Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:53 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Как да си направя разсад от череша?  
Автор peticia2OO8 (непознат )
Публикувано30.10.08 19:06



В двора имам едно старо дърво, което ще изсъхне до 1-2 години.
Сортът не е хрущялков, черешите като узреят остават сравнително дребни, червени са (т.е. не стават черни), със светло червено "месо" и са доста меки (не стават за транспортиране).
Сортът много ми харесва, но за съжаление не съм виждал на друго място такъв вид череши. Предполагам че не е от най- популярните сортове.
Искам да си насадя ново дръвче от същия вид. Посъветвайте ме как да си направя разсад.
Виках специалист да направи присаждане върху друго дърво, но за съжаление не се получи.

Как мога да направя размножаването ?
Около дървото не забелязвам издънки, но в момента двора е затрупан със строителни материали.
Ако обърна почвата в радиус 1-2 метра дали има вероятност да се появят издънки през пролетта?

Дали да отрежа клони (сега както са им опадали листата) и да ги заровя на топло/студено?

Редактирано от peticia2OO8 на 30.10.08 19:09.



Тема Re: Как да си направя разсад от череша?нови [re: peticia2OO8]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано30.10.08 19:59



Старите сортове череши изникват от костилка , но за твоя случай не мога да кажа със сигурност дали ще изкараш същия плод .
С вкореняване на клонка е по-сигурно , но тогава дървото расте по-хилаво .
За по-сигурно смени "специалиста" по ашладисване и се пробвай да присадиш върху вишна (или джанка) на рацеп през март-април или на пъпка през юли-август .



Тема послушай съвета нанови [re: peticia2OO8]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано30.10.08 21:33



хаджията.



Тема добре, че лозитенови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано30.10.08 21:36



не растат по-хилави, като са от КЛОНКА


Ей, повредил съм си психиката вече с това растение-за какво става дума, все натам ми отива мисълта!
БТВ, ако искаш вярвай, но на село една луда леля от 10 години се опитва да си вкорени борче от клонка- без майтап!



Тема Re: послушай съвета нанови [re: Kиpo]  
Автор peticia2OO8 (непознат )
Публикувано01.11.08 09:11



А бихте ли ми препоръчали специалист, защото явно на моя човек не му се отдават присажданията на череши.
В градината нямам подходящо дръвче - вишна или джанка, върху което да се направи присаждането.
От къде може да се купи малко дръвче, подходящо за подложка и дали присаждането би могло да стане в момента на покупката ако взема няколко клончета от въпросното дърво с мене?



Тема Re: добре, че лозитенови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано02.11.08 17:00



И още десет години да се пробва със борчето - все същия резултат ще има .
А относно разликата в разтежа м/у вкоренени "благородни" дървестни клонки и ашладисани в/у "дивачка - споделям личен опит .
Лианите (към които спадат и лозите) и дърветата са съвсем различни биологични видове . Но опита от лозарството тук може да се съвмести с овощарството : пробвай се да вкорениш пръчка от "благороден" сорт грозде (например "Болгар") и направи сравнение в разтежа и плододаването й с ашладисана в/у дивачка . Загряваш , нали ?



Тема Re: послушай съвета нанови [re: peticia2OO8]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано02.11.08 17:07



Ами обиколи из съседите - все някой ще има саморасли дръвчета и на драго сърце ще иска да се "отърве" от тях . Тъкмо повод да пийнете една ракия по съседски .
А щом нямаш "специалист" - намери си тесен и тънък остър нож , памучни парцали и викай неволята .



Тема Re: послушай съвета нанови [re: hadjiyata]  
Автор alsted (непознат )
Публикувано03.11.08 14:03



Препоръчвам ти:нарежи си повечко калеми от твоята череша/напролет/ и отиди някъде в полето-джанки колкото щеш/подрас/Пробваш се на 5,10...Наесен отиваш и си изваждаш най-хубавите/може и някоя ракия да искараш като подариш някое дръвче на комшия/Литература как се прави има във всяка библиотека,другото е време,желание и късмет.По принцип не ти препоръчвам присаждане на "разцеп"-той се практикува,защото е устойчив на "отчесване",но контакта кора-кора при него е най-малък и оттам успеваемостта-по-ниска.При нараняване на корена избиват фиданки,но сортът на дървото няма да се запази,ако е присадка/а най-вероятно е/.Ако го отрежете обикнокновено избиват/и то много/филизи-правят се положници и така също се размножава дървото,но и това е в случай,че дървото не е присадка.Успех!



Тема Re: Как да си направя разсад от череша?нови [re: peticia2OO8]  
Автор spasss ()
Публикувано03.11.08 19:46



Не съм пробвал върху джанка, но съм чувал, че череша и джанка не се понасят, дори и само ако са засадени близо едно до друго. Не знам дали е вярно, но на мен две череши, вече големи дървета са ми изсъхвали засадени близо до джанка. На джанката нищо и няма.
Пробвай да присадиш, не е задължително върху малко дръвче, може и върху клонче от голямо дърво. За да се запази сорта, задължително направи поне 20-30 присадки по дървета на комшии, по дивачки из полето и навсякъде където можеш. Нищо не губиш. Най-много някой да те споменава с добро. Това ще е и своеобразна тренировка за присаждане. Съветвам те да пробваш на пъпка. Лошото е, че вече е доста късно за присаждане. Дано не изсъхне черешата до догодина. Естествено нищо не пречи да се пробваш и сега. Ако подложката е добре поливана и има сокодвижение може и да има някакъв шанс. Да има сокодвижение означава, като разцепиш кората на буквата "Т" и пробваш да отлепиш кората от дървесината, това да стане лесно, сама да се отлепи. Пробвай, нищо не губиш. Човекът който ме учи да присаждам, лека му пръст вече, имаше една приказка: "Който не похваща, на него не му се хваща". Ще рече, че ако се надяваш някой да ти го направи, или да стане само - няма как. Трябва да пробваш. Има вече литература, чети, допитвай се и прави множество опити - ако не се хване, продължавай. Направи 100-200 присадки сега, после напролет, август пак и така. Поне ще усвоиш техниката. Пролет не се присажда на пъпка по принцип, но какво от това. Тренировка. Може и да стане.
Дано не изсъхне черешата до тогава.
Успех



Тема къмнови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.11.08 21:45



Петиша-та: послушай човека! И аз бях пълен лаик(и сега съм такъв, но поне имам някакъв опит!) в присаждането на лози, преди да започна.
Може да имам 25 или 30 на сто средна прихващаемост, но все пак това са толкова нови силни лози, вместо безполезните и вредни за съседите си подложки преди това.

До спас: и аз нямам друго обяснение за изсъхналата си череша, освен наличието на две джанки на по 2-3 метра от нея, при това от оня най-дивия дребноплоден жълт вид:-)
Но аз съм тъп и упорит всяка есен и пролет ще садя череша Ван-ка на същото място, докато не се хване!






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.