Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:48 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Как решавате, че джибрите са за варене?  
Автор dinamitko (избухлив)
Публикувано21.10.08 11:46



а?



Тема веднага щомнови [re: dinamitko]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано21.10.08 12:29



всичката остатъчна захар отферментира.
Ако е топло, както сега, след като(ако) изтеглиш вторият самоток и добавиш захарен сироп, той(с джибрите) е готов з аняколко дни. Седмица максимум.
Ако няма да слагаш течна фракция, те са готови за варене, можеш да ги вариш веднага. Иначе следват трудоемки операции по съхраняването им. Ако не ги предприемеш- започва фира, всеки ден ти гълта по една глътка ракия под формата на оцетнокисела ферментация или просто изветряне(но те върват в комплект)



Тема Re: веднага щомнови [re: Kиpo]  
Автор dinamitko (избухлив)
Публикувано21.10.08 13:38



супер, но какъв е индикатора? говоря за плодова ракия. не за гроздова.



Тема Re: Как решавате, че джибрите са за варене?нови [re: dinamitko]  
Автор alsted (непознат )
Публикувано21.10.08 16:00



Най простия и достатъчно сигурен начин е като топнете пръста си в джибрите и го оближете.Докато протича "бурна ферментация" винаги се усеща сладка "жица".Когато започнете да усещате само горчива-значи са готови.Колко време ще ферментират е псъвсем относително.Един от основните факториза продължителността е с каква захарна концентрация сте ги заложил,друг-температурата на околната среда,като при по-ниска могат съвсем да преустановят ферментация,да останат сладки/частично/ и да започнат наново ферментация при подходяща температура/напролет/.Ако все пак решите да рисковате и сварите сладникава джибра ако изобщо нещо добиете то ще е вмного малки количества и нищоженградус.Ако ви се случи това не бързайте ДА ИЗХВЪРЛЯТЕ джибрата.Върнете я и както е топла добавете кубче разтворена с хладка вода хлебна мая.гарантира,че ще възбудите ферментацията наново.Постарайте се да запазите температурата.Друг класически метод за проверяване края на ферментацията е като поднесете запалена клечка кибрит-ако гасне значи протича ферментация/при протичането й се отделя СО2/,ако си гори-няма ферментация,НО дали е протекла до край-това не е индикация/може да е затихнала поради ниска температура.



Тема Re: Има няколко варианта.нови [re: dinamitko]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано21.10.08 21:29



Много зависи какъв ти е плода,който ферментира,както и времето и мястото,където протича ферментацията.В горещите летни дни например джанки,праскови и кайсии,ако ги държеш на открито стават за отрицателно време-примерно за 5-7 дни.Виж,ако например са сливи и ги държиш на закрито,им трябва повечко време.Най-лесния начин е опитване-трябва да липсва всякаква сладникава жилка.Друг вариант/ лично изпитан/-бръкни с ръка,извади я и я оставяш да изсъхне.Няма ли нищо лепкаво-готов е материала.Е,може да измериш и със захаромер,ако е на нула,трябва да е готово.Но не ти препоръчвам този вариант.Колкото до горенето на клечката,аз лично не се съгласявам с предходния колега.На теория е прав,но в практиката в 95 % от случаите клечката не гасне.Колкото до това да ползваш вече сварени джибри-...абе няма да коментирам.Хора всякакви,човекът от зор го е направил.



Тема Re: Има няколко варианта.нови [re: tatasisiivi]  
Автор dinamitko (избухлив)
Публикувано22.10.08 14:04



Плода е круша, но малък добив извадих миналия път. Сега съм сложил ябълки.
А питах за методика, че по селата я гледат нещо "тапата да паднела", незнам какво си...
Относно самия процес... трудно се контролира в домашни условия. ако е твърде висока, температурата, убива дрождите, ако е ниска, не протича алкохолна ферментация... :(
А ако не се уцели точния момент, рискуваш да варисх или компот, както беше споменал колегата, или оцет /ако тръгне оцетно кисела ферментация/.



Тема Re: Има няколко варианта.нови [re: dinamitko]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано22.10.08 20:13



Ако трябва да бъда честен,ябълките спадат за мен към т.н "недекларирани плодове".Преди години варих известни количества,пробвах различни методи и накрая се отказах напълно.Казваш,че си изкарал малко от крушите,да не те разочаровам,но от ябълките не чакай повече.На 100 кг материал едва ли ще ти даде повече от 3-3,5литра,максимум 4/без захар,разбира се/.От друга страна още при приготвянето на материала трябва да се сложи доста повече вода,те поемат толкова,че не е истина.Да не говорим,че при варенето,ако не е изключително рядък материала,казаните могат да нагорят.И накрая пак ракийката ще тръгне с доста по-нисък градус от другите плодове.С една дума- капризен плод.За да не те разочаровам напълно,ще отбележа и най-ценното качество на тази ракия-ако ябълките са узрели и са здрави,ще получиш невероятен аромат.Така мисля аз,не те задължавам да ми вярваш.Относно температурата-сега е такъв сезон,че все още не е нито много студено,нито много топло за ферментация,така ,че ще стане.Успех.



Тема абе идея си нямаш от петровкинови [re: tatasisiivi]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано22.10.08 22:51



какъв аромат се получава. Но след 2-3 месеца. И да, рандеманът е убийствено нисък, на практика без преваряване не става(без захар). Така че...гроздето си е грозде. Всичко друго е компромис. Дееба, що не съм ракйджия,...!!





Тема Re: Как решавате, че джибрите са за варене?нови [re: dinamitko]  
Автор bombaibm (непознат)
Публикувано23.10.08 09:52



Съвет от мен,не чакай, "тапата" да падне,защото падне ли е закъсняваш, започне ли да плува и се отлепи , слагай в казана, със захаромера също става но ако имаш захаромер,пък дали ще премериш вярно,дали течноста (джибрето) ще е с температура 20 градуса за да премериш точно..................Успех.



луд умора нема, само се поти.....

Тема Re: Има няколко варианта.нови [re: tatasisiivi]  
Автор dinamitko (избухлив)
Публикувано23.10.08 12:42



Много благодаря за отговора. Успокоих се, че не съм се изложил напълно - от 60л мат'рял докарах 4.5л ракийка. Малко пусна, но от сърце. И е хипер ароматна!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.