Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:27 18.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Присаждане на зрялонови  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано16.02.09 12:42



на разцеп.
Първо

селекцията Кобер 5 бб на Телеки, ако не ме лъже паметта. Това е буйно растяща подложка, хибрид между американския сорт Рипария и Берландиери.
На заден план се вижда остатъка от стъблото на пропадналата присадена европейска част след измръзването преди 3 години.

Подложката е ценна, лесно вкореняваща се, държелива на суша и подходяща за повечето почви, но с твърде буен растеж(придава на много сортове склонност към изресяване-за Памида съм УБЕДЕН, че прави така!) и доколкото знам напоследък е заместена с друга селекция, макар от същия хибрид- СО4.



Тема готова присадена лозанови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.05.08 17:44






преди да бъде присаден на подложката.

Остава само да се покрие с рохкава пръст присадената лоза( до 2-3 см над горния край на присадниците.

Следващата седмица вече ще ви покажа и снимки от актуалното състояние- може би с леторасти с дължина 20-40 см, както и следващите етапи от развитието им.
Ако имате въпроси-питайте!



Тема Re: готова присадена лозанови [re: Kиpo]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано23.06.08 22:17



Когато присаждаш на разцеп, замазваш ли с някаква замазка след поставянето на калемите? Миналата година се пробвах на три дивачки и - 100% успеваемост. Даже едната тази година ще даде поне 7-8 чепки. Сорта е "Самсон", така в Силистренско казват на "Сензо"-то. Не съм мазал с никакво замазка. Тая година пробвах отново на три и за сега двете са трагнали, като едната е на 40 см. израст. Ашладисах на лоза, която беше пропаднала. Поне от две-три години беше гол чукан без никакъв израст. Направих си експеримент и той за сега е успешен.



Тема Не.нови [re: Дидo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.06.08 09:02



На нивото на почвата няма нужда-само се покриват присадниците на 2-3 сантиметра с рохка почва.
На теория знам(вероятно си виждал), че над земята трябва да се намаже с овощарска замазка. За мен това е повече теория. На подобна лоза трябва непрекъснато да и се "бае"-чистене на избиващи от старото стебло леторасти от подложката.
А присадена на или малко под почвата лоза е и много по-витална, след година-две на практика залива цялата повърхност на подложката, образувайки здрава и устойчива лоза.
Разбира се, правя уговорка, че това важи за моите почви и подложки, при вашите доста по-богати черноземни и горски такива9предполагам-не знам!
Вероятно и подложката ти е по-"кротка" от моята- основно Берландиери селекция Кобер 5 ББ, буйнорастяща до кошмар и с една идея по-слаб афинитет поради тая причина. Аз съм присаждал Мелнишко, Каберне, Букет(Пино Ноар по Мавруд), Карапапас и Гъмза на нея. В тоя ред е и афинитетът на европейските сортове към НЕЯ КОНКРЕТНО. Доколкото помня, МОнтикола , че и новата селекция СО4 на Берландиери имат по-добър афинитет, но с тях просто не съм в час.
Все пак, радвам се и поздравления- 3 от 3 си е 100 процента, ейвалла!


При мен тази година прихващаемостта от втората половина на април е по-малка, но каквото не е успяло-догодина-пак!



Тема Re: Не.нови [re: Kиpo]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 16:46



100% - миналата година, но най-вероятно е късмета на начинаещия. Тая година е 66%, а догодина с това темпо ... Питам те за замазката, защото с един колега присаждахме при него, със замазка по негова рецепта, и май че има само 2-3 прихванати от 12.



Тема по-добре да си купи готованови [re: Дидo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.06.08 09:22



И все пак, ако присаждането е долу, НЯМА нужда от замазка!





Тема нищо! догодина -пак!нови [re: Дидo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.06.08 09:23



Тая операция си е висш пилотаж, 25-30 на сто пак е добре! Или поне нормално.



Тема по-тематанови [re: Kиpo]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.08 23:01



Да запитам хората с опит.Моя дядо на времето правеше разни опити за пресаждане.Бил видял някъде от черница да расте лоза.Пробивала се дупка в черничката и се промушвал лозовия ластар.Като се прихванело ластарчето се прерязвало.След няколко не-успешни опита се отказа.Вярно ли е това присаждане?



Тема това е нещо катонови [re: бaш мaйcтopa]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано17.07.08 08:53



мистификацията в Царичина- някои и вярват.
Доколкото знам е вярно, ДО момента с прерязването, т.е няма как две толкова далечни растения да имат афинитет и да се случи тъй, че лозата да се захранва от черницата, ако си няма коренче.
Колкото до другото-теоретично може черницата и тя да обменят някакви вещества, но- еба ли го. Чувал съм истории, но поне снимки- йок!





Тема Re: това е нещо катонови [re: Kиpo]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано20.07.08 10:58



Тия легенди вървят и по Силистренско. Но не съм виждал на живо. Щяха да ме водят да съм видел колко била яка лозата, но нещо се разминахме. Иначе и аз като Кирчо - да видя и тогава ще вярвам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.