия).
Все пак става дума за направо "бебешки" сорт, с 50-годишна възраст, сравнено с хилядолетната история на Мавруда. Но потенциалът му е страхотен, личен опит. Жалко, ч енямам собствени лозя от него, никога не бих продавал такова грозде!





Тема Re: Вкисване на вино [re: tatasisiivi]  
Автор Asen38 (минаващ)
Публикувано13.11.08 21:20



Току що четах, че германците се фукат че тази година ще имат 10,5 милиона хектолитра ново вино.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.